(Dagbladet.no): De mener tilliten til Hydro-toppsjefen er for tynnslitt etter opsjonsbråket. I går sa Olje- og energiminister Odd Roger Enoksen til Dagbladet at fusjonsavtalen som gjør Reiten til styreleder i StatoilHydro ligger fast.
Det skjedde dagen etter at Reiten sa fra seg åtte millioner kroner i et forsøk på å legge saken bak seg.
Avtalen kan endres Men det er ikke godt nok til å redde Reitens tillit, mener stortingsrepresentant Steinar Gullvåg, som sitter i Stortingets næringskomite.
Jeg har sagt at hans opptreden over tid er av en slik art at han har diskvalifisert seg selv som styreleder i StatoilHydro. Det er min oppfatning. Vi kan ikke ha en leder av Norges største oljeselskap med de holdningene til eierne, det vil si politiske styresmakter, som han har, sier Gullvåg.
Han går ikke med på at regjeringen er bundet av fusjonsavtalen som navngir Reiten som styreleder i StatoilHydro.
Man kan si at det er en avtale, og at den står sterkt. Men mange ting kan skje underveis, og i dette tilfellet har Reiten mistet tililt. Jeg har fått mange henvendelser fra partifeller som gir støtte til den oppfatningen jeg gir uttrykk for, sier Gullvåg.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger