Sinne etter Sonja-slakt

Dronningens USA-utstilling skaper fotodebatt med høy temperatur. Etter gårsdagens Dagblad-oppslag er reaksjonene mange.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

Morten M. Løberg, fotografi-redaktøren som startet debatten med en anmeldelse på nettstedet fotografi.no, gjengitt i gårsdagens Dagblad, har fått en rekke henvendelser. Telefonene med reaksjoner har vært mange, en rekke aviser har tatt opp saken og i dag skal han starte dagen med fotodebatt i P2s «Kulturbeitet».

-  Jeg hadde ikke ventet at dette skulle vekke så stor oppsikt, selv om jeg skjønte det hadde debattpotensial i seg, sier Løberg til Dagbladet.

Kurs i folkeskikk

Med seg i kritikken hadde han Dag Thorenfeldt, noe som i seg selv vekker engasjement.

-  Thorenfeldt er ikke fotograf, han er en ustabil kameraoperatør. Han burde tatt seg et kveldskurs i folkeskikk, og et annet i fotografi. Dronningen har greie på kunst og kultur, og det er fint det hun har gjort. At vi har en dronning som er en såpass habil fotograf, er verdt ei utstilling. Damen har blikk for motiver, og hennes fotografier er god PR for landet.

-  Dronningen er flink, sier Per-Arne Carlsen, portrettfotograf og dokumentarfotograf gjennom

30 år, til Dagbladet.

-  Hva med Morten M. Løberg og hans kritikk?

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer