MASURENE (Dagbladet): Hele Polens storkemamma ser bedrøvet på bildene av avkuttede hoder som ligger stablet som trofeer i sanden - eller opptakene av et stolt testosteronmonster som poserer smilende og åpenbart stolt foran et jeeppanser fullt av døde storker.
- Disse tragediene finner sted to ganger i året. Trekkfuglene velger en rute som innebærer at de mellomlander og tar hvilepause nord i Libanon. Og der er det blitt sport - særlig blant rike gutter og fedrene deres - å reise ut for å plaffe ned flest mulig av de forsvarsløse skapningene. At de etterpå viser fram bilder på nettet av ugjerningene sine, sier kanskje også noe om de menneskene som kan finne på å gjøre noe slikt, sier dr. Ewa Ruminska:
- Vet de ikke at det er storken som leverer babyer - og er selve symbolet på fruktbarhet?
Storkenes mamma Selv har den utdannede veterinæren i 10 år drevet sitt eget storkesenter langt nord i Polen, dit bare spesielt interesserte finner veien, men hvor det likevel er ganske trafikkert med bekymrede mennesker som har tilbakelagt hundrevis av kilometer for å søke kyndig pleie til en stork som har brukket beinet eller en vinge.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger