Ekteparet Aud (76) og Gunnar Gulliksen (73) fra Ski startet dette året med å bli smittet av det muterte coronaviruset.
Nå, som de endelig er friske igjen, vil de gjerne advare andre om hvor ekstremt smittsomt de mener den muterte varianten er.
- Det skulle ikke være mulig at vi ble smittet, sier Aud til Dagbladet.
Men det ble de altså. Og det var Gunnar som fikk viruset først.
Brukte munnbind
På nyttårsaften dro Gunnar på besøk til en kamerat på sykehjemmet i Langhus. Gunnar tok smittevernet på aller største alvor, og hadde på seg munnbind under hele besøket. Likevel mener man at det var her han ble smittet.
- Jeg tok ikke på noen dører, for de gikk opp automatisk, og jeg satte meg på en krakk ved enden av senga til kameraten, altså minst halvannen meter fra ham, og jeg rørte ingenting. Hele besøket varte i maks 50 minutter. Det er helt umulig å forstå at jeg ble smittet der, sier Gunnar.
- Men så ekstremt smittsomt er altså dette viruset, legger han til.
Ekteparet har tidligere stått fram i lokalavisa, i Østlandets Blad.
Langhus bo- og servicesenter er blitt beskrevet som sentrum for utbruddet av den muterte coronavirusvarianten fra Storbritannia. Den førte til at hele Nordre Follo kommune stengte ned 22. januar.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger