Ukrainas førstedame Olena Zelenska oppfordret deltakerne på Verdens økonomiske forum til å se krigen gjennom nye øyne - og til å bruke innflytelsen sin bedre.
- Dere er alle forent av det faktum at dere er veldig innflytelsesrike. Men ikke alle bruker denne, eventuelt bruker dere den noen ganger til å sørge for mer splittelse, sa Zelenska i sin tale i Davos tirsdag.
- Putin vil overtre grenser i andre land
Fra scenen fortalte hun om hvordan den russiske fullskala invasjonen av Ukraina har traumatisert familier over hele landet. Hun ba verdenslederne og finanstoppene som var til stede, om å prøve å se krigen fra perspektivet til dem som har fått livene sine kastet ut i kaos.

Tar grep: - Ikke mange valg
- Vi står overfor kollapsen av verden slik vi kjenner den, sa Zelenska og argumenterte med at Russlands president Vladimir Putin truer med å overtre grenser i også andre land.
- Vi er alle overbevist om at det ikke finnes et globalt problem som menneskeheten ikke kan løse. Dette er viktigere enn noensinne, fortsatte hun.
Vil hjelpe så lenge det trengs
Finlands statsminister Sanna Marin sier under et intervju på samme forum at landet vil støtte Ukraina på lang sikt.
- Vi vil støtte Ukraina så lenge det trengs, om det så blir fem, ti eller femten år frem i tid, sier statsministeren.
I samtalen sier også Marin at det finske folket er det mest forsvarsvillige i verden.
- Det finske folket er rangert på førstplass i verden i villighet til å forsvare seg. Det finske folket er det mest villige til å forsvare seg, og det er på grunn av vår historie og krigen med Russland som vi har hatt. Vi verdsetter vår trygghet og uavhengighet mer enn noe annet.

Hun går videre til å si at landet så langt har hatt gode grunner til å ikke ville melde seg inn i Nato, men at dette forandret seg da Russland gikk til angrep mot Ukraina.
- Vi kan ikke stole på den relasjonen lenger, så vi må søke samarbeid et annet sted og det er derfor vi har søkt medlemskap i Nato, sier Marin.
Hun påpeker at landet så langt ikke har sett tegn til noen aktivitet fra Russland rettet mot Finland.
- Men, selvfølgelig, vi må være forberedt på alt. Så vi er forberedt på cyberangrep, hybrid-operasjoner, inforrmasjonskrig, desinformasjon på Internett, og jeg tror dette er realiteten for alle land i Europa og Verden akkurat nå.

Få siste nytt!
Last ned APPEN her!