Det syriske våpenhandleren Monzer al-Kassar er pågrepet av spansk politi på oppfordring fra USA, som vil tiltale ham for terrorisme.
Al-Kassar ble pågrepet på flyplassen i Madrid fredag, opplyser spansk politi. Syreren har i mange år bodd i Spania, og går under kallenavnet Prinsen av Marbella på grunn av sin ekstravagante livsførsel.
En domstol i New York har imidlertid siktet ham for blant annet sammensvergelser og planer om å drepe amerikanske statsborgere, for å ha gitt økonomiske bidrag til terrorister, for hvitvasking av penger og for å være i ulovlig besittelse av luftvernraketter.
Al-Kassar vil bli framstil for en domstol senere på fredagen. Ifølge spansk lovgiving har USA nå 40 dager på seg til å kreve ham utlevert. Amerikanske myndigheter har ikke villet kommentere pågripelsen.
I 1995 ble al-Kassar frikjent av spansk høyesterett for anklagene om piratvirksomhet i forbindelse med kapringen av det italienske cruiseskipet «Achille Lauro».
(©NTB)
