FROGNER KIRKE (Dagbladet): Torsdag ble presseveteranen Arne Strand bisatt. Strand gikk bort 10. mai, 79 år gammel.
I Frogner kirke møtte en rekke kjente personer fra norsk offentlighet opp for å ta farvel.
Blant dem var NATOs generalsekretær Jens Stoltenberg og statsminister Jonas Gahr Støre.
- Han var et varmt og engasjert menneske, og aller mest en usigelig stolt far og bestefar, sa Stoltenberg i sin tale i kirken.
- Skrev historie
Arne Strand var statssekretær i Brundtlands andre regjering, fra 1987 til 1989. Men kanskje mest kjent var han som Dagsavisen-profil gjennom 43 år.
Dagsavisen, tidligere Arbeiderbladet, var lenge den ledende avisa innen arbeiderbevegelsen.
Stoltenberg sier at Strand trodde på det frie ord, og samtidig på sosialdemokratiets verdier. Han var en av dem som forandret norsk presse fra partipresse til fri, kritisk røst, mener Stoltenberg.
- Arne var en uavhengig og kritisk journalist og samtidig en lojal sosialdemokrat. Det kan jo fortone seg som en selvmotsigelse, en total umulighet. Men for Arne var det mulig, sa NATO-sjefen og den tidligere statsministeren i sin tale.
Strand figurerte også i tv-ruta som politisk kommentator.
Helt til det siste var han innom redaksjonen i Dagsavisen og jobbet med et bokprosjekt.
- Som kommentator var Arne med på å skrive norsk politisk historie, sa Stoltenberg.

Strand ble rammet av kreft for 17 år siden, og de siste månedene forverret sykdommen seg.
Ingen klistremerker
I Frogner kirke var det torsdag både sterke følelser og latter.
Statsminister Jonas Gahr Støre beskrev Strand som en dedikert kommentator med enorm arbeidskapasitet.
- Min erfaring fra Stortinget er at han var der mer enn stortingsrepresentantene, sa Støre i sin minnetale.
- Han var opptatt av å dekke det som faktisk skjedde, mer enn å dekke spillerne. Han satte ikke klistremerker på politikere. Han hadde respekt for dem, sa statsministeren.

- Glad i Arne
Jens Stoltenberg fortalte om da Strand som partikollega fikk oppgaver Stoltenberg selv kunne tenkt seg.
- Arne satte seg ned ved Arbeiderpartiets faste bord i stortingsrestauranten, der jeg satt potte sur. Med et stort smil sa han: Dette har du fortjent. Du må jobbe litt, du også, sa Stoltenberg til stor latter fra kirken.

Han fortalte at Strand mestret begge rollene, som politiker og journalist.
- Journalistikkens og politikkens misjon er jo ett og det samme: Finne svakheter ved det bestående, få det fram i lyset, skape debatt og sørge for forbedring.
Han forteller at journalistikken og politikken på sitt beste klarer dette.
- Og Arne Strand var av de beste.
- Jeg var glad i Arne.