Taus om privatøkonomi

-Stortingets register er uinteressant, sier Frp-Knudsen. Se hva regjeringen har registrert.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

(Dagbladet.no): Alle regjeringsmedlemmene og stortingsrepresentantene har registrert sine privatøkonomiske interesser - med unntak av fire representanter fra Fremskrittspartiet.

- Opplysningene i Stortingets register er ganske uinteressante i forhold til saker som betyr noe. Det henger sammen med at registreringen er frivillig og sånn sett uforpliktende, mener Ulf Erik Knudsen fra Frp i Buskerud.

Sammen med tre stortingskolleger har han valgt ikke å melde inn noe til det frivillige registeret av prinsipielle årsaker.

Alt finnes allerede

- Alle relevante opplysninger om meg i forhold til rollen som folkevalgt, finnes allerede i skatteligningen og i Brønnøysund-registrene, har Knudsen forklart Dagbladet.no.

Dersom registreringen blir lovpliktig, vil Knudsen komme med alle opplysninger.

I statuttene, som ble revidert i 1997, har Stortinget satt en nedre grense på 2 000 kroner for hva som er interessant. Men presidentskapet sier ikke noe om beløp over 2 000 kroner for. Det er opp til hver enkelt representant og statsråd.

Ikke på nett

 UINTERESSANT:  Ulf Erik Knusen er en av fire Frp-representanter som ikke har registrert seg i det frivillige økonomiske registeret. Men han kommer med alt dersom registert blir påbudt. Foto:  Scanpix.
UINTERESSANT: Ulf Erik Knusen er en av fire Frp-representanter som ikke har registrert seg i det frivillige økonomiske registeret. Men han kommer med alt dersom registert blir påbudt. Foto: Scanpix. Vis mer

Det frivillige registeret ble opprettet i 1990. Men på nett vil ikke presidentskapet ha registeret. Det ble bestemt under den siste revisjonen i 1997.

Her er regjeringsmedlemmenes registreringer pr. oktober 2006:

Dag Terje Andersen, nærings- og handelsminister:

10. Leier jaktterreng for småvilt i Fritzøe Skoger til samme betingelser som ansatte hos Treschow-Fritzøe.

Oppdatert 1996.

Karita Bekkemellom, barne- og likestillingsminister:

2. Diverse honorarer for kronikker.

5. 31. mars - 7. april 2002: reise til Taiwan med Taiwan-gruppen.

8. Lite tv - "Hodejegerne" NRK, knivsett - "Kokkekamp" NRK, en og annen flaske vin i forbindelse med diverse møter.

Oppdatert desember 2002.

Helen Bjørnøy, miljøvernminister:

3. Royalties fra Aschehoug Forlag (bøker fra 1998).

10. Permisjon fra Kirkens Bymisjon.

Oppdatert oktober 2005.

Sylvia Brustad, helse- og omsorgsminister:

2. Diverse honorarer for avisartikler og deltakelse i radio og tv.

5. Deltok i april 1991 i reise til USA, betalt av Atlanterhavskomiteen. Studietur til Paris, Roma og Brussel 11. - 23. september 1994 betalt av Europakommisjonen.

Oppdatert 1996.

Øystein Djupedal, kunnskapsminister:

2. Honorar for enkeltstående artikler i aviser og tidsskrifter.

5. Tur til Palestina 3. - 7. januar 2000. Fly og hotell betalt av Fellesutvalget for Palestina.

8. Vunnet klokke i Jeopardy 2. mars 1997. Mottatt vin i forbindelse med FK-konferanse 15. september 2005.

Oppdatert mars 2000.

Odd Roger Enoksen, olje- og energiminister:

1. Styreleder i Andøyatorv AS. Styreleder i Andøytorv Transport AS.

5. Deltok uke 7 1996 i parlamentarikerdelegasjon til Taiwan, etter invitasjon fra Tapei Economic and Cultural Office.

9. Andøytorv AS. Enoksen Traktorservice AS.

Oppdatert oktober 2005.

Trond Giske, kultur- og kirkeminister:

5. 10. - 21. januar 2000: deltatt på studietur til Brussel, Berlin og Strasbourg (møter med bl.a. sekretariatet til kommisjonen og ministerrådet, Vsetunionen, EU-parlamentarikere og tyske myndigheter) i regi av EUs Visitors Program. 3. - 8. februar 2000: deltatt på studietur til Brussel (møter i NATO-hovedkvarteret og SHAPE) og til Riga, Latvia (møter med latviske myndigheter) i regi av den amerikanske ambassade.

Oppdatert oktober 2005.

Åslaug Haga, kommunal- og regionalminister:

1. Leder i Senterpartiet (godtgjørelse).

Oppdatert januar 2006.

Kristin Halvorsen, finansminister:

2. Honorar for diverse artikler i aviser og magasiner. Inntekt av boksalg.

5. Reise til Japan mai 1999 - betalt av japanske kvinneorganisasjoner og gaver fra enkeltpersoner.

8. Mottatt trykk av Per Kleiva i forbindelse med Kommunikasjonsprisen 2002.

Oppdatert oktober 2005.

Bjarne Håkon Hanssen, arbeids- og inkluderingsminister:

1. Medlem av forstanderskapet og valgkomiteen i Sparebank 1 Midt-Norge.

2. Diverse betalte konsulentoppdrag for Sparebank 1 Midt-Norge.

3. Honorar for redaktørjobben i boka "Mat på norsk", KOM-forlag 2003.

Liv Signe Navarsete, samferdselsminister:

1. Nestleder Senterpartiet. Nestleder region Vestlandet, Gjensidige Forsikring (går ut ved nyvalg).

7. Eier gårdsnummer 63/2 i Sogndal kommune, utleie av boliger og jord.

Oppdatert desember 2005.

Helga Pedersen, fiskeri- og kystminister:

3. Vil fra 1. januar 2006 overta gårdsbruket til foreldrene.

Oppdatert oktober 2005.

Terje Riis-Johansen, landbruks- og matminister:

3. Eier gårdsbruk sammen med Anne Birgitte Riis-Johansen.

7. Eier sammen med Anne Birgitte Riis-Johansen gårdsbruk i Skien kommune.

8. Klær fra Down Town kjøpesenter i Porsgrunn i forbindelse med valget i 1993.

9. Familien eier Riis-Johansen Park og Anlegg AS og Riis-Johansen Eiendom AS.

Oppdatert juni 2006.

Heidi Grande Røys, fornyings- og administrasjonsminister:

1. Nestleder i Sogn og Fjordane SV (uten honorar).

Oppdatert oktober 2001.

Erik Solheim, utviklingsminister:

1. President i Den norske Helsingforskomite.

2. Noen foredragshonorarer.

3. og 7.: Deleier i familiens skogeiendom i Øyer kommune, der det drives ordinær skogsdrift.

Oppdatert desember 2005.

Jens Stoltenberg, statsminister:

2. Bilordning og honorar som leder i Det norske Arbeiderparti.

5. Utenlandsreiser: Til Baku i mai 1998, reise og opphold dekket av INTSOK. Studietur til Storbritannia september 1998, reise og opphold dekket av det britiske utenriksdepartementet. Foredrag ved Brigham Young University i Utah, USA. Reise og opphold for seg selv og sønnen dekket av universitetet i Birmingham. Reise til Spania 27. mars - 3. april 1999. reise og opphold for seg selv og ektefelle dekket i forbindelse med foredrag for Den norske klubben i Alicante. Deltakelse på Bildeberge-konferanse i Virginia, USA 30. mai - 2. juni 2002 - oppholdet betalt av arrangøren.

6. Teppe fra den indiske og aserbaijanske statsminister.

Oppdatert 10. november 2005.

Knut Storberget, justisminister:

1. Styremedlem Hamar Media AS, honorar.

2. Arbeider periodevis på oppdrag som advokat i advokatfirmaet Brandstad, Kildahl og Storberget AS.

5. Politiets Fellesforbund dekket reise (med unntak av taxi fra Hamar til Elverum) i forbindelse med foredrag for nordiske polititjenestemenn i Helsingfors høsten 2002.

7. Eier leilighet i Waldemar Thranesgt. 32, Oslo, som leies ut.

Oppdatert februar 2003.

Anne-Grete Strøm-Erichsen, forsvarsminister:

6. Gaver som regjeringsmedlem registreres i Forsvarsdepartementet.

Oppdatert februar 2006.

Jonas Gahr Støre, utenriksminister:

1. Styremedlem Internasjonalt Forum og Fremstø AS.

9. Aksjer i familieaksjeselskapene Trestø AS og Fremstø AS.

Oppdatert januar 2006.