Biden har varslet en større offensiv for å bekjempe coronaviruset. Den la han fram på en pressekonferanse fra Det hvite hus torsdag. Flere enn 400 000 amerikanere har dødd med eller av coronaviruset.
- Det siste året, har vi ikke kunnet stole på regjeringen til å håndtere dette ordentlig. Det har vært tragisk feilslått, sier Biden.
Donald Trump har fått sterk kritikk for å gjøre for lite i kampen mot pandemien. Biden svartmaler også utrullingen av vaksinene i USA.

- Vi er klare
- Jeg skjønner frustrasjonen dere føler. Jeg forstår hvorfor mange føler at de er overlatt til seg selv, uten en nasjonal plan, sier Biden.
Strategien
Han er imidlertid klar på at viruset skal overvinnes. Hjelpen er på vei, sier Biden. Han kommer i dag med en nasjonal strategi for å håndtere viruset.
- Denne er basert på forskning. Dette er basert på sannhet, ikke fornektelse, sier Biden.
Han sier at vaksiner nå blant annet skal bli tilgjengelig for flere. Han vil også legge en plan for at man kan nå behovene med tanke på kapasitet. Han kommer også til å sette nasjonalgarden inn på stedene det trengs hjelp til å håndtere viruset.
- Vi må ta grep for å stanse spredningen. Jeg kommer med en 100-dagers utfordring, der amerikanere skal bruke maske i 100 dager, sier Biden.

Slutten på den usiviliserte krigen
Karantene og testing
Han innfører også karantenetid og et krav om at alle reisende til USA skal testes.
Han sier at målet også er å bekjempe konspirasjoner og feilinformasjon om viruset og vaksinen.
Etter å ha skrevet under dokumentene, fikk Biden spørsmål fra journalister om han mente 100 millioner vaksiner på 100 dager var et litt for lavt mål.
- Da jeg sa det til dere, sa jeg at det ikke var mulig. Kom igjen, mann, sie Biden.
Epidemiolog Anthony Fauci var også til stede. Han er utnevnt som Bidens øverste medisinske rådgiver i sistnevntes nye administrasjon.