(Dagbladet.no): Tre nederlendere ble i Oslo tingrett i dag dømt til strenge fengselsstraffer for ha forsøkt å smugle 472 kilo hasj til Norge i november i fjor. Politiet tror hasjen var finansiert av penger som stammet fra Nokas-ranet i Stavanger.
En 37 år gammel mann som kjørte traileren med hasjpartiet, fikk ti års fengsel. Det samme fikk en 28 år gammel mann som fulgte forsendelsen i en personbil. Den 39-årige sjåføren av følgebilen fikk seks års fengsel.
37-åringen og 28-åringens straff var i tråd med aktors påstand, mens påstanden for 39-åringen var åtte års fengsel. Retten mente imidlertid at seks år var passende.
- Dette er svært strenge straffer for hasjsmugling, sa forsvarer for den 37-årige trailersjåføren, Cecilie Nakstad, etter at dommene var opplest. Hennes klient anket dommen på stedet, mens de to andre tok betenkningstid.
- Nokas-finansiert
David Toska er blant de i alt 18 siktede i saken, som dreier seg om i alt 762 kilo hasj. Politiet mener han var sentral i hasjligaen, og at han finansierte den beslaglagte hasjen med Nokas-penger.
Nordmannen Danny Bungard (29), som sitter varetektsfengslet i Spania og nekter å la seg utlevere, utpekes som hovedmannen bak hasjsmuglingen. Bungard antas å stå bak flere narkotikaforsendelser de siste åra, og var sammen med Toska da Nokas-raneren ble pågrepet i Malaga tidligere i år.
Hasjsmuglingen ble avslørt gjennom telefonavlytting i forbindelse med Nokas-saken. Den første forsendelsen ble stanset, og politiet sendte så SMS-er fra mobiler beslaglagt under aksjonen for å gi inntrykk av at nettverket i Norge fortsatt var intakt.
David Toska ringte ifølge politiet tre ganger til den beslaglagte mobilen fra en telefonkiosk i Paris, og uttrykte bekymring for hasjleveransen. Grunnen var at han ikke fikk tak i dem som politiet hadde pågrepet.
Var blakk
Politiet har til nå funnet seks millioner kroner av det antatte ransutbyttet på 56 millioner fra Nokas-ranet. Toska har tidligere uttalt at han brukte opp mesteparten av sin andel av Nokas-utbyttet fordi «det var dyrt å være på rømmen».
Hasjpartiet anslås å ha en verdi på mellom fem og ti millioner kroner, men gateverdien er langt større.
Mange av de siktede i hasjsaken har forsvarere som for tida er opptatt med Nokas-saken i Stavanger. I tillegg kunne de tre nederlenderne ikke slippes ut av varetekt fordi de er utenlandske statsborgere. For å unngå at nederlenderne ble sittende urimelig lenge i varetekt, valgte derfor påtalemyndigheten å kjøre to separate saker.
Saken mot de resterende tiltalte kommer opp til våren.