(Dagbladet): USAs president Donald Trump skrev fredag kveld under på en presidentordre som innebærer omfattende endringer i USAs utlendingspolitikk. Formålet er å «holde radikale, islamistiske terrorister» ute av USA.
Det skaper panikk blant flyktninger som har fått klarsignal til å reise til USA, melder BBC.
- Alle har panikk. Ingen vet hva dette betyr, sier Becca Heller, sjef ved International Refugee Assistance Project, til BBC.
Hun har brukt store deler av uka på å besvare spørsmål fra paniske flyktninger som frykter at de nå blir nektet inngang til USA. Hun snakker spesifikt om personer som har hjulpet USAs militære, som for eksempel tolker, i krigssituasjoner.
- Mange av disse menneskene er i fare, som følge av deres forbindelser med USA. Enten fordi de har familie i USA, eller fordi de har jobbet med amerikanske militærstyrker, sier hun.
Syriske flyktninger stenges ute
Presidentordren Trump signerte fredag har tittelen «Beskyttelse av landet mot at utenlandske terrorister kommer inn i USA». Den legger opp til en rekke omfattende innstramminger i dagens politikk.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger