Tusenvis av irakere samlet seg mandag i gatene for å kreve at mannen som kastet sko på president George W. Bush, blir løslatt.
Arabere over hele Midtøsten hyller journalisten Muntazer al-Zaidi som en helt etter at han søndag kastet to sko mot den amerikanske presidenten under en pressekonferanse i Bagdad.
Bush måtte dukke for ikke å bli truffet av skoene, samtidig som Zaidi ropte: «Dette er et avskjedskyss, din hund!»
Idet han ble ført bort fra pressekonferansen av sikkerhetsvakter, ropte han at Bush er ansvarlig for at tusenvis av irakere har mistet livet.
Saddam-forsvarer vil stå til tjeneste
Zaidi er nå fengslet. Hans arbeidsgiver, TV-kanalen Al-Baghdadia, ber om at han settes fri umiddelbart, mens den irakiske regjeringen krever at TV-kanalen beklager hendelsen.
En av advokatene som forsvarte Iraks tidligere president Saddam Hussein, Khalil al-Dulaimi, har tilbudt seg å forsvare skokasteren. Han sier at så langt har om lag 200 advokater, også amerikanske, meldt seg til tjeneste, og han vil nå opprette en komité med forsvarere.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger