Det er sendt ut rødt farevarsel for Vest-Finnmark, Nord-Troms, Lyngen, Tromsø og Indre Troms.
Innbyggerne i Breivikeidet, Oldervik og Vasstrand i Troms evakueres på grunn av snøskredfare. Det har politimesteren i Troms har besluttet, opplyser Tromsø kommune på sin hjemmeside.

- Grunnet sterkt økende snøskredfare har politiet i dag besluttet å evakuere åtte boligenheter i Oldervik, tre boligenheter på Breivikeidet og to boligenheter på Vasstrandvegen, heter det på kommunens hjemmeside.
Evakueringen gjelder inntil politimesteren opphever den. Basert på værprognoser må en påregne at evakueringen vil gjelde i 48 timer fra meldingen ble gitt til dem som evakueres, opplyser kommunen.

By evakuert etter togulykke
Mye snø og kraftig vind
- Store til svært store skred ventes å løsne naturlig torsdag kveld og fredag i deler av Troms og Finnmark, skriver Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) i en pressemelding.
Totalt er det ventet å komme opp mot en meter nysnø torsdag og fredag på de mest utsatte områdene. Dette vil skje i kombinasjon med kraftig vind fra nord.
- Skredene kan nå langt ut i flatere terreng og påvirke infrastruktur og bebyggelse, sier varslingsleder Emma Barfod torsdag ettermiddag.
Har allerede økt
Flere veier i Troms og Finnmark er allerede stengt og det ventes at flere snøskred vil utløses naturlig, skriver Nordlys.
Snømengden har allerede økt kraftig flere steder, ifølge avisa.
- Vinden i dag er mer nordlig, og fronten står rett på inn mot Vest-Finnmark, vest for dette er det en god blanding avbyger og frontnedbør, men vinden er ganske sterk.
Det melder meteorolog Eirik Samuelsen på sin værblogg torsdag.
- Nordlig sterk kuling til liten storm på det meste, periodevis fullstorm på kysten og i fjellet i natt. Dette systemet blir liggende relativt i ro, og pøse på med nedbør i form av snø detneste døgnet, skriver Samuelsen.

Bæsjebonanza: - Ta hensyn
Uvanlig
Ifølge meteorologen kommer snøen på en uvanlig vindretning.
- Skred kan løsne i sjeldne eller helt nye skredbaner, ifølge han.
Meteorologene oppfordrer derfor om å følge med på oppdaterte skredvarsler på Varsom.no, og at folk melder inn observasjoner avnysnømengder, ferske skred og andre faretegn på Varsom-appen.