Selv de mest garvede søppeltømmerne sliter med å tømme matavfallet i varmen i Tromsø om dagen.
Kastet opp
- Det verste jeg har sett var en matavfallsdunk hvor det var tett av maggot, det var helt hvitt i dunken, sier Lars Arne Larsen som har jobbet med søppeltømming i 18 år.
Mange av søppeltømmerne siter på de varme, tørre dagene fordi søppelet råtner og lukta blir uutholdelig.
- Mange får brekninger. Selv kastet jeg opp senest i går, sier Larsen til Nordlys. Han forteller om svimmelhet, hodepine og kvalme.
Avisas utsendte reporter beskriver lukta fra matavfallet som en blanding av råtten fisk, gamle bleier og sur melk ganger ti.
Trives på jobb
Ifølge de erfarne søppeltømmerne er det privatpersoner som er synderne når det gjelder å kaste matavfall. Næringslivet griser mindre. Og de som er flinkest til å holde matavfallsdunkene rene er eldre folk.
Søppelmennene holder ut. De har blant annet en sprayboks med godlukt bak på bilen, som imidlertid har blitt tom nå, og dessuten tømmer de matavfall bare hver andre uke.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger