Natos generalsekretær Jens Stoltenberg har mandag møtt Romanias president Klaus Iohannis, samt landets statsminister og utenriksminister.
- Vi vil gjøre det som er nødvendig for å beskytte alle allierte, sier Stoltenberg på en pressekonferanse etter møtet.
- Vi kan ikke la Putin vinne. Det vil vise autoritære ledere rundt om i verden at de kan oppnå målene sine ved å bruke militær styrke, og det vil gjøre verden til et farligere sted for oss alle. Så det er i alles sikkerhetsinteresse å støtte Ukraina.

- Grusomme angrep
Stoltenberg omtaler de siste ukenes angrep mot Ukraina og ukrainsk infrastruktur som «grusomme». Forrige uke ble blant annet hovedstaden Kyiv rammet av et omfattende rakettangrep, noe som satt strømnettet ut av spill for svært mange ukrainere.
- Det er grusomme angrep mot ukrainske byer, infrastruktur og boligområder. President Putin forsøker å ødelegge strømnettet, gass-infrastrukturen og grunnleggende tjenester for det ukrainske folk, sier Stoltenberg og fortsetter:
- Ved å gjøre det om vinteren, demonstrerer det at Putin nå forsøker å bruke vinteren som et våpen i krigen mot Ukraina. Det er forferdelig og vi må være forberedt på flere angrep.

- Skyt meg hvis dere vil
«Kritisk tid»
Stoltenberg omtaler tida vi nå er inne i som en «kritisk tid for den globale sikkerheten», og retter en takk til president Iohannis for hans bidrag til Nato-samarbeidet.
- Som en respons til Russlands angrep styrker Nato sin tilstedeværelse fra Balkan til Svartehavet, sier Stoltenberg.
Han mener dette vil sende en klar beskjed om at «Nato er her».
Stoltenberg sier også at «én av beskjedene» til utenriksministrene på tirsdagens Nato-møte vil være at de må øke støtten til luftvåpensystem, ammunisjon, reservedeler og trening av soldater i Ukraina, ifølge NTB.

Få siste nytt!
Last ned APPEN her!