(Dagbladet): I Dagbladets valgbod i formiddag sa SVs Kari Elisabeth Kaski at partiet vil jobbe for å felle den borgerlige regjeringa i løpet av den neste fireårs-perioden.

I juni så det dystert ut. Mandag slo Erna tilbake
- Det er en spennende tid vi har framfor oss på Stortinget nå. Selv om det er et borgerlig flertall, er det et veldig ustabilt flertall, og vi er i alle fall klare for å jobbe knallhardt for å få gjennomslag for våre saker - og jobbe for å felle Erna Solberg i løpet av neste åra, sier Kaski.
- Du er klar for regjeringskrise allerede nå?
- Ja, svarer Kaski, og ler.
SV har gjort et godt valg. På landsbasis har partiet fått 6 prosent av de til nå opptalte stemmene. Det er en økning på 1,9 prosent siden forrige stortingsvalg. Det er likevel langt tilbake til storhetstida, etter valget til Stortinget i 2001, da partiet fikk 12,5 prosent av stemmene og 23 folkevalgte.

SV er gjenreist
KommentarKaski sier at hun er svært fornøyd med resultatet etter gårsdagens valg.
- Målet har hele veien vært framgang. Det har vi klart, sier hun.
Samtidig sier hun at det er surt at den borgerlige regjeringa vil kunne fortsette.

Varsler full maktkamp:
- Tror ikke Støre overlever
- Det bitreste er jo at Erna Solberg og Siv Jensen får fortsette. Det er bittert fordi de kan fortsette med sin politikk.
- Jeg tror de vil få hastverk for å gjennomføre sin politikk, fortsetter hun, og viser til at de politiske motstanderne er svekket sammenliknet med forrige stortingsvalg.
- Og det er mange måter å danne flertall på stortinget på, og vi kommer ikke til å la dem ture fram, sier Kaski.
