Det Kreml-vennlige Liberaldemokratiske partiet har ifølge flere russiske statskontrollerte medier fremmet et forslag om å endre tittelen til landets president Vladimir Putin.
I stedet for «president» foreslår partiet å omtale ham med det russiske ordet «pravitel», som betyr «hersker».
«Mer forståelig»
Ifølge Newsweek, som siterer russiske medier, begrunnes forslaget med at ordet «president» er ydmykende for Russland. Det vises til at det var amerikanerne som først tok tittelen i bruk på slutten av 1700-tallet.

Erdogan med bønn til Putin
- Ord som «hersker» eller «statsoverhode» er mer forståelige for russiske ører, mener partiet ifølge Newsweek.
Kreml-talsmann Dmitrij Peskov melder ifølge nyhetsmagasinet at president Putin «ikke har tatt stilling til forslaget».
Nasjonalister
Tross det misvisende navnet er det russiske Liberaldemokratiske partiet solid forankret på ytre høyre fløy i russisk politikk.

På frykt-toppen: «Størst trussel»
Partiet var sterkt sentrert rundt sine mangeårige leder, den kontroversielle ultranasjonalisten Vladimir Zjirinovskij, som døde av komplikasjoner etter covid-19 i begynnelsen av april i år.

Zjirinovskij har flere ganger tidligere foreslått å omtale Putin som «øverste hersker» i stedet for «president».
Kontroversiell figur
Han har også markert seg med en rekke kontroversielle utspill, blant annet at Russland skulle ta Alaska tilbake fra USA med makt, samt at Russland skulle slippe ei atombombe på huset til den tidligere ukrainske presidenten Petro Porosjenko.
I en tale i 2017 truet han med å «kjøre til Kreml og skyte og henge» sine politiske motstandere, ifølge den uavhengige russiske avisa Moscow Times.

Partiet ledes nå av Leonid Slutskij, som har vært delegat i samtalene mellom Russland og Ukraina under den pågående krigen.