- Ville bruke gård som terrorskalkeskjul

Skulle brukes til å få tilgang til bombeingredienser, ifølge manifestet skrevet av terrorsiktede Anders Behring Breivik.

- SKALKESKJUL: Politi og forsvaret gjennomsøker småbruket til den terrorsiktede Anders Behring Breivik på Rena. En person som trolig er Breivik skriver i et 1500 sider langt manifest at han ville leie en gård og opprette et jordbruksforetak slik at han enkelt kunne skaffe kunstgjødsel. Foto: REUTERS/Cathal McNaughton/SCANPIX
- SKALKESKJUL: Politi og forsvaret gjennomsøker småbruket til den terrorsiktede Anders Behring Breivik på Rena. En person som trolig er Breivik skriver i et 1500 sider langt manifest at han ville leie en gård og opprette et jordbruksforetak slik at han enkelt kunne skaffe kunstgjødsel. Foto: REUTERS/Cathal McNaughton/SCANPIX Vis mer
Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

(Dagbladet): Bomben som rev opp Regjeringskvartalet og tok livet av minst sju personer klokka 15.26 i går, var trolig minst 500 kg tung og kunne fått plass i en varebil, estimerer leder Per Nergaard ved Norsk folkehjelps mineavdeling overfor Dagbladet.

Eksperter sier til Dagbladet at bilbomben trolig var laget av kunstgjødsel, hovedingrediens i såkalte ANFO-bomber -- verdens mest brukte sprengstoff og benyttet i en rekke liknende terroraksjoner. 

Ville kjøpe gjødsel I et 1500 sider langt manifest, fullt av islamofobiske ytringer og krigserklæringer, beskriver en forfatter som kaller seg Andrew Berwick hvordan han kunne bruke nettopp kunstgjødsel til hjemmeproduksjon av bomber. Etter det Dagbladet erfarer er dette identisk med terrorsiktede Anders Behring Breivik (32), men dette er ikke offisielt bekreftet.

Politikilder bekrefter overfor TV 2 at Behring Breivik har vedgått å ha publisert materialet på Youtube og på nettet

- Den første uka i «bomberesearchfasen» googlet jeg i mer enn 200 timer i løpet av to uker, står det i dokumentet, som går meget detaljert til verks omkring tilvirkning og «evaluering» av eksplosiver basert på ulike typer kunstgjødsel.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer