NEW YORK (Dagbladet): Onsdag møtes Sikkerhetsrådet til åpen debatt om Ukraina-krigen, med både Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj og Russlands utenriksminister Sergej Lavrov på deltakerlista.
I forkant var det knyttet stor spenning til at de to skulle oppholde seg i samme rom, men ifølge Washington Post forlot Zelenskyj FNs hovedkvarter etter sin tale tidligere i ettermiddag.
Også Dagbladets reporter på stedet melder om at Zelenskyj har skygga banen.

Russland hadde på forhånd protestert mot at Ukraina skulle få taletid tidlig i møtet, og skapte med det en ti minutters forsinkelse.
Rundt klokka 19 norsk tid var det den russiske utenriksministerens tur til å tale til forsamlingen.
Her beit Lavrov som vanlig fra seg mot Vesten.

- Vesten har skylda for forhøyet risiko for en global konflikt, sa Lavrov.
Han beskyldte samtidig USA og deres allierte for å ha blandet seg inn i ukrainsk politikk helt siden Sovjetunionens fall, og for å forsøke å tvinge pro-vestlig politikk på ledelsen i Kyiv.
Lavrov beskyldte også Nato for å nekte å ta del i samtaler som kunne ha avverget den spente situasjonen i Europa, skriver Reuters.
Den russiske utenriksministeren forlot møtet umiddelbart etter at han hadde holdt sitt innlegg. Ifølge New York Times' journalist inne i salen, satt Ukrainas representanter og så ned på dokumenter og telefonene sine da Lavrov holdt sin tale, uten å gi han mer oppmerksomhet enn nødvendig.
Kritiserer FN
I sin tale sa Zelenskyj at Ukraina har rett til å utøve selvforsvar.
- Å hjelpe Ukraina med våpen, sanksjoner mot Russland og stemme for en FN-resolusjon hjelper med å forsvare FN-pakten, sa Zelenskyj.
Ukrainas president kom med kritikk mot FNs manglende evne til å handle mot Russland, som både har fast sete og vetorett i Sikkerhetsrådet.

- Vetoretten burde kunne suspenderes, sa Zelenskyj.
- Jeg skjønner at Zelenskyj reagerer som han gjør, men det er ikke realistisk å få til en FN-reform uten at Russland er med på det. Det var et sterkt budskap fra Zelenskyj at han ønsker reform. For at land i det globale sør skal være sterkere representert og det viser at han er veldig opptatt av å nå breiere ut, sa Anniken Huitfeldt i etterkant av talen, til Dagbladets reportert på stedet.

Tirsdag oppfordret presidenten Donald Trump til å dele sin fredsplan offentlig om han har en måte å ende krigen mellom Russland og Ukraina på, melder CNN.
Den tidligere amerikanske presidenten har hevdet at han ville kunne lande en enighet mellom Zelenskyj og Putin på 24 timer.
Men Zelenskyj sier det er uaktuelt om planen innebærer at Ukraina gir fra seg land.

- Åpnet helvetes porter
Onsdag er det også FN-toppmøte om klima.
- Menneskehetens avhengighet av fossil energi har åpnet helvetes porter, sa FNs generalsekretær António Guterres under åpningstalen.
I talen viste han til «fryktelig hete» og historiske branner som følge av klimaendringene.

- Framtida er ikke fastlåst. Det er opp til ledere som dere å skrive den, sa FN-sjefen.
- På sitt mest brutale
Verdenslederne møtes denne uka til FNs 78. hovedforsamling i New York.
Der skal de blant annet diskutere konsekvenser av klimaendringer, stadig større økninger mellom fattige og rike og finne løsninger på kriger - deriblant Russlands invasjonskrig mot Ukraina.
Tirsdag møttes generalforsamlingen for å diskutere trusler mot internasjonal fred og sikkerhet.
Det var Russland som anmodet møtet, hvor de blant annet ville ta opp forsyningen av vestlige våpen til Ukraina.
FNs generalsekretær Antonio Guterres sa til forsamlingen at krigen «har utløst en lang kjede av frykt», og advarte om at verden sårt trenger ukrainsk og russisk mat og gjødsel for å stabilisere markeder og garantere matsikkerhet, før han la til:
- Jeg vil ikke gi opp min innsats for å få det til.
Statsminister Jonas Gahr Støre var også til stede med flere statsråder.
- Jeg tror det er en krig som vil vare lenge, og kan gå i ulike faser - nå er den på sitt mest brutale, sa Støre til Dagbladet på vei inn tirsdag.