||| Voss (Dagbladet): Keiser, konger, dronninger, prinser og lorder har steget av toget på Voss i 120 år for så å ta inn på Fleischer's, bare noen få skritt fra perongen.
HISTORISK
Mye er akkurat som før.
Som da Fleischer's nybygg sto ferdig og jernbanen kom til Voss i 1889. Fra Bergen. Og da Keiser Wilhelm II av Tyskland besøkte Fleischers tre ganger fra 1890-1896. Kong Oscar II bodde her 17. juli 1896. Dronning Margherita av Italia i 1903.
Og Kong Haakon VII, selvfølgelig. Han besøkte Fleischer's hele fire ganger fra 1908-1924.
Kongen av Siam (Thailand), Chulalongkorn, i 1907.Fridtjof Nansen var en hyppig gjest. Nina og Edvard Grieg var stamgjester.
Bergensfiffen bodde ofte her. Rieber, Sundt og alle de andre.
Som da Bergensbanen ble ferdigbygget, helt til Oslo, i 1909.
SUR JAPANER
Da Keiser Wilhelm II i sin tid bodde på hotellet måtte man få laget en do for den keiserlige rumpe. En do-stol ble laget og installert i keiserens rom.
Dette klenodium står i resepsjonsgangen og får behørig oppmerksomhet fra de fleste gjester. For en japaner var det ikke nok å bare se.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger