Arne Scheie i sorg

- Veldig trist. Han var en helt da jeg begynte i Sportsrevyen.

NRK-LEGENDE: Arne Scheie. Foto: Dagbladet
NRK-LEGENDE: Arne Scheie. Foto: Dagbladet Vis mer
Publisert

Den engelske fotballegenden Trevor Francis døde mandag morgen, 69 år gammel.

Dødsfallet preger NRK-legenden Arne Scheie (79). Da Tippekampen var en institusjon på 70-, 80- og 90-tallet, herjet angrepsspilleren Francis.

- Veldig trist, sier Scheie om dødsfallet.

- Han var en fantastisk fotballspiller og helten min da jeg begynte i Sportsrevyen. Han var 16 år da han debuterte i Birmingham og hadde en fantastisk karriere.

ENGLAND SØRGER: Dødsfallet til Trevor Francis preger førstesida av den engelske storavisa The Sun tirsdag.
ENGLAND SØRGER: Dødsfallet til Trevor Francis preger førstesida av den engelske storavisa The Sun tirsdag. Vis mer

Francis fikk 52 landskamper for England og var innom klubber som Nottingham Forest, Manchester City og Queens Park Rangers. Blant annet. Han døde av hjertestans i Marbella i Spania.

Francis var blant dem som spilte da England tapte 2-1 for Norge på Ullevaal stadion i 1981. Roger Albertsen og Hallvar Thoresen scoret de norske målene i VM-kvaliken. Francis puttet til sammen 12 ganger for England.

Han ble den første spilleren i England som kostet én million pund. Det skjedde da han ble kjøpt av Nottingham Forest fra Birmingham i 1979.

HISTORISK: Trevor Francis kostet én million pund da han gikk fra Birimingham til Nottingham Forest i 1979. Foto: NTB
HISTORISK: Trevor Francis kostet én million pund da han gikk fra Birimingham til Nottingham Forest i 1979. Foto: NTB Vis mer

Etter dagens kurs er dette 13 millioner kroner. Dét året scoret han vinnermålet da Nottingham Forest vant den daværende Champions League-finalen (serievinnerupen) over Malmö FF.

- Jeg må si det er veldig trist. Det var min umiddelbare reaksjon, kommenterer Scheie om dødsfallet.

- Han var stor i sin tid. Spillerkarrieren var fantastisk. Han gjorde det ikke så gærent som manager heller.

I OVERSKRIFTENE: Trevor Francis vant Serievinnercupen med Nottingham Forest i 1979. Her er dagens bakside av Daily Mirror etter dødsfallet.
I OVERSKRIFTENE: Trevor Francis vant Serievinnercupen med Nottingham Forest i 1979. Her er dagens bakside av Daily Mirror etter dødsfallet. Vis mer

Francis var sist manager i Crystal Palace fra 2001 til 2003.

- Jeg er forferdet. Han var en fantastisk gentleman, sier keeperlegenden Peter Shilton.

- Han var en venn. Det er et forferdelig tap.

Den tidligere spissen Gary Lineker sier:

- Han var en fantastisk fotball og en strålende mann. Det var en fornøyelse å jobbe med ham på og utenfor banen.

Scheie forteller at han «ikke ante at Francis hadde problemer». Han kom aldri over tapet av sin kone, Helene, som døde i 2017.

- Møtte du ham noen ganger personlig da du var over og kommenterte tippekampene?

- Nei, svarer Scheie.

- Jeg var på en reportasjetur da jeg begynte i Sportsrevyen og han spilte i Birmingham. Men den dagen vi var på feltet, var han ikke der. Dessverre ble det aldri noe intervju som jeg fikk med Kevin Keegan og de andre storhetene.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer