- England - Norge, kl. 21.00 mandag
BRIGHTON (Dagbladet): Ada Hegerberg (26) hadde ikke spilt i mesterskap siden 2017. Torsdag var hun tilbake da Norge slo Nord-Irland 4-1 i åpningskampen i EM.
Hegerberg var involvert i omtrent alt av det som førte til sluttprodukt. I angrep defineres et sluttprodukt som mål, og derfor fikk hun åtte av ti poeng på Dagbladets spillerbørs.

Tre spillere glitret
Da vi møtte spissen etter kampen på St. Mary's i Southampton, spurte vi:
- Er du så besatt av å score at en målløs kamp er et hår i suppa?
- Jeg er i alle fall besatt av å vinne, svarte Hegerberg. Så gikk hun videre til noen engelskspråklig journalister i intervjusonen.

Når landslagstrener Martin Sjögren møter mediene i et solfylt Brighton, utfyller han bildet av Norges storstjerne.
På Dagbladets spørsmål - om hva han synes om Hegerbergs prestasjon mot Nord-Irland - svarer han:
- Jeg synes Ada gjorde en veldig god jobb for laget. Hun var involvert i tre av fire scoringer. Hun var også involvert i fire ganske store muligheter og scoret et mål som ble annullert for offside.

Her scorer Hegerberg
Sjögren fortsetter:
- Jeg synes Ada i det store og hele gjorde en god kamp. Men jeg kjenner henne så godt at jeg vet at hun er misfornøyd med at hun ikke scorer mål. Det tror jeg hun alltid kommer til å være når hun går fra kamp uten å ha scoret. Det skal hun jo også være.
Og:
- Hun har instinktet til en stor målscorer. Men nå som hun har fått det på avstand, tror jeg hun føler hun var godt involvert i sjansene og målene som vi fikk.

Hegerberg har 42 mål på 71 landskamper. Norge forbereder seg nå til neste kamp i EM.
Mandag venter vertsnasjonen England i et kokende Brighton. Det er den andre kampen i gruppa, der også Østerrike er med.
- Det kommer til å bli betydelig tøffere, sier Sjögren om slaget på Falmer Stadium.

For stor for Norge
- Det blir ikke like store rom å spille ball i. Samtidig må vi ha troen på at vi kan score mål. Balansen i laget kommer til å se litt annerledes ut. Det mer eller mindre tvinges du til når du møter en sånn type motstander, sier landslagstreneren.
De to beste lagene i gruppa går til kvartfinalen. EM-finalen spilles på Wembley Stadium 31. juli.
EM-TABELL
Norge | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | - | 1 | 3 |
England | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | - | 0 | 3 |
Østerrike | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | - | 1 | 0 |
Nord-Irland | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | - | 4 | 0 |