KAN BLI ÅRETS KVINNELIGE UTØVER: Cecilia Brækhus kjemper om en ny tittel med Tora Berger, Marit Bjørgen og Suzann Pettersen. 
Foto: Heiko Junge / NTB scanpix
KAN BLI ÅRETS KVINNELIGE UTØVER: Cecilia Brækhus kjemper om en ny tittel med Tora Berger, Marit Bjørgen og Suzann Pettersen. Foto: Heiko Junge / NTB scanpixVis mer

Brækhus nominert til Idrettsgallaen

Se alle kandidatene.

Norges Idrettsforbund har nominert følgende til Idrettsgallaen på Hamar 12. januar:

Årets kvinnelige utøver: Tora Berger (skiskyting), Marit Bjørgen (langrenn), Cecilia Brækhus (boksing), Suzann Pettersen (golf).

Årets mannlige utøver: Anders Bardal (hopp), Edvald Boasson Hagen (sykling), Aleksander Hetland (svømming), Henrik Ingebrigtsen (friidrett), Eirik Verås Larsen (padling).

Årets lagspiller: Marit Malm Frafjord (håndball), Brede Hangeland (fotball), Patrick Thoresen (ishockey).

Årets lagspill: Ishockeylandslaget menn, håndballandslaget kvinner, U21-landslaget fotball menn.

Årets gjennombrudd: Tonje Angelsen (friidrett), Henrik Ingebrigtsen (friidrett), Alexander Kristoff (sykling), Bartosz Piasecki (fekting), Synnøve Solemdal (skiskyting).

Årets kvinnelige funksjonshemmede idrettsutøver: Mariann Vestbøstad Marthinsen (langrenn/svømming), Sarah Louise Rung (svømming), Trude Raad (friidrett).

Årets mannlige funksjonshemmede idrettsutøver: Tommy Urhaug (bordtennis), Runar Steinstad (friidrett), Roger Aandalen (boccia).

Årets trener: Morten Eklund (svømming), Egil Gjelland (skiskyting), Thorir Hergeirsson (håndball), Roy Johansen (ishockey), Petter Løvberg (svømming).

Årets hederspris: Ingen forhåndsnominerte, jurybegrunnelse.

Årets forbilde: Ingen forhåndsnominerte, jurybegrunnelse

Utøvernes pris: Toppidrettsutøverne stemmer fram sin vinner

Årets navn (Folket stemmer på sin favoritt): Anders Bardal (hopp), Tora Berger (skiskyting), Marit Bjørgen (langrenn), Cecilia Brækhus (boksing), Magnus Carlsen (sjakk), håndballandslaget kvinner, Henrik Ingebrigtsen (friidrett), Eirik Verås Larsen (padling), Suzann Pettersen (golf), Bartosz Piasecki (fekting), Sarah Louise Rung (svømming), Tommy Urhaug (bordtennis).

Åpen klasse: Carl Yngvar Christensen (styrkeløft), Andreas Håtveit (freestyle), Bartosz Piasecki (fekting), Tonje Sørlie (kickboksing), Mads Østberg (rally).

(©NTB)