Brann-krise

Alt raknet for Kåre Ingebrigtsen og Brann mot Rosenborg. Etter 3-2-tapet har ikke laget hatt en verre seriestart siden 1988. Kristoffer Zachariassen ble kveldens mann med hat trick.

ILLE: Kåre Ingebrigtsen og Brann har fått den verste seriestarten på 33 år. Foto: Ole Martin Wold / NTB
ILLE: Kåre Ingebrigtsen og Brann har fått den verste seriestarten på 33 år. Foto: Ole Martin Wold / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert
  • Rosenborg - Brann 3-2 (1-0)

Trenerduoen Kåre Ingebrigtsen og Eirik Horneland var tilbake på Lerkendal tirsdag kveld. De har begge ledet Rosenborg - og fått sparken - men styrer nå Brann.

Og for en dramatisk kveld det ble på gamle trakter.

Rosenborg tok ledelsen etter elleve minutter ved Kristoffer Zachariassen. Men så - i løpet av fire minutter i starten av andre omgang - snudde Brann kampen.

Først kriget Ruben Kristiansen ballen inn etter corner. Så styrte Robert Taylor kula forbi keeper André Hansen.

2-1 til gjestene holdt seg lenge. Men to nye Zachariassen-mål på de siste seks minuttene ga 3-2 til Rosenborg.

Se høydepunktene under.

HELT: Rosenborg var lenge i trøbbel mot Brann hjemme på Lerkendal torsdag kveld. Så dukket Kristoffer Zachariassen fra Sotra opp. Video: Fotballmedia Vis mer

Kåre Ingebrigtsen og Brann står dermed med null poeng etter fire kamper. Og ligger sist på tabellen. Målstatistikken viser 3-13.

En verre start har ikke laget hatt på 33 år. Årstallet var 1988 og treneren het Teitur Thordarson.

- Nå må Brann gi Kåre Ingebrigtsen fred, eller bytte ham ut, sier Thordarson i en uttalelse til Bergens Tidende.

- Det er tungt, sier Ingebrigtsen selv til TV Norge.

- Vi gjorde egentlig en veldig OK kamp. Så ble det litt gutter mot menn i boksen på dødball.

- Hva sier du i garderoben?

- Jeg tror ikke vi skal si så mye i garderoben her nå. Jeg tror alle har mer enn nok med seg selv.

- Er det ting å ta med seg?

- Det føles ikke sånn nå. Det får vi finne ut i morgen.

Litt mer fornøyd er Rosenborg-trener Åge Hareide i intervjuet med rettighetshaveren:

- Dette var ikke store saker fra vår side. Zachariassen gjorde tre mål og var fantastisk. Det positive med laget er at vi ikke gir oss.

Zachariassen er nå toppscorer i Eliteserien med fem mål, det samme som Moldes Ohi:

- Det er første gang i mitt liv jeg har scoret tre mål,. Det er selvsagt spesielt at det er mot Brann, sier hat trick-helten.

- Han har en egen evne til å time løp i boks. Han er utrolig rolig i avslutningen. Det andre målet er et klassemål de luxe, erklærer Hareide.

SÅ LAGET RAKNE: Kåre Ingebrigtsen og Eirik Horneland fikk null fangst på Lerkendal. Foto: Ole Martin Wold / NTB
SÅ LAGET RAKNE: Kåre Ingebrigtsen og Eirik Horneland fikk null fangst på Lerkendal. Foto: Ole Martin Wold / NTB Vis mer

Brann - og ikke minst Kasper Skaanes - åpnet friskest på Lerkendal. Dette har de gjort til vane denne sesongen, men det var hjemmelaget som tok ledelsen.

Erlend Dahl Reitan fant Even Hovland med en flott pasning. Han headet ned til Kristoffer Zachariassen, som kunne styre ballen inn.

Brann falt sammen etter baklengsmålet. 1-0 til pause gjorde at det likevel var full kamp.

Og det skulle snu.

Fra det 50. til 54. minutt gikk gjestene fra 0-1 til 2-1. Ruben Kristiansen og Robert Taylor sørget for at energien fra innledningsminuttene var tilbake.

Rett etter Branns utlikning til 1-1, mente Zachariassen og Rosenborg at ballen var inne etter corner. TV-bildene ga imidlertid aldri et klart svar. I stedet gikk Brann opp til 2-1.

Se situasjonen under.

OMDISKUTERT: Rosenborg-spillerne mente denne ballen var inne. Er det mål eller ikke? Bedøm selv. Vis mer

Det gikk mot en skrell på Lerkendal.

Men så dunket Zachariassen inn 2-2. Samme mann var på ferde og sørget for 3-2 rett før slutt.

Tre mål gjorde det til en spektakulær kveld for dagens Rosenborg-kaptein.

PERSONLIG TRIUMF: Kristoffer Zachariassen har aldri scoret hat trick tidligere. Foto: Ole Martin Wold / NTB
PERSONLIG TRIUMF: Kristoffer Zachariassen har aldri scoret hat trick tidligere. Foto: Ole Martin Wold / NTB Vis mer

Etter kampen ble Ingebrigtsen spurt om det var fortjent at Rosenborg vant.

- Det er vel uinteressant, sier han.

- De scoret tre mål og vi to. Da får de alle poengene.

- Dere har null poeng etter fire kamper. Hvordan skal dere løfte mannskapet?

- Vi får ta en samling og summe oss. Vi får bare jobbe videre. Men det er spilt fire serierunder. Det er et stykke igjen.

ELITESERIEN

Rosenborg422011-58
Molde32109-37
Bodø/Glimt32107-27
Vålerenga31115-34
Tromsø31114-64
Mjøndalen11003-03
Strømsgodset11003-13
Kristiansund31022-53
Viking31023-73
Odd10102-21
Stabæk10102-21
Haugesund10100-01
Sarpsborg10100-01
Lillestrøm10011-30
Sandefjord10010-30
Brann40043-130
Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer