Den lengste reisen

Tre mil på ski og ei mil på skøyter. Her er dagens OL-program.

(Dagbladet.no:) Den siste fredagen i Torino-OL er en god dag for alle som liker å følge med på lange løp med mange mellomtider.

Klokka 11.30 starter kvinnenes 30 kilometer i friteknikk, en distanse med begrensa medaljemuligheter etter at Marit Bjørgen reiste hjem.

Vi stiller likevel med tre sultne og positive jenter: Ella Gjømle, Kristin Størmer Steira og Kristin Mürer Stemland.

Størmer Steira er i medaljekampen på en god dag, da trenger både løper og smørerteam mer flaks enn Norge har hatt så langt i OL.

Hilde Gjermundshaug Pedersen ville vært i tetsjiktet hvis rennet hadde gått i klassisk stil, men vår eldste langrennsjente orket ikke tanken på tre mil i skøytesko og satte OL-stopp for denne gang sammen med Marit Bjørgen.

Vi følger våre tre jenter rundt løypa fra 11.30.

Den gode gamle distansen
Om det ikke blir klassisk på langrennsstadion i Pragelato, er det definitivt en klassiker som står på programmet i skøytehallen Oval Lingotto.

Klokka 15.00 står Eskil Ervik, Øystein Grødum og Lasse Sætre klare til å reise kjerringa etter et skuffende svakt norsk OL på isen.

10.000 meter er en distanse Norge tradisjonelt har slitt med, bare «Kupper\'n» og Johann Olav Koss har tatt OL-gull på den lengste distansen de siste 50 åra.

KAN TA MEDALJE: Med fullklaff på dagens tremil i friteknikk kan Kristin Størmer Steira gå seg helt opp på seierspallen. Foto: Scanpix
KAN TA MEDALJE: Med fullklaff på dagens tremil i friteknikk kan Kristin Størmer Steira gå seg helt opp på seierspallen. Foto: Scanpix Vis mer

Kan de norske løperne som har gått fra å være favoritter til å bli utfordrere i løpet av fjorten dager, slå til i dag?

Vi følger naturligvis 10.000 meter par for par fra klokka 15.00 - direkte på Dagbladet.no.

Her er det komplette programmet:

09.30:
Alpint kvinner, storslalåm første omgang.

11.00: Langrenn kvinner, 30 kilometer fellesstart fri teknikk.

13.00: Curling menn, bronsekamp.

13.00: Alpint kvinner, storslalåm andre omgang.

15.00: Skøyter menn, 10.000 meter.

16.30: Ishockey menn, semifinale.
17.30:
Curling menn, finale.

17.30: Bob firer menn, første omgang.

18.30: Bob firer menn, andre omgang.

19.00: Kunstløp, oppvisning.

21.00: Ishockey menn, semifinale.

Slik gikk det sist


Langrenn 30 kilometer kvinner (klassisk):
Gull: Gabriella Paruzzi, Italia 1.30.57,1. Sølv: Stefania Belmondo, Italia 1.31.01,6. Bronse: Bente Skari, Norge 1.31.36,3, 4) Anita Moen, Norge 1.31.37,3, 8) Vibeke Skofterud, Norge 1.35.02,3, 14) Marit Bjørgen, Norge 1.37.02,6

- Disket for doping: Larissa Lazutina, Russland 1.29.09,0 og Olga Danilova, Russland 1.33.44,1.


Alpint storslalåm kvinner:
Gull: Janica Kostelic, Kroatia 2.30,01. Sølv: Anja Pärson, Sverige 2.31,33. Bronse: Sonja Nef, Sveits 2.31,67. Kjørte ut i 1. omgang: Andrine Flemmen og Stina Hofgaard Nilsen.


Skøyter 10.000 meter menn:
Gull: Jochem Uytdehaage, Nederland 12.58,92 (verdensrek.). Sølv: Gianni Romme, Nederland 13.10,03. Bronse: Lasse Sætre, Norge 13.16,92, 8) Kjell Storelid, Norge 13.27,24


Curling menn:
Gull: Norge (Pål Trulsen, Bent Ånund Ramsfjell, Flemming Davanger, Lars Vågberg, Torger Nergård). Sølv: Canada (Kevin Martin, Don Bartlett, Carter Rycroft, Don Walchuk, Ken Tralnberg). Bronse: Sveits (Andreas Schwaller, Damian Grichting, Markus Eggler, Christof Schwaller, Marco Ramstein). Finale: Norge - Canada 6-5. Bronsefinale: Sverige - Sveits 3-7