Dette er Norges medaljevinnere i sommer-OL

I løpet av Sydney-OL økte antall norske gullvinnere i olympiske sommerleker fra 126 til 145, og antallet kvinner i gullklubben fra 1 til 20. Her er alle navnene:

5 gull

Ole Andreas Lilloe-Olsen (skyting hjort dobbeltskudd 1920, skyting hjort enkeltskudd lag 1920, skyting hjort dobbeltskudd lag 1920, skyting hjort dobbeltskudd 1924, skyting hjort enkeltskudd lag 1924)

4 gull

Einar Liberg (skyting fririfle lag 1908, skyting hjort enkeltskudd lag 1920, skyting hjort dobbeltskudd lag 1920, skyting hjort enkeltskudd lag 1924)

Otto M. Olsen (skyting armegevær liggende 1920, skyting hjort enkeltskudd 1920, skyting hjort enkeltskudd lag 1920, skyting hjort enkeltskudd lag 1924)

3 gull

Knut Holmann (padling K1 1000 m 1996, padling K1 1000 m 2000, padling K1 500 m 2000)

Harald Natvig (skyting hjort enkeltskudd lag 1920, skyting hjort dobbeltskudd lag 1920, skyting hjort enkeltskudd lag 1924)

2 gull

Johan Anker (seiling 12-m 1912, seiling 6-m 1928)

Håkon Barfod (seiling Drake 1948, seiling Drake 1952)

Andreas B. Breche (seiling 8-m 1912, seiling 6-m 1920)

Albert Helgerud (skyting fririfle helmatch 1908, skyting fririfle lag 1908)

Magnus Konow (seiling 12-m 1912, seiling 8-m 1920)

Sigve Lie (seiling Drake 1948, seiling Drake 1952)

Ingar Nielsen (seiling 10-m/07 1920, seiling 8-m 1924)

Hans Nordvik (skyting hjort enkeltskudd lag 1920, skyting hjort dobbeltskudd lag 1920)

August Ringvold sr. (seiling 8-m/07 1920, seiling 8-m 1924)

Jon Rønningen (bryting 52 kg 1988, bryting 52 kg 1992)

Thor Thorvaldsen (seiling Drake 1948, seiling Drake 1952)

1 gull

Isak Abrahamsen (troppsturn 1912)

Artikkelen fortsetter under annonsen

Arthur Allers (seiling 12-m/19 1920)

Steinar Amundsen (padling K4 1968)

Linda Andersen (seiling Europajolle 1992)

Erik Anker (seiling 6-m 1928)

Christian Archer Arentz (seiling 10-m/19 1920)

Kristin Bekkevold (fotball 2000)

Tore Berger (padling K4 1968)

Bjørn Bergvall (seiling Flying Dutchman 1960)

Nils Berthelsen (seiling 12-m 1912)

Hans Beyer (troppsturn 1912)

Ferdinand Bie (friidrett 5-kamp 1912)

Halvor Birkeland (seiling 12-m/07 1920)

Rasmus Birkeland (seiling 12-m/07 1920)

Hartmann Bjørnson (troppsturn 1912)

Martin Borthen (seiling 12-m/19 1920)

Haakon P. Bryhn (seiling 6-m 1928)

Julius Braathe (skyting fririfle lag 1908)

Richard Bøckelie (seiling 8-m 1924)

Lauritz Christiansen (seiling 12-m/07 1920)

Thorleif Christoffersen (seiling 8-m 1920)

Torleiv Corneliussen (seiling 8-m 1912)

Christopher Dahl (seiling 6-m 1924)

Egil Danielsen (friidrett spyd 1956)

Alfred Engelsen (troppsturn 1912)

Gro Espeseth (fotball 2000)

Otto Falkenberg (seiling 10-m/19 1920)

Johan Friele (seiling 12-m/19 1920)

Willy Gilberg (seiling 10-m/19 1920)

Robert Gjertsen (seiling 10-m/19 1920)

Thoralf Glad (seiling 8-m 1912)

Ragnhild Gulbrandsen (fotball 2000)

Solveig Gulbrandsen (fotball 2000)

Harald Hagen jr. (seiling 8-m 1924)

Alf Hansen (roing dobbeltsculler 1976)

Frank Hansen (roing dobbeltsculler 1976)

Halfdan Hansen (seiling 12-m 1912)

Kaspar Hassel (seiling 12-m/19 1920)

Trine Hattestad (friidrett spyd 2000)

Margunn Haugenes (fotball 2000)

Tor Heiestad (skyting viltmål 1988)

Arnfinn Heje (seiling 12-m 1912)

Erik Herseth (seiling 10-m/07 1920)

Thorleif Holbye (seiling 8-m/07 1920)

Sigurd Holter (seiling 10-m/07 1920)

Ingeborg Hovland (fotball 2000)

A. Bruun Jacobsen (seiling 8-m/07 1920)

Gunnar Jamvold (seiling 10-m/07 1920)

Petter Jamvold (seiling 10-m/07 1920)

Christian Jebe (seiling 8-m 1912)

Christine Bøe Jensen (fotball 2000)

Leif Jenssen (vektløfting lett tungvekt 1972)

Jan Johansen (padling K4 1968)

Thorstein Johansen (skyting hjort dobbeltskudd lag 1920)

Bjarne Johnsen (troppsturn 1912)

Claus Juell (seiling 10-m/07 1920)

Sigurd Jørgensen (troppsturn 1912)

Silje Jørgensen (fotball 2000)

Knud Knudsen (troppsturn 1912)

Knut Knudsen (sykling forfølgelsesritt 1972)

Monica Knudsen (fotball 2000)

Erling Kongshaug (skyting miniatyrgevær helmatch 1952)

Gøril Kringen (fotball 2000)

Bente Kvitland (fotball 2000)

Paul Kaasen (seiling 6-m 1920)

Alfred Larsen (seiling 12-m 1912)

John H. Larsen (skyting hjort enkelt- og dobbeltskudd sammenlagt 1952)

Petter A. Larsen (seiling 12-m 1912)

Unni Lehn (fotball 2000)

Alf Lie (troppsturn 1912)

Rolf Lie (troppsturn 1912)

Eilert Falch Lund (seiling 12-m 1912)

Tor Lund (troppsturn 1912)

Eugen Lunde (seiling 6-m 1924)

Peder Lunde jr. (seiling Flying Dutchman 1960)

Anders Lundgren (seiling 6-m 1924)

Helge Løvland (friidrett ti-kamp 1920)

Reidar Martiniussen (seiling 8-m 1920)

Petter Martinsen (troppsturn 1912)

Per A. Mathiesen (troppsturn 1912)

Dagny Mellgren (fotball 2000)

Halvor Møgster (seiling 12-m/07 1920)

Bente Nordby (fotball 2000)

Hans Næss (seiling 12-m/07 1920)

Kronprins Olav (seiling 6-m 1928)

Kristoffer Olsen (seiling 8-m/07 1920)

Jacob Opdahl (troppsturn 1912)

Nils Opdahl (troppsturn 1912)

Bjarne Pettersen (troppsturn 1912)

Marianne Pettersen (fotball 2000)

Otto von Porat (boksing supertungvekt 1924)

Anita Rapp (fotball 2000)

Egil Reimers (seiling 12-m/19 1920)

Hege Riise (fotball 2000)

August Ringvold jr. (seiling 8-m 1924)

Vebjørn Rodal (friidrett 800 m 1996)

Ingolf Rød (seiling 6-m 1920)

Willy Røgeberg (skyting miniatyrgevær liggende 1936)

Brit Sandaune (fotball 2000)

Øistein Schirmer (troppsturn 1912)

Halfdan Schjøtt (seiling 10-m/19 1920)

Trygve Schjøtt (seiling 10-m/19 1920)

Arne Sejersted (seiling 10-m/19 1920)

Georg Selenius (troppsturn 1912)

Sigvard Sivertsen (troppsturn 1912)

Robert Sjursen (troppsturn 1912)

Gudbrand G. Skatteboe (skyting fririfle lag 1908)

Fritz Staib (seiling 12-m 1912)

Einar Strøm (troppsturn 1912)

Frithjof Sælen (troppsturn 1912)

Olaf Sæter (skyting fririfle lag 1908)

Ole Sæther (skyting fririfle lag 1908)

Egil Søby (padling K4 1968)

Ole Sørensen (seiling 10-m/07 1920)

Gustav Thaulow (seiling 12-m 1912)

Gabriel Thorstensen (troppsturn 1912)

Thomas Thorstensen (troppsturn 1912)

Ragnar Vig (seiling 8-m 1920)

Nils Voss (troppsturn 1912)

Tell Wagle (seiling 8-m/07 1920)

Christian Wiese (seiling 12-m/19 1920)

Erik Ørvig (seiling 12-m/19 1920)

Olaf Ørvig (seiling 12-m/19 1920)

Thor Ørvig (seiling 12-m/19 1920)

Henrik Østervold (seiling 12-m/07 1920)

Jan Østervold (seiling 12-m/07 1920)

Kristian Østervold (seiling 12-m/07 1920)

Ole Østervold (seiling 12-m/07 1920)

Thomas Valentin Aas (seiling 8-m 1912)

Uoffisielle vinnere

Følgende utøvere vant dessuten gull i mellom-lekene i 1906, som av IOK ikke regnes som offisielle:

Carl Albert Andersen (lagturn 1906)

Oscar W. Bye (lagturn 1906)

Conrad Carlsrud (lagturn 1906)

Harald Anders Eriksen (lagturn 1906)

Osvald Falch (lagturn 1906)

Christian Fjerdingen (lagturn 1906)

Yngvar Fredriksen (lagturn 1906)

Andreas Hagelund (lagturn 1906)

Harald Halvorsen (lagturn 1906)

Petter Hol (lagturn 1906)

Karl Johan Haagensen (lagturn 1906)

Eugene Ingebretsen (lagturn 1906)

Mathias Jespersen (lagturn 1906)

Finn Münster (lagturn 1906)

Fritjof Olsen (lagturn 1906)

Carl Alfred Pedersen (lagturn 1906)

Rasmus Pettersen (lagturn 1906)

Thorleif Pettersen (lagturn 1906)

Thorleif Røhn (lagturn 1906)

Gudbrand G. Skatteboe (skyting fririfle helmatch)

Johan Stumpf (lagturn 1906)

HELTENE: Det var mange som hadde møtt fram på Oslo lufthavn Gardermoen da de fleste av Norges OL-mestere i kvinnefotball kom hjem fra Sydney i formiddag.