Disse tar VM-gull

I dag starter ski-VM i Val di Fiemme. Med norsk seier til Bente Skari! Våre ski-journalister har fulgt de forskjellige verdenscupene tett i hele vinter. Vi tror Norge tar seks gull de kommende to ukene i Val di Fiemme.

VAL DI FIEMME/OSLO (Dagbladet): I herrelangrenn blir det tidenes jevneste mesterskap, der gullene deles mellom Estland, Sverige, Italia,Tyskland og Norge.

Tirsdag 18. februar

Øvelse: 15 kilometer klassisk, fellesstart damer.

Gullfavoritt: Bente Skari.

Outsidere: Kristina Smigun (EST), Olga Savialova (RUS) og Kaisa Varis (FIN).

Norske medaljekandidater: Hilde Gjermundshaug Pedersen, Anita Moen og Marit Bjørgen.

Onsdag 19. februar

Øvelse: 30 kilometer klassisk, fellesstart menn.

Gullfavoritt: Andrus Veerpalu (EST).

Outsidere: Frode Estil, Fulvio Valbusa (ITA), Mathias Fredriksson (SVE).

Norske medaljekandidater: Anders Aukland og Odd-Bjørn Hjelmeset.

Torsdag 20. februar

Øvelse: 10 kilometer klassisk, kvinner.

Gullfavoritt: Bente Skari

Outsidere: Ingen

Norske medaljekandidater: Hilde Gjermundshaug Pedersen og Marit Bjørgen

Fredag 21. februar

Øvelse: 15 kilometer klassisk, menn.

Gullfavoritt: Frode Estil.

Outsidere: Andrus Veerpalu, Mathias Fredriksson, Per Elofsson, og Fulvio Valbusa.

Norske medaljekandidater: Anders Aukland og Odd-Bjørn Hjelmeset.

Øvelse: Kombinert, hopp K95, 15 km langrenn.

Gullfavoritt: Felix Gottwald, Østerrike.

Outsidere: Ronny Ackermann, Tyskland, Samppa Lajunen, Finland, Hannu Manninen, Finland.

Norsk medaljekandidat: Kristian Hammer.

Lørdag 22. februar

Øvelse: Dobbelt jaktstart 5x5 kilometer, damer.

Gullfavoritt: Bente Skari.

Outsidere: Kristina Smigun, Olga Savialova (RUS), Evi Sachenbacher (TYS), Beckie Scott (CAN), Claudia Künzel (TYS).

Norske medaljekandidater: Anita Moen og Marit Bjørgen.

Øvelse: Hopp K120 meter

Gullfavoritt: Sven Hannawald, Tyskland.

Outsidere: Adam Malysz, Polen, Andreas Widhölzl, Østerrike, Tommy Ingebrigtsen, Norge, Primoz Peterka, Slovenia, Matti Hautamäki, Finland.

Norske medaljekandidater: Tommy Ingebrigtsen, Sigurd Pettersen, Roar Ljøkelsøy, Bjørn Einar Romøren.

Søndag 23. februar

Øvelse: Dobbelt jaktstart 10x10 kilometer, menn.

Gullfavoritt: Mathias Fredriksson

Outsidere: René Sommerfeldt (TYS), Axel Teichmann (TYS), Per Elofsson, Jack Mae (EST), Vassili Rotchev (RUS).

Norske medaljekandidater: Thomas Alsgaard.

Øvelse: Laghopp K120 meter.

Gullfavoritt: Østerrike.

Outsidere: Norge, Finland, Tyskland.

Norske medaljekandidater: Firemannslaget hvor én av disse fem ikke får delta: Tommy Ingebrigtsen, Sigurd Pettersen, Roar Ljøkelsøy, Bjørn Einar Romøren, Lars Bystøl.

Mandag 24. februar

Øvelse: 4x5 kilometer stafett, damer.

Gullfavoritt: Norge

Outsider: Tyskland.

Øvelse: Kombinert lag, hopp K95 meter, 4x5 km langrenn.

Gullfavoritt: Tyskland.

Outsidere: Finland, Østerrike.

Norsk medaljekandidat: Firemannslaget hvor én av disse fem ikke får delta: Kristian Hammer, Kenneth Braaten, Petter Tande, Ola Morten Græsli, Preben Fjære Brynemo.

Tirsdag 25. februar

Øvelse: 4x10 kilometer stafett, herrer.

Gullfavoritt: Italia.

Outsidere: Norge, Sverige og Tyskland.

Onsdag 26. februar

Øvelse: Sprint, kvinner.

Gullfavoritt: Marit Bjørgen.

Outsidere: Bente Skari og Evi Sachenbacher.

Norske medaljekandidater: Anita Moen og Hilde Gjermundshaug Pedersen.

Øvelse: Sprint, menn.

Gullfavoritt: Christian Zorzi.

Outsidere: Tor Arne Hetland, Jørgen Brink.

Norske medaljekandidater: Håvard Bjerkeli.

Fredag 28. februar

Øvelse: 30 kilometer fristil, damer.

Gullfavoritt: Kristina Smigun.

Outsidere: Sabine Valbusa, Kaisa Varis, Bente Skari.

Norske medaljekandidater: Ingen.

Øvelse: Hopp K95 meter.

Gullfavoritt: Sven Hannawald, Tyskland.

Outsidere: Thomas Morgenstern, Østerrike, Adam Malysz, Polen, Matti Hautamäki, Finland, Janne Ahonen, Finland, Tommy Ingebrigtsen, Norge, Lars Bystøl, Norge.

Norske medaljekandidater: Tommy Ingebrigtsen, Lars Bystøl, Sigurd Pettersen, Roar Ljøkelsøy.

Øvelse: Kombinert sprint, hopp K120 meter, langrenn 7,5 km.

Gullfavoritt: Ronny Ackermann, Tyskland.

Outsidere: Bjørn Kircheisen, Tyskland, Georg Hettich, Tyskland, Felix Gottwald, Østerrike, Samppa Lajunen, Finland, Hannu Manninen, Finland.

Norske medaljehåp: Kristian Hammer, Petter Tande.

Lørdag 1. mars

Øvelse: 50 kilometer fristil, menn.

Gullfavoritt: René Sommerfeldt.

Outsidere: Thomas Alsgaard, Per Elofsson, Pietro Piller Cottrer (ITA), Martin Koukal (TSJ), Christian Hoffmann (ØST).

Norske medaljehåp: Frode Andresen, men han får desverre ikke starte.

FAVORITT: Andrus Veerpalu, 30 km klassisk
FAVORITT: Christian Zorzo, sprint for menn.
FAVORITT: Rene Somerfeldt, 50 km fristil.
FAVORITT: Kristina Smigun, 30 km fristil, damer
FAVORITT: Felix Gottwald, kombinert
FAVORITT: Sven Hannawald, hopp
FAVORITT: Frode Estil, 15 km klassisk
FAVORITT OG GULLHÅP: Bente Skari forventes å bli VM.dronninga.
FAVORITT: Ronny Ackerman, kombinert