Den norske pararoeren ble klokket inn på tiden 10.32,45. Det holdt til seier og finaleplass med god margin for den regjerende verdensmesteren.
– Å fy søren, det var digg, utbryter Skarstein til NTB etter at finaleplassen er i boks.
30-åringen virket sterk og tok umiddelbart ledelsen i heatet. Hun lå i front til siste meter, men vil ikke være med på at hun vant lekende lett.
– Det er alltid tungt å ro løp, men jeg hadde relativt god kontroll, sier Skarstein, som forteller at det ikke var snakk om å spare krefter i semifinalen.
– Det er ingen grunn til å gjøre det. Dette var en fin utblåsning foran søndagens finale.
Sikret Paralympics-billett
Med plass i finalen sikret hun seg samtidig billett til neste års Paralympics i Tokyo.
– Det er godt å ha den i boks. Det gir en trygghet, og da kan jeg senke skuldrene på det, men ikke med tanke på VM-finalen.
Fra Skarsteins heat tok også den ukrainske og tyske båten seg videre til finale. De var henholdsvis 14 og 47 sekunder bak Skarstein.
I søndagens finale møter Skarstein blant andre israelske Moran Samuel og franske Nathalie Benoits som var overlegne i den første semifinalen. De to rodde sin semifinale på 10.35,65 og 10.51,81 minutter.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger