ZÜRICH (Dagbladet): Cirka klokka 16 i dag setter FIFAs styremedlemmer seg ned for å votere over hvilke søkerland som får drømmen oppfylt, og får arrangere VM i fotball i 2018 og i 2022.
Avgjørelsen vil uansett utfall bli omstridt. Utfallet bestemmes av eldre menn, hvor 1 av 3 er navngitt og hengt ut som korrupte.
Hele 10 av de 24 opprinnelige medlemmene med stemmerett er knyttet til tvilsom omgang med penger eller dokumenterte korrupsjonsanklager. Kun to er midlertidig kastet ut.
Dyp krise Det er ikke første gang FIFA befinner seg i en dyp tillitskrise. Men denne gangen ble det forventet at president Sepp Blatter ville rydde opp - en gang for alle. Om ikke annet, for å redde sitt eget rykte.
Styremedlemmene Amos Adamu fra Nigeria og Reynald Temarii fra Tahiti ble nylig utestengt fra all fotballaktivitet i henholdsvis tre og ett år grunnet stemmejuks.
Fire får stemme For mange var det et tegn på at FIFA er i endring. Men selv om to ble utestengt, er ytterligere åtte i meget hardt vær.
Disse er:• Jack Warner, visepresident• Chuck Blazer• Ricardo Teixeira• Issa Hayatou• Nicolas Leoz• Julio Grondona• Vitaly Mutko• Mohamed Bin Hammam
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger