Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer

Sport

Mer
Min side Logg ut

OBOS-LIGAEN

Historisk seier

Grorud slo Sogndal 3-1 hjemme mandag og tok med det sin første seier på nivå to noensinne. Samtidig er Ranheim serieleder etter sterke 3-0 borte over Åsane.

GUL EKSTASE: Grorud-spillerne jubler etter 2-1-scoringen til Fredrik Pettersen (med pannebånd). Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix
GUL EKSTASE: Grorud-spillerne jubler etter 2-1-scoringen til Fredrik Pettersen (med pannebånd). Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix Vis mer

Grorud rykket opp fra 2. divisjon i fjor og har møtt tøff motstand de første rundene. Men etter å ha yppet seg mot både Lillestrøm og Ranheim og har Eirik Kjønøs menn virkelig vist at det har noe å gjøre i 1. divisjon i debutsesongen.

De har derimot ikke hadde klart i de første to rundene var å sikre seg poeng. Det klarte de mot Sogndal mandag.

Grorud tok ledelsen fem minutter før pause. Tidligere Stabæk-spiller Oscar Aga sendte ballen direkte fra straffemerket til krysset. Like etter pause utlignet Alioune Ndour for vestlendingene.

Så pirket Nikolai Jakobsen Hristov inn 2-1 fra kloss hold med 20 minutter igjen, en scoring som Sogndal-spillerne mente burde vært annullert.

STERKE FØLELSER: Sigurd Grønli løftes opp og feires etter å ha scoret Goruds tredje mål i 1. divisjonskampen i fotball mellom Grorud og Sogndal. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix
STERKE FØLELSER: Sigurd Grønli løftes opp og feires etter å ha scoret Goruds tredje mål i 1. divisjonskampen i fotball mellom Grorud og Sogndal. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix Vis mer

Til tross for et Sogndal-press etter 2-1-målet til Grorud, var det hjemmelaget i gult som satte inn kampens fjerde og siste mål. Tromsø-eide Sigurd Grønli satte spikeren i kista med sitt mål tre minutter før full tid.

Grorud tok med det sin første seier på nivå to noensinne.

Her er kveldens resultater:

Grorud – Sogndal 3-1

200 tilskuere.

Mål: 1-0 Oscar Aga (str. 39), 1-1 Alioune Ndour (47), 2-1 Nikolai Jakobsen Hristov (71), 3-1 Sigurd Grønli (87).

HamKam – Øygarden 3-4 (1-2)

200 tilskuere.

Mål: 0-1 Aune Selland Heggebø (1), 0-2 Andreas van der Spa (22), 1-2 Marcus Pedersen (38), 2-2 Tobias Svendsen (48), 2-3 Heggebø (78), 3-3 Jonas Enkerud (79), 3-4 Andreas Fantoft (90).

KFUM Oslo – Raufoss 2-1 (1-1)

200 tilskuere.

Mål: 0-1 Lee Rochester Sørensen (8), 1-1 Alagie Sanyang (29), 2-1 Fisnik Kastrati (85).

Stjørdals-Blink – Kongsvinger 5-2 (1-1)

200 tilskuere.

Mål: 0-1 Simon Marklund (4), 1-1 Marius Augdal (12), 2-1 Sondre Stokke (52), 2-2 Adem Güven (58), 3-2 Mats Lillebo (63), 4-2 Ole Kristian Rødahl (89), 5-2 Lasse Bransdal (90).

Tromsø – Strømmen 1-0 (0-0)

200 tilskuere.

Mål: 1-0 Eric Kitolano (64).

Ull/Kisa – Jerv 2-2 (1-2)

200 tilskuere.

Mål: 0-1 Diego Campos (13), 1-1 Henrik Kristiansen (26), 1-2 Campos (41), 2-2 Stefan Hagerup (79).

FRISPARKMÅL: Ull/Kisas keeper er kjent for sin gode høyrefot, og mot Jerv satte han et frispark i vinkelen fra drøye 25 meter. Video: FotballMedia Vis mer

Åsane – Ranheim 0-3 (0-2)

200 tilskuere.

Mål: 0-1 Erik Tønne (18), 0-2 Ivar Sollie Rønning (32), 0-3 Rønning (71).

1. divisjon
Ranheim330011-59
Tromsø33004-09
Sogndal320111-56
Lillestrøm22003-06
KFUM Oslo32015-46
Sandnes Ulf21106-54
Ull/Kisa31117-84
Stjørdals-Blink31028-83
Grorud31026-73
Øygarden31027-93
Kongsvinger31025-93
Åsane31023-73
Raufoss31024-42
Jerv30215-62
HamKam30035-90
Strømmen31022-60

Lyst til å diskutere?

Besøk Dagbladet debatt!