- Jeg tørker tårer

Mushaga Bakenga var høyt og lavt da Stabæk og Odd spilte 2-2. Odd-angriperen scoret to mål og fikk pollensjokk.

ALLERGIKER: Mushaga Bakenga scoret to mål på Nadderud. Foto: Bjørn Langsem / Dagbladet
ALLERGIKER: Mushaga Bakenga scoret to mål på Nadderud. Foto: Bjørn Langsem / Dagbladet Vis mer
Publisert
Sist oppdatert
  • Stabæk - Odd 2-2 (1-2)

Stabæk og Odd debuterte begge i Eliteserien i kveld. Et coronautbrudd i Odd-leiren gjorde at kampen ble flyttet fra 16. mai.

Hjemmelaget kom best i gang, men Odd snudde og ledet 2-1 til pause. Stabæk utliknet rett etter hvilen. 2-2 ble også sluttresultatet.

Mushaga Bakenga fortsatte der han slapp i fjor - med å score mål for Odd. I kveld sørget han for begge nettkjenningene til bortelaget, men det ble en spesiell dag på jobb. 28-åringen fikk pollensjokk.

SCORING: Mushaga Bakenga takker høyere makter på Nadderud. Foto: Bjørn Langsem
SCORING: Mushaga Bakenga takker høyere makter på Nadderud. Foto: Bjørn Langsem Vis mer

- Jeg må be til gud om at det slutter å regne pollen over banen, sa han til Discovery i pausen.

- Jeg har allergi, så jeg driver og tørker tårer. Jeg er ikke rørt over målene, erklærte han. Bakenga holdt likevel kampen ut og var fornøyd med å spille på gress.

- Det er ikke den mest perfekte gressbanen på jord. Men helvete heller, det er gress. Jeg er fornøyd med det.

STABÆK-JUBEL: Sammy Skytte jubler for 2-2. Foto: Bjørn Langsem
STABÆK-JUBEL: Sammy Skytte jubler for 2-2. Foto: Bjørn Langsem Vis mer

Kornelius Hansen sendte hjemmelaget i ledelsen etter ni minutter. I det 20. minutt gikk Bakenga i bakken innenfor 16-meteren og fikk straffe.

Det kunne se ut som om han falt lett, men Bakenga satte selv straffen i mål. Rett før pause chippet han inn 2-1.

Andre omgang var bare to minutter gammel da Sammy Skytte sørget for 2-2. Flere mål ble det ikke.

- Den scoringen lukter det toppscorertittel av, sa Discovery-kommentator Frode Marti etter 2-1-målet til Bakenga.

I fjor endte han med 15 scoringer i Eliteserien.

STRAFFET: Stabæk-trener Jan Jönsson pådro seg gult kort i sluttfasen. Foto: Bjørn Langsem / dagbladet
STRAFFET: Stabæk-trener Jan Jönsson pådro seg gult kort i sluttfasen. Foto: Bjørn Langsem / dagbladet Vis mer

- Jeg er mektig imponert over «Mush», og det er bra moral i laget, sier Odd-trener Jan Frode Nornes til Discovery.

- Jeg synes gutta oppsummerte det fint i garderoben at denne kampen hadde vi tapt i fjor. Vi har tatt steg og blitt mer voksne.

ELITESERIEN

Molde32109-37
Bodø/Glimt32107-27
Rosenborg31208-35
Vålerenga31115-34
Tromsø31114-64
Mjøndalen11003-03
Strømsgodset11003-13
Kristiansund31022-53
Viking31023-73
Odd10102-21
Stabæk10102-21
Haugesund10100-01
Sarpsborg10100-01
Lillestrøm10011-30
Sandefjord10010-30
Brann30031-100
Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer