Kom med kreft-sjokk

Fotballstjernen Emre Can (29) forteller om sjokket og sykdommen som rammet ham.

TYSK STJERNE: Emre Can forteller i et intervju om kreftsykdommen han var rammet av. Foto: NTB
TYSK STJERNE: Emre Can forteller i et intervju om kreftsykdommen han var rammet av. Foto: NTB Vis mer
Publisert

Det er i et intervju med DAZN at den tyske fotballstjernen Emre Can står fram med sin historie:

Can hadde nettopp meldt overgang fra Liverpool til Juventus, for fem år siden, da han fikk den alvorlige beskjeden.

- Legene ringte meg to måneder etter at jeg var på medisinsk test i Juventus. Jeg hadde kreft i skjoldbruskkjertelen og måtte inn til akuttoperasjon, forteller Can.

Han forteller at han ble sjokkert over beskjeden.

- Jeg hadde ingen anelse om det. Jeg visste ikke engang hva en skjoldbruskkjertel var, og jeg trodde aldri jeg hadde kreft, sier han i intervjuet, gjengitt av danske BT.

LAGKAMERATER: Can spilte sammen med Erling Braut Haaland i Borussia Dortmund. Foto: NTB
LAGKAMERATER: Can spilte sammen med Erling Braut Haaland i Borussia Dortmund. Foto: NTB Vis mer

Kom seg

Can kom seg til hektene relativt raskt, etter en kort periode ute av spill. Han kom tilbake og spilte deler av sesongen med Juventus i 2018/19.

- Jeg er ekstremt takknemlig overfor legene i Juventus. At de oppdaget kreften i tide, var alene verdt flyttingen min til Torino, sier han.

Emre Can oppfordrer i intervjuet alle til å gå til legen dersom de merker noe uregelmessig.

- Kreftsykdommen har forandret mye i livet mitt. Du kan ha penger og alt annet, men helsen din er det viktigste av alt, sier han - og legger til:

- Det spiller ingen rolle hvor sunne vi tror vi er. Hvis vi oppdager disse tingene i tide, kan vi iverksette tiltak, sier han.

Annen kreft-historie

Can er frisk i dag, og har aldri fått noe tilbakefall. Tilfeldighetene vil ha det til at Can i dag er lagkamerat med en annen stjerne som fikk påvist kreft. Borussia Dortmund-kollegaen Sebastien Haller fortalte om sin kreftsykdom i fjor – til en sjokkert fotballverden.

Han har fått massiv støtte fra fotballfamilien, og kunne også vende tilbake til fotballbanen nylig, kreftfri.

Can, som også var lagkamerat med Erling Braut Haaland i Dortmund, er kanskje mest kjent for sine fire sesonger i Liverpool. Han har også 37 kamper for det tyske landslaget.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer