Langrennstroppen i VM

Her er profiler av alle de norske langrennsutøverne som deltar i Ski-VM.

KVINNER

MARIT BJØRGEN

Klubb: Rognes.

Født: 21. mars 1980 - Trondheim.

Bosted: Rognes

  • Meritter: OL: sølv (stafett -02). Beste VC-plasseringer: Tre 1. plasser (sprint i Düsseldorf, sprint i Clusone og sprint i Reit im Winkl -02/03), 2. plass (sprint i Cogne og 15 km jaktstart i Ramsau -02/03).

    Tidligere VM: 1.

    HILDE GJERMUNDSHAUG PEDERSEN

    Klubb: Nybygda.

    Født: 8. november 1964 - Hamar.

    Bosted: Brumunddal.

  • Meritter: OL: Sølv (stafett -02). VM: Sølv (stafett -01). Beste VC-plasseringer: 2. plass (sprint i Val di Fiemme -01/02, sprint i Linz, 10 km fellesstart i Oberhof -02/03), 3. plass (sprint i Cogne -01/02 og -02/03).

    Tidligere VM: 2.

    ANITA MOEN

    Klubb: Trysilgutten.

    Født: 31. august 1967 - Elverum.

    Bosted: Trysil.

  • Meritter: OL: Sølv (stafett -94, -98 og -02), bronse (15 km klassisk -98 og sprint -02), 4. plass (10 km klassisk -94 og 30 km klassisk -02), VM: sølv (stafett -95 og -97), bronse (stafett -93), 5. plass (30 km klassisk i -97). Beste VC-plasseringer: 1. pass (sprint i Milano -99/00, sprint i Salzburg og 58 km klassisk i Birkebeineren -01/02).

    Tidligere VM: 3.

    MARIT ROALDSET

    Klubb: Molde & Omegn.

    Født: 27. juni 1977 - Molde.

    Bosted: Lillehammer og Molde

  • Meritter: Beste VC-plasseringer: 2. plass (klassisk sprint Engelberg -00/01).

    Tidligere VM: 1.

    BENTE SKARI

    Klubb: Nittedal.

    Født: 10. september 1972 - Oslo.

    Bosted: Nittedal.

  • Meritter: OL: gull (10 km klassisk -02), sølv (stafett -98 og -02), bronse (5 km klassisk -98 og 30 km klassisk -02), 6. plass (15 km klassisk -98), 9. plass (10 km jaktstart -98), 20. plass (15 km fri teknikk -94). VM: Gull. Beste VC-plasseringer: 36 1. plasser (sist i 10 km fri teknikk i Nove Mesto -02/03).

    Tidligere VM: 4.

    VIBEKE W. SKOFTERUD

    Klubb: Slitu.

    Født: 20. april 1980 - Askim.

    Bosted: Oslo og Slitu.

  • Meritter: Beste VC-plasseringer: 2. plass (sprint i Cogne og 58 km klassisk i Birkebeineren -01/02).

    Tidligere VM: 1.

    MAJ HELEN SORKMO

    Klubb: Os

    Født: 14. august 1968

    Bosted: Røros

  • Meritter: OL: 6. plass (sprint -02). Beste VC-plasseringer: 2. plass (sprint Engelberg -98).

    Tidligere VM: 2

    KRISTIN STØRMER STEIRA

    Klubb: Høybråten og Stovner.

    Født: 30. april 1981 - Tana

    Bosted: Oslo.

  • Meritter: Beste VC-plasseringer: 9. plass (10 km fri teknikk Nove Mesto -02/03).

    Tidligere VM: Debutant.

    JANNIKE IRENE ØSTBY

    Klubb: Lyn

    Født: 20. februar 1978 - Oslo.

    Bosted: Oslo.

  • Meritter: Beste VC-plasseringer: 19. plass (10 km fri teknikk Nove Mesto -02/03).

    Tidligere VM: Debutant

    MENN:


    THOMAS ALSGAARD

    Klubb: Eidsvold Verk.

    Født: 10. januar 1972 - Lørenskog.

    Bosted: Holter.

  • Meritter: OL: Gull (30 km fri teknikk -94, 15 km jaktstart -98, stafett -98 og -02), sølv (stafett -94, 2 x 10 km jaktstart -02), 5. plass (10 km klassisk -98). VM: Gull (stafett -95, stafett -97, stafett -01, 15 km jaktstart -99), sølv (30 km fri teknikk og stafett -99), bronse (30 km fri teknikk -97). Beste VC-plasseringer: 13 1. plasser (-94-02).

    Tidligere VM: 4.

    ANDERS AUKLAND

    Klubb: Oseberg.

    Født: 12. september 1972 - Tønsberg.

    Bosted: Oslo.

  • Meritter: OL: Gull (stafett -02), 4. plass (15 km klassisk -02). VM: 7. plass (30 km klassisk -99, 15 km klassisk -01), 9. plass (30 km klassisk -01). Beste VC-plasseringer: Tre 1. plasser (sist 30 km klassisk fellesstart i Val di Fiemme -01/02).

    Tidligere VM: 1.

    HÅVARD BJERKELI

    Klubb: Isfjorden.

    Født: 5. august 1977 - Isfjorden.

    Bosted: Lillehammer og Isfjorden.

  • Meritter: OL: 13. plass (sprint -02). Beste VC-plasseringer: 1. plass (Salzburg -01/02)

    Tidligere VM: Debutant.

    TORE BJONVIKEN

    Klubb: Fossum.

    Født: 2. januar 1975 - Bærum.

    Bosted: Oslo.

  • Meritter: Beste VC-plasseringer: To 3. plasser (sist 15 km klassisk i Kuopio -01/02).

    Tidligere VM: Debutant.

    TROND EINAR ELDEN

    Klubb: Strindheim.

    Født: 21. februar 1970 - Namsos.

    Bosted: Trondheim.

  • Meritter (som langrennsløper): Beste VC-plasseringer: To 2. plasser (sprint Nove Mesto -00-01, og Salzburg -01/02).

    Tidligere VM: 5 (som kombinertløper).

    FRODE ESTIL

    Klubb: Byåsen.

    Født: 31. mai 1972 - Namsos.

    Bosted: Meråker.

  • Meritter: OL: Gull (stafett 0-2), sølv (2 x 10 km jaktstart, 15 km klassisk). VM: Gull (stafett -01), sølv (30 km klassisk -01). Beste VC-plasseringer To 1. plasser (sist 30 km klassisk fellesstart i Cogne -02/03).

    Tidligere VM: 2.

    TOR ARNE HETLAND

    Klubb: Byåsen.

    Født: 12. januar 1974 - Stavanger.

    Bosted: Trondheim.

    Meritter: OL: Gull (sprint -02). VM: Gull (sprint og stafett-01). Beste VC-plasseringer: Seks 1. plasser (siste i sprinten i Cogne -01/02).

    Tidligere VM: 2.

    ODD-BJØRN HJELMESET

    Klubb: Fjellhug/Vereide-Hyen.

    Født: 6. desember 1972 - Nordfjordeid.

    Bosted: Øyer.

  • Meritter: OL: Bronse (50 km klassisk -02). VM: Gull (stafett -01), bronse (10 km klassisk -99 og 15 km klassisk -01). Beste VC-plasseringer: Fem 1. plasser (siste sprint i Asiago -01/02)

    Tidligere VM: 2.

    KRISTEN SKJELDAL

    Klubb: Bulken

    Født: 27. mai 1967 - Voss

    Bosted: Voss

    Meritter: OL: Gull (stafett -92 og -02), 4. plass (30 km fellesstart fri teknikk -02). VM: 6. plass (50 km fri teknikk -99). Beste VC-plasseringer 1. plass (15 km fri teknikk Lathis -90/91).

    Tidligere OL: 5.

    TORE RUUD HOFSTAD

    Klubb: Lillehammer

    Født: 9. august 1979 - Lørenskog.

    Bosted: Lillehammer

  • Meritter: Beste VC-plasseringer: 3. plass (15 km fri teknikk i Lahtis -01/02).

    Tidligere VM: Debutant.