HELT: Stortalentet Marcus Rashford (19) kom inn fra benken og scoret det forløsende 1-0-målet. Foto: NTB Scanpix
HELT: Stortalentet Marcus Rashford (19) kom inn fra benken og scoret det forløsende 1-0-målet. Foto: NTB ScanpixVis mer

Premier League: Manchester United - Leicester 2-0

Mourinhos tre sjakktrekk reddet Lukaku fra mareritt: - Han skulle ikke ta straffesparket

Premier Leagues toppscorer Romelu Lukaku skuffet stort fra straffemerket. José Mourinho hadde imidlertid tre ess i ermet. Det holdt til 2-0 og tre nye poeng.

  • Manchester United - Leicester 2-0 (0-0)

(Dagbladet): Med blant annet Usain Bolt og Mats Zuccarello på tribunen, kjørte Manchester United over seriemesterne fra 2015/16-sesongen på Old Trafford i kveld.

Til tross for et massivt press gjennom nesten hele kampen og målsjanser på løpende bånd, slet vertene med å få det viktige førstemålet mot Leicester.

De negative tankene begynte å komme da toppscorer Romelu Lukaku sviktet fra straffemerket og Leicester-keeper Kasper Schmeichel jublet fra streken, slik hans far gjorde så mange ganger for de røde djevlene.

Da gjorde José Mourinho tre sjakktrekk: 1. Han byttet inn Marcus Rashford. 2. Han byttet inn Marouane Fellaini. 3. Han byttet inn Jesse Lingard.

Få minutter senere ledet Manchester United 2-0 etter scoringer av nettopp Rashford og Fellaini og målgivende pasninger fra nevnte Lingard, samt assistkongen Henrikh Mkhitaryan.

Lukaku «stjal» straffesparket

Mourinhos menn leder nå Premier League med ni av ni mulige poeng og solide 10-0 i målforskjell.

SVIKTERT: Romelu Lukakus straffespark ble reddet av Kasper Schmeichel, men belgieren slapp med skrekken. Foto: NTB Scanpix
SVIKTERT: Romelu Lukakus straffespark ble reddet av Kasper Schmeichel, men belgieren slapp med skrekken. Foto: NTB Scanpix Vis mer

- Vi bommet på sjanser og et straffespark, men laget bare fortsatte å kjøre på. Det er sterkt, sier portugiseren i kampintervjuet vist på TV 2.

Manchester United-manageren ble imidlertid skuffet over at Lukaku tok straffesparket. Det var nemlig ikke avtalen.

- Lukaku var ikke den som skulle ta straffen. Det var ikke det vi ble enige om, forteller Mourinho.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Belgieren spurte om å få ta straffesparket likevel. Brede Hangeland stusser over det valget. Lukaku har ikke vært klinisk fra straffemerket tidligere i karrieren.

- Det er for meg overraskende. Hvis du har avtalt at noen skal ta straffesparket, skal det bli sånn. Men nå høres det ut som han som opprinnelig fikk oppgaven, godkjente Lukakus ønske, sier Hangeland i TV 2s Premier League-studio.

Sjansesløseri

Manchester United presset Leicester inn i egen 16-meter i store deler av 1. omgang. De gangene José Mourinhos menn mistet ballen, vant de den høyt i banen like etter og lot gjestene aldri få hvile.

1. omgang var et eneste langt United-angrep, hvor spesielt Paul Pogba hadde svært mange avslutninger i retning Kasper Schmeichel og buret han voktet. Også Juan Mata og toppscorer Romelu Lukaku var nær scoring før hvilen.

Kampbildet var det samme også etter sidebytte. Etter 53 minutter fikk Manchester United det straffesparket de hadde ropt etter flere ganger. Anthony Martials innlegg gikk i hånda til Danny Simpson. Det svake straffesparket til Lukaku ble imidlertid reddet av Schmeichel.

Innbytterne reddet Lukaku

Etter straffemissen fikk Leicester økt tro på seier, hevet seg et par hakk og skapte flere gode kontringsmuligheter. Spesielt ballmagikeren Riyad Mahrez var farlig. Men etter 70 minutter var det likevel hjemmelaget som kunne juble.

Målscorer var innbytter Marcus Rashford. Servitør var Henrikh Mkhitaryan. Armenierens hjørnespark ble ekspedert kontant inn av spisstalentet, som dermed sørget for 1-0 på Old Trafford.

12 minutter senere ble ledelsen doblet en annen innbytter, Marouane Fellaini, ledelsen. Det skjedde etter en styring fra innlegget til en tredje innbytter, Jesse Lingard. 2-0-scoring ble kampens siste nettkjenning. Manchester United kapret tre nye poeng og tok tilbake tabelltoppen fra overraskelseslaget Huddersfield.

PREMIER LEAGUE-TABELLEN
Manchester United330010-09
Huddersfield32104-07
Manchester City32105-27
West Bromwich22002-06
Watford31205-35
Southampton31203-25
Liverpool21104-34
Everton21102-14
Swansea31112-44
Tottenham21013-23
Arsenal21014-43
Chelsea21014-43
Burnley21013-33
Newcastle31023-33
Stoke21011-13
Leicester31025-63
Brighton30120-41
Bournemouth30031-50
Crystal Palace30030-60
West Ham30032-100