(FourFourTwo): I fjor vant Cristiano Ronaldo Ballon d'Or (Gullballen) for femte gang i karrieren. At det nok en gang var en angriper som fikk prisen, er ikke overraskende, men en gang i tiden gikk utmerkelsen faktisk til en keeper.
Lev Jasjin var aktiv mellom 1950 og 1970. Russeren tilbrakte hele karrieren i hjemlandet mellom stengene for klubben Dynamo Moskva.
Han var 189 centimeter på strømpelesten og hadde lange armer. Han spilte alltid i svart og det kunne se ut som han hadde mange armer på grunn av redningene han gjorde, derav kallenavnene den svarte edderkopp og den svarte blekksprut.
Fansen hjemme i Russland kalte ham den svarte panter. Han skal ha holdt nullen i 270 kamper for Dynamo Moskva og landslaget.
Straffeekspert
Myten vil ha det til at sisteskansen har reddet 151 straffespark opp gjennom karrieren.
Kjell Kaspersen sto i mål for Norge mot Sovjetunionen på Ullevaal i 1961. Han mener dette tallet høres drøyt ut.
- Det høres helt utrolig ut. Det må jeg få verifisert et sted. Det høres for sykt ut, sier Kaspersen.
Selv om dette tallet kanskje er en smule overdrevet, skal Jasjin ha vært en ekspert på å stoppe skudd fra krittmerket.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger