Én av disse fire blir årets utøver

Hvem fortjener å vinne?

• Stem på din idrettsfavoritt i Dagbladets kåring!

 Andreas Thorkildsen, Kjetil André Aamodt, Lars Bystøl og Ole Einar Bjørndalen er nominert til prisen som årets mannlige idrettsutøver i 2006.

I kvinneklassen står kampen mellom Marit Bjørgen, Gunn-Rita Dahle Flesjå, Kari Traa og Susanne Wigene.

Prisen vil bli delt ut på Idrettsgallaen i Hamar OL-amfi 6. januar 2007. Der skal Norges beste idrettsutøvere hedres for sine prestasjoner. Gallaen arrangeres for sjette gang.

Gallaen ledes av Dan Børge Akerø og sendes direkte på fjernsyn.

Årets jury består av toppidrettssjef Jarle Aambø (jurysjef), Karen-Marie Ellefsen, Arnfinn Vik, Jan-Erik Aalbu og Knut Holmann.

- Vi har svært mange gode idrettsutøvere i Norge, og forslagene juryen har fått inn gjenspeiler både dette og mangfoldet i norsk idrett. De nominerte har alle stått for ekstremt gode idrettsprestasjoner, sier Aambø.

Juryen mottok 800 påmeldinger til klassen «Årets ildsjel», og har plukket ut fem nominerte.

Her er de nominerte:

Årets kvinnelige utøver: Gunn-Rita Dahle Flesjå (terrengsykling), Marit Bjørgen (langrenn), Kari Traa (kulekjøring), Susanne Wigene (friidrett).

Foto: SCANPIX
Foto: SCANPIX Vis mer

Årets mannlige utøver: Andreas Thorkildsen (friidrett), Kjetil André Aamodt (alpint), Lars Bystøl (hopp), Ole Einar Bjørndalen (skiskyting).

Årets lagspiller: Ole Gunnar Solskjær (fotball), John Arne Riise (fotball), Patrick Thoresen (ishockey), Gro Hammerseng (håndball).

Årets lag/lagspill: Håndballandslaget (menn), Nila Håkedal/Ingrid Tørlen (sandvolleyball), håndballandslaget (kvinner).

Årets gjennombrudd: Marianne Andersen (orientering), Petter Northug jr. (langrenn), Edvald Boasson Hagen (sykling), Anders Jacobsen (hopp).

Årets funksjonshemmede utøver/lag: Kjelkehockeylandslaget (Paralympics), Stafettlaget langrenn menn (Paralympics), Tommy Urhaug (bordtennis).

Åpen klasse: Marius Thorp (golf), Holger Hott Johansen (orientering), Mette Sollie (kickboksing), Hildeborg Juvet Hugdal (styrkeløft).

Årets Kniksen: (Norges beste fotballspiller 2006): Morten Gamst Pedersen, Steffen Iversen, Riise.

Årets trener: Kenneth Flesjå (terrengsykling), Mika Kojonkoski (hopp), Marit Breivik (håndball), Åsmund Martinsen (friidrett).

Årets navn: Thorkildsen, Dahle Flesjå, Bjørndalen, Bystøl, Aamodt, Hushovd, Bjørgen, håndballandslaget (kvinner).

Årets ildsjel: Willy Bangsund (Kirkenes Atletklubb), Inge Hovd (Malm), Ann Iren Austnes (Haramsøy), Ernst Falch (Siddis Hockey), Arnfinn Kalfoss (Trysilgutten).

Kunngjøres på Idrettsgallaen: Årets utøver og utøvernes pris. (©NTB)

<B>NOMINERT:</B> Marit Bjørgen.
NOMINERT</B> Gunn-Rita Dahle Flesjå.