Norske OL-vinnere

Norske gullmedaljer i vinter-OL gjennom tidene:

NAGANO 1998 (10)

Hans Petter Buraas (alpint, slalåm), Bjarte Engen Vik (kombinert individuelt og lag), Fred Børre Lundberg (kombinert lag), Halldor Skard jr. (kombinert lag), Kenneth Braaten (kombinert lag), Bjørn Dæhlie (langrenn, 10 km klassisk, 50 km fri teknikk og stafett), Thomas Alsgaard (langrenn, 15 km jaktstart og stafett), Erling Jevne (langrenn, stafett), Sture Sivertsen (langrenn, stafett), Halvard Hanevold (skiskyting 20 km), Ole Einar Bjørndalen (skiskyting, 10 km), Ådne Søndrål (skøyter, 1500 m).

LILLEHAMMER 1994 (10)

Lasse Kjus (alpint, kombinasjonen), Stine Lise Hattestad (fristil, kulekjøring), Espen Bredesen (hopp, liten bakke), Fred Børre Lundberg (kombinert individuelt), Bjørn Dæhlie (langrenn, 10 km klassisk og 15 km jaktstart), Thomas Alsgaard (langrenn, 30 km fri), Johann Olav Koss (skøyter, 1500 m, 5000 m og 10000 m).

ALBERTVILLE 1992 (9)

Kjetil Andrh Aamodt (alpint, super G), Finn Christian Jagge (alpint, slalåm), Bjørn Dæhlie (langrenn, 15 km jaktstart, 50 km fri teknikk og stafett), Vegard Ulvang (langrenn, 10 km klassisk, 30 km klassisk og stafett), Terje Langli (langrenn, stafett), Kristen Skjeldal (langrenn, stafett), Johann Olav Koss (skøyter, 1500 m), Geir Karlstad (skøyter, 5000 m).

CALGARY 1988 (0)

Ingen

SARAJEVO 1984 (3)

Tom Sandberg (kombinert individuelt), Berit Aunli (langrenn, stafett), Brit Pettersen (langrenn, stafett), Inger Helene Nybråten (langrenn, stafett), Anne Jahren (langrenn, stafett), Eirik Kvalfoss (skiskyting, 10 km).

LAKE PLACID 1980 (1)

Bjørg Eva Jensen (skøyter, 3000 m).

INNSBRUCK 1976 (3)

Ivar Formo (langrenn, 50 km), Jan Egil Storholt (skøyter, 1500 m), Sten Stensen (skøyter, 5000 m).

SAPPORO 1972 (2)

Pål Tyldum (langrenn, 50 km), Magnar Solberg (skiskyting, 20 km).

GRENOBLE 1968 (6)

Harald Grønningen (langrenn, 15 km og stafett), Ole Ellefsæter (langrenn, 50 km og stafett), Pål Tyldum (langrenn, stafett), Odd Martinsen (langrenn, stafett), Inger Aufles (langrenn, stafett), Babben Enger Daimon (langrenn, stafett), Berit Mørdre (langrenn, stafett), Magnar Solberg (skiskyting, 20 km), Fred Anton Maier (skøyter, 5000 m).

INNSBRUCK 1964 (3)

Thoralf Engan (hopp, stor bakke), Thormod Knutsen (kombinert individuelt), Knut Johannessen (skøyter, 5000 m).

SQUAW VALLEY 1960 (3)

Håkon Brusveen (langrenn, 15 km), Roald Aas (skøyter, 1500 m), Knut Johannesen (skøyter, 10.000 m).

CORTINA 1956 (2)

Sverre Stenersen (kombinert individuelt), Hallgeir Brenden (langrenn, 15 km)

OSLO 1952 (7)

Stein Eriksen (alpint, storslalåm), Arfinn Bergmann (hopp), Simon Slåttvik (kombinert, individuelt), Hallgeir Brenden (langrenn, 18 km), Hjalmar Andersen (skøyter, 1500 m, 5000 m og 10.000 m).

ST. MORITZ 1948 (4)

Petter Hugsted (hopp), Finn Helgesen (skøyter, 500 m), Sverre Farstad (skøyter, 1500 m), Reidar Liaklev (skøyter 5000 m).

GARMISCH-PARTENKIRCHEN 1936 (7)

Birger Ruud (hopp), Oddbjørn Hagen (kombinert, individuelt), Sonja Henie (kunstløp), Ivar Ballangrud (skøyter, 500, 5000 og 10.000 m), Charles Mathisen (skøyter 1500 m).

LAKE PLACID 1932

Birger Ruud (hopp), Johan Grøttumsbråten (kombinert individuelt), Sonja Henie (kunstløp).

ST. MORITZ 1928(6)

Sonja Henie (kunstløp), Johan Grøttumsbråten (langrenn, 18 km, kombinert individuelt), Alf Andersen (hopp), Bernt Evensen (skøyter, 500 m), Ivar Ballangrud (5000 m).

CHAMONIX 1924 (4)

Jacob Tullin Thams (hopp), Thorleif Haug (langrenn, 18 km, 50 km og kombinert individuelt).