Den amerikanske journalisten Grant Wahl fikk et akutt illebefinnende under kvartfinalekampen mellom Nederland og Argentina fredag mens han jobbet som analytiker for CBS.
Dødsårsaken er foreløpig ukjent, men Wahl sa tidligere i uka at han hadde et tilfelle av bronkitt. Nå vekker nye detaljer oppsikt. Spesialkorrespondent i Sunday Times, Josh Glancy, anklager nemlig Fifa for at det er for få hjertestartere på stadion.

Kjent fotball-journalist døde under kampen
- Hvorfor var det ikke en hjertestarter? Det var spørsmålet vi stadig stilte hverandre, mens legene pumpet og pumpet til ingen nytte, skriver Glancy i Sunday Times, ifølge People.


- Hvorfor var det ingen hjertestarter i nærheten på dette toppmoderne stadionet for milliarder av dollar, som har en VIP-suite som er så overdådig at den inkluderer et soverom, som skal være vert for VM-finalen? Det gikk mange minutter, og vi ventet stadig på at det skulle komme. Men det gjorde det aldri, følger Glancy opp med.
Ifølge korrespondenten skal en journalist med førstehjelpsopplæring og to leger ha kommet raskt til unnsetning. Glancy skriver at det var «en panikkslått stemme som lød fra pressetribunen».
- De argentinske seierherrenes hovering virket uutholdelig patetisk. Nøden til de beseirede nederlenderne, rammet i midtsirkelen, virket på en eller annen måte triviell og banal i møte med en enke som er i ferd med å motta den verste telefonsamtalen man kan tenke seg. Fotballens magiske trolldom var brutt. Det eneste viktige var at en god mann på uforklarlig vis hadde mistet livet, skriver Glancy.
Også Fifa-president Gianni Infantino var i sorg etter bortgangen.

Infantino:- Enorm sorg
- Det er med vantro og enorm sorg jeg har blitt gjort oppmerksom på bortgangen til den anerkjente sportsjournalisten Grant Wahl, mens han dekket en kvartfinalekamp under VM i Qatar, sa han i en pressemelding lørdag.
Fifa har ikke kommentert anklagen om mangel på hjertestartere.