Odd-helten om marerittet: - Det har vært mange tunge stunder

Markus André Kaasa fikk sjansen i Odd jakt på et seiersmål og takket for tilliten ved å bli matchvinner mot Viking i eliteserien tirsdag. Kampen endte 1-0.

FEIRER: Markus André Kaasa scorer for Odd i eliteseriekampen i fotball mellom Odd og Viking på Skagerak Arena.
Foto: Trond Reidar Teigen / NTB scanpix
FEIRER: Markus André Kaasa scorer for Odd i eliteseriekampen i fotball mellom Odd og Viking på Skagerak Arena. Foto: Trond Reidar Teigen / NTB scanpixVis mer

21 år gamle Kaasa er tilbake igjen etter en alvorlig kneskade og ble byttet inn ved pause tirsdag. Han brukte bare ni minutter på å finne veien til nettmaskene på eget gress i Skien.

Lagkamerat Fredrik Oldrup Jensen slo det gode innlegget, og i duell med Viking-keeper Iven Austbø satte Kaasa inn 1-0-scoringen.

I august i fjor sommer pådro han seg kneskaden som ødela hele høstsesongen.

– Helt nydelig. Jeg har vært så lenge borte fra eliteseriefotballen, at det er deilig å komme tilbake sånn som dette, sa Kaasa til MAX etter kampslutt.

– Det har vært mange tunge stunder, der jeg har sittet hjemme på sofaen og sett gutta spille, fortsatte han.

Eliteserien, menn
Odd – Viking1-0
Molde531112-510
Bodø/Glimt431011-710
Odd43107-310
Viking43016-29
Haugesund42118-47
Vålerenga52128-87
Sarpsborg41304-36
Strømsgodset41216-65
Brann51227-85
Mjøndalen41128-104
Lillestrøm41123-54
Kristiansund51133-64
Stabæk41124-84
Tromsø41124-84
Rosenborg40222-62
Ranheim40132-61

Leverte varene

Tirsdag fikk han sjansen i én omgang. Odd trengte mer offensiv skaperkraft.

– De ville jeg skulle komme inn og prøve å få til noe framover. Deilig å ta med seg tre poeng herfra, sa Kaasa.

I forkant av scoringen hadde innbytteren i tillegg vært involvert i en annen stor Odd-sjanse. Kaasa hadde kun vært på banen i tre minutter da han hælflikket ballen til lagkamerat Birk Risa.

Sistnevntes avslutning smalt i stolpen bak keeper Austbø.

Bytyqi testet Rossbach

De første 45 minuttene i Skien var sjansefattige og ikke spesielt underholdende, men etter pause ble det atskillig mer liv i kampen.

Odd var det førende laget, og kom til et knippe gode sjanser, men kunne fort blitt straffet i motsatt ende av banen.

Drøyt 20 minutter gjensto av kampen da Zymer Bytyqi fikk avsluttet fra skrått hold. Odd-keeper Sondre Rossbach avverget med en strålende beinparade.

Nærmere kom ikke gjestene poeng.

Vikings første poengtap

Med tirsdagens tre poeng er Odd et av tre lag som har ti poeng på tabelltoppen i eliteserien. Molde er serieleder på bedre målforskjell enn overraskelsen Bodø/Glimt og skiensklubben.

Ligaleder Molde har samtidig en kamp mer spilt enn på både Glimt og Odd.

Viking følger på plassen bak tettrioen med sine ni poeng på fire kamper. Rogalandsklubben hadde ikke avgitt poeng denne sesongen før tirsdagens bortekamp i Skien.

Steffen Hagen spilte tirsdag sin 423. kamp for Odd. Han tangerte dermed klubbrekorden til Morten Fevang.