OL-finaler 21. september

Det er delt ut medaljer i 18 øvelser i dag. Her er finaleresultatene:

BADMINTON:

  • Mixed double:
    Gull:
    Zhang Jun/Gao Ling (7), Kina,
    sølv: Tri Kusharyanto/Minarti Timur (1), Indonesia
    bronse: Simon Archer/Joanne Goode (5), Storbritannia,
    4) Michael Søgaard/Rikke Olsen (4), Danmark, 5) Bambang Suprianto/Zelin Resiana, Indonesien, Chris Brul/Erica van den Heuvel, Nederland, Kim Dong-moon/Ra Kyung-min, Sør-Korea og Jens Eriksen/Mette Schjoldager, Danmark.
    Finale: Zhang/Gao - Kusharyanto/Timur 2-1 (1-15, 15-13, 15-11).
    Bronsekamp: Archer/Goode - Søgaard/Olsen 2-1 (15-4, 12-15, 17-14).
    Semifinaler: Kusharyanto/Timur - Archer/Goode 2-1 (2-15, 17-15, 15-11), Zhang/Gao - Søgaard/Olsen 2-1 (10-15, 15-6, 17-16).
  • Menn double:
    Gull:
    Tony Gunawan/Candra Wijaya (1), Indonesia,
    sølv: Lee Dong-soo/Yoo Yong-sung (2), Sør-Korea,
    bronse: Ha Tae-kwon/Kim Dong-moon (4), Sør-Korea,
    4) Tan Fook Choong/Wan Wah Lee (5), Malaysia, 5. Simon Archer/Nathan Robertson, Storbritannia, Ricky Ahmad Subagja /Ronald Mainaky, Indonesia, Jens Eriksen/Jesper Larsen, Danmark) og Flandy Limpele/Eng Hian, Indonesia.
    Finale Gunawan/Wijaya - Lee/Yoo 15-10, 9-15, 15-7.
    Bronsekamp: Ha/Kim - Choong/Lee 15-2, 15-8.
    BUESKYTING:
  • Kvinner, lag:
    Gull:
    Sør-Korea (Yun Mi-jin, Kim Soo-nyung, Kim Nam-soon)
    sølv: Ukraina (Olena Sadovnijtsja, Katerina Serdjuk, Natalija Burdeijna)
    bronse: Tyskland (Barbara Mensing, Cornelia Pfohl, Sandra Sachse)
    4) Tyrkia (Elif Altinkaynak, Natalia Nasaridze, Zekiye Satir), 5) USA, 6) Kina, 7) Italia, 8) Taiwan.
    Finale: Sør-Korea 502-479.
    Bronseduell: Tyskland - Tyrkia 478-467.
    Semifinaler: Ukraina - Tyrkia 240-233, Sør-Korea - Tyskland 251-238.
    FEKTING:
  • Florett kvinner:
    Gull:
    Valentina Vezzali, Italia,
    sølv: Rita König, Tyskland,
    bronse: Giovanna Trillini, Italia,
    4) Laura Carlescu-Badea Romania, 5) Xiao Aihua, Kina, 6) Diana Bianchedi, Italia, 7) Aida Mohamed, Ungarn, 8) Reka Szabo, Romania.
    Finale: Vezzali - König 15-5.
    Bronseduell: Trillini - Carlescu-Badea 15-9.
    Semifinaler: König - Trillini 15-10, Vezzali - Carlescu-Badea 15-8.
  • Sabel menn:
    Gull:
    Mihai Covaliu, Romania,
    sølv: Mathieu Gourdain, Frankrike,
    bronse: Wiradech Kothny, Tyskland,
    4) Domonkos Ferjancsik, Ungarn, 5) Damien Touya, Frankrike, 6) Aleksej Frossin, Russland, 7) Tonhi Terenzi, Italia, 8) Victor Gaureanu, Romania,.
    Finale: Covaliu - Gourdain 15-12.
    Bronseduell: Kothny - Ferjancsik 15-11.
    Semifinaler: Covaliu - Kothny 15-12; Gourdain - Ferjancsik 15-12.
    JUDO:
  • Menn, 100 kg:
    Gull:
    Kosei Inoue, Japan,
    sølv: Nicolas Gill, Canada,
    bronse: Jurij Stepkin, Russland og Stephane Traineau, Frankrike,
    5) Luigi Guido, Italia og Ariel Zeevi, Israel.
    Finale: Inoue - Gill ippon.
    Bronsekamper: Stepkin - Guido ippon, Traineau - Zeevi ippon.
  • Kvinner, 78 kg:
    Gull:
    Lin Tang, Kina,
    sølv: Celine Lebrun, Frankrike,
    bronse: Emanuela Pierantozzi, Italia og Simona Richter, Romania,
    5) Heidi Rakels, Belgia og Diadenys Luna, Cuba.
    Finale: Tang - Lebrun hantei.
    Bronsekamper: Pierantozzi - Luna ippon, Richter - Rakels yuko.
    SKYTING:
  • Rifle, 50 m liggende menn:
    Gull:
    Jonas Edman, Sverige 701,3 (599),
    sølv: Torben Grimmel, Danmark 700,4 (597),
    bronse: Sergej Martinov, Hviterussland 700,3 (598)
    4) Maik Eckhardt, Tyskland 699,8 (596), 5) Vaclav Becvar, Tsjekkia 699,7 (597), 6) Artem Khadijbekov, Russland 699,2 (597) e.o., Igor Pirekejev, Turkmenistan 699,2 (597), 8) Phillipe Joualin, Frankrike 699,0 (596).
    Ikke til finale: 13) Harald Stenvaag, Norge 595, 19) Espen Berg-Knutsen, Norge 593. 53 skyttere fikk plassering.
  • Hurtigpistol, 25 m menn:
    Gull:
    Sergej Alifirenko, Russland 687,6 (587),
    sølv: Michel Ansermet, Sveits 686,1 (587),
    bronse: Iulian Raicea, Romania 684,6 (587),
    4) Emil Milev, Bulgaria 684,5 (586), 5) Ralf Schumann, Tyskland 683,3 (584), 6) Oleg Khvatsovas, Hviterussland 682,4 (586), 7) Krzysztof Kucharczyk, Polen 682,2, (584), 8) Afanasijs Kuzmins, Latvia 681,3 (585).
    20 skyttere fikk plassering.
  • Lerdueskyting, skeet kvinner:
    Gull:
    Zemfira Meftakhetdinova, Aserbajdsjan 98 (73),
    sølv: Svetlana Demina, Russland 95 (70),
    bronse: Diana Igaly, Ungarn 93 (71) e.o.,
    4) Tash Lonsdale, Australia 93 (70), 5) Cindy Shenberger, USA 92 (70) og Erdzhanik Avetisijan, Russland 92 (70).
    Ikke til finale: 7) Kimberly Rhode, USA 69, 8) Zhang Shan, Kina 69.
    SVØMMING:
  • Menn, 200 m rygg:
    Gull:
    Lenny Krayzelburg, USA 1.56,76,
    sølv: Aaron Peirsol, USA 1.57,35,
    bronse: Matthew Welsh, Australia 1.57,59,
    4) Ørn Arnarson, Island 1.59,00, 5) Emanuele Merisi, Italia 1.59,01, 6) Razvan Florea, Romania 1.59,05, 7) Rogerio Romero, Brasil 1.59,27, 8) Gordan Kozulj, Kroatia 1.59,38.
  • 200 medley:
    Gull:
    Massimiliano Rosolino, Italia 1.58,98,
    sølv: Tom Dolan, USA 1.59,77,
    bronse: Tom Wilkens, USA 2.00,87,
    4) Attila Czene, Ungarn 2.01,16, 5) Marcel Wouda, Nederland 2.01,48, 6) Christian Keller, Tyskland 2.02,02, 7) Xavier Marchand, Frankrike 2.02,23, 8) Jani Sievinen, Finland 2.02,49.
  • Kvinner, 200 m bryst:
    Gull:
    Agnes Kovacs, Ungarn 2.24,35,
    sølv: Kristy Kowal, USA 2.24,56,
    bronse: Amanda Beard, USA 2.25,35,
    4) Qi Hui, Kina 2.25,36, 5) Olga Bakaldina, Russland 2.25,47, 6) Sarah Poewe, Sør-Afrika 2.25,72, 7) Masami Tanaka, Japan 2.26,98, 8) Luo Xuejuan, Kina 2.27,33.
  • 100 m fri:
    Gull:
    Inge de Bruijn, Nederland 53,83,
    sølv: Therese Alshammar, Sverige 54,33,
    bronse: Dara Torres, USA 54,43 og Jenny Thompson, USA 54,43,
    5) Martina Moravcova, Slovakia 54,72, 6) Helene Muller, Sør-Afrika 55,19, 7) Sumika Minamoto, Japan 55,53, 8) Wilma van Rijn, Nederland 55,58.
    SYKLING:
  • Poengritt kvinner:
    Gull:
    Antonella Bellutti, Italia 19,
    sølv: Leontien Zijlaard, Nederland 16,
    bronse: Olga Slijussareva, Russland 15,
    4) Judith Arndt, Tyskland 12, 5) Belem Guerrero Mendez, Mexico 12, 6) Marion Clignet, Frankrike 11, 7) Teodora Ruano, Spania 10, 8) Sarah Ulmer, New Zealand 9.
    17 utøvere fikk plassering.
  • Madison menn:
    Gull:
    Scott McGrory/Brett Aitken, Australia 26,
    sølv: Etienne de Wilde/Matthew Gilmore, Belgia 22,
    bronse: Marco Villa/Silvio Martinello, Italia 15,
    4) Bradley Wiggins/Rob Hayles, Storbritannia 13, 5) Werner Riebenbauer/Roland Garber, Østerrike 10, 6) Olaf Pollack/Guido Fulst, Tyskland 9, 7) Juan Esteban Curuchet/Gabriel Ovidio Curuchet, Argentina 9, 8) Danny Stam/Robert Slippens, Nederland 8.
    14 par fikk plassering.
  • Keirin menn:
    Gull:
    Florian Rousseau, Frankrike 11,020,
    sølv: Gary Neiwand, Australia,
    bronse: Jens Fiedler, Tyskland,
    4) Jan van Eijden, Tyskland, 5) Marty Nothstein, USA, 6) Frederic Magne, Frankrike.
    TURN:
  • Mangekamp kvinner:
    Gull:
    Andreea Raducan, Romania 38,893,
    sølv: Simona Amanar, Romania 38,642,
    bronse: Maria Olaru, Romania 38,581,
    4) Liu Xuan, Kina 38,418, 5) Jekaterina Lobaznijuk, Russland 38,393, 6) Yang Yun, Kina 38,305, 7) Jelena Zamolodtsjikova, Russland 38,268, 8) Olga Rosjtsjupkina, Ukraina 38,205, 9) Lisa Skinner, Australia 38,193, 10) Esther Moya, Spania 38,080