OL-finaler 23. september

Det er i dag delt ut medaljer i 26 øvelser. Her er finaleresultatene:

BADMINTON:

  • Menn single:
    Gull
    : Ji Xinpeng, Kina,
    sølv: Hendrawan, Indonesia,
    bronse: Xia Xuanxe, Kina,
    4) Peter Gade, Danmark, 5. Sun Jin, Kina, Hann Wong Choong, Malaysia, Taufik Hidayat, Indonesia og Mario Marlev Mainaky, Indonesia.
    Finale: Ji - Hendrawan 2-0 (15-4, 15-13).
    Bronsekamp: Xia - Gade 2-0 (15-13, 15-5).
  • Kvinner double:
    Gull
    : Ge Fei/Gu Jun, Kina,
    sølv: Huang Nanyan/Yang Wei, Kina,
    bronse: Qin Yiyuan/Gao Ling, Kina,
    4) Ra Kyung-min/Chung Jae-hee, Sør-Korea, 5) Lesmina Tantra/Chynthia Tuwankotta, Indonesia, Lotte Jonathans/Nicole van Hooren, Nederland, Rikke Olsen/Helene Kirkegaard, Danmark og Donna Kellog/Joanne Goode, Storbritannia.
    Finale: Ge/Gu - Huang/Yang 2-0 (15-5, 15-5).
    Bronsekamp: Qin/Gao - Ra/Chung 2-0 (15-10, 15-4).
    BORDTENNIS:
  • Double menn:
    Gull
    : Wang Liqin/Yan Sen, Kina,
    sølv: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina,
    bronse: Patrick Chila/Jean-Philippe Gatien, Frankrike,
    4) Lee Chul-seung/Yoo Seung-min, Sør-Korea, 5) Damien Eloi/Patrick Chila, Frankrike, Chang Yen Shu/Chiang Peng Lung, Taiwan, Werner Schlager/Karl Jindrak, Østerrike og Kim Taek-soo/Oh Sang-eun, Sør-Korea.
    Finale: Wang/Yan - Kong/Liu 3-1 (22-20, 17-21, 21-19, 21-18).
    Bronsekamp: Chila/Gatien - Lee/Yoo 3-1 (22-20, 21-23, 21-19, 21-10).
    FEKTING:
  • Florett lag kvinner:
    Gull
    : Italia (Valentina Vezzali, Giovanna Trillini, Diana Bianchedi),
    sølv: Polen (Sylwia Gruchala, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz),
    bronse: Tyskland (Rita König, Sabine Bau, Monika Weber),
    4) USA, 5) Russland, 6) Ungarn, 7) Kina, 8) Ukraina.
    Finale: Italia - Polen 45-36.
    Bronseduell: Tyskland - USA 45-42.
    Semifinaler: Polen - Tyskland 45-34, Italia - USA 45-38.
    FRIIDRETT:
  • Menn, 100 m:
    Gull
    : Maurice Greene, USA 9,87,
    sølv: Ato Boldon, Trinidad og Tobago 9,99,
    bronse: Obadele Thompson, Barbados 10,04,
    4) Dwain Chambers, Storbritannia 10,08, 5) Jonathan Drummond, USA 10,09, 6) Darren Campbell, Storbritannia 10,13, 7) Kim Collins, St. Kitts 10,17.
    Aziz Zakari, Ghana brøt.
  • Spyd:
    Gull: Jan Zelezny, Tsjekkia 90,17,
    sølv: Steven Backley, Storbritannia 89,85,
    bronse: Sergej Makarov, Russland 88,67,
    4) Raymond Hecht, Tyskland 87,76, 5) Aki Parviainen, Finland 86,62, 6) Konstantinos Gastioudis, Hellas 86,53, 7) Boris Henry, Tyskland 85,78, 8) Emeterico Gonzalez, Cuba 83,33, 9) Pål Arne Fagernes, Norge 83,04, 10) Dariusz Trafas, Polen 82,30, 11) Michael Hill, Storbritannia 81,00, 12) Breaux Greer, USA 79,91.
  • Kvinner, 100 m:
    Gull
    : Marion Jones, USA 10,75,
    sølv: Ekaterini Thanou, Hellas 11,12
    bronse: Tanya Lawrence, Jamaica 11,18,
    4) Merlene Ottey, Jamaica 11,19, 5) Zhanna Pintusevitsj, Ukraina 11,20, 6) Chandra Sturrup, Bahamas 11,21, 7) Sevatheda Fynes, Bahamas 11,22, 8) Debbie Ferguson, Bahamas 11,29.
    ROING:
  • Menn, singlesculler:
    Gull
    : Rob Waddell, New Zealand 6.48,90,
    sølv: Xeno Müller, Sveits 6.50,55,
    bronse: Marcel Hacker, Tyskland 6.50,83,
    4) Derek Porter, Canada 6.51,10, 5) Ivo Janakijev, Bulgaria 6.57,32, 6) Juri Jaanson, Estland 6.59,15.
  • Toer uten styrmann:
    Gull
    : Michel Andrieux/Jean-Christophe Rolland, Frankrike 6.32,97,
    sølv: Ted Murphy/Sebastian Bea, USA 6.33,80,
    bronse: Matthew Long/James Tomkins, Australia 6.34,26,
    4) Edward Coode/Greg Searle, Storbritannia 6.34,38, 5) Djordje Visacki/Nikola Stojic, Jugoslavia 6.38,70, 6) Ramon di Clemente/Donovan Cech, Sør-Afrika 6.43,10.
  • Dobbeltsculler:
    Gull
    : Luka Spik/Iztok Cop, Slovenia 6.16,63,
    sølv: Olaf Tufte/Fredrik Bekken, Norge 6.17,98,
    bronse
    : Giovanni Calabrese/Nicola Sartori, Italia 6.20,49,
    4) Sebastian Mayer/Stefan Röhnert, Tyskland 6.23,58, 5) Tibor Peto/Akos Haller, Ungarn 6.27,04, 6) Adam Korol/Marek Kolbowicz, Polen 6.32,11.
  • Firer uten styrmann:
    Gull
    : Storbritannia 5.56,24 (James Cracknell, Sir Steven Redgrave, Tim Foster, Matthew Pinsent),
    sølv: Italia 5.56,62 (Valter Molea, Riccardo Deirossi, Lorenzo Carboncini, Carlo Mornati),
    bronse: Australia 5.57,61 (James Stewart, Ben Dodwell, Geoff Stewart, Bo Hanson)
    4) Slovenia 5.58,34 (Janez Klemencic, Milan Jansa, Rok Kolander, Matej Prelog), 5) USA 6.02,34 (Michael Wherley, Eric Mueller, James Koven, Wolfgang Moser), 6) New Zealand 6.09,13 (Dave Schaper, Scott Brownlee, Toni Dunlop, Rob Hellstrom),
    Ikke til A-finale: 9) Norge (Nils-Olof Simonsen, Steffen Skår Størseth, Sture Bjørvig, Kjetil Undset).
  • Kvinner, singlesculler:
    Gull
    : Jekaterina Karsten, Hviterussland 7.28,14,
    sølv: Rumjana Nejkova, Bulgaria 7.28,15,
    bronse: Katrin Rutschow-Stomporowski, Tyskland 7.28,99,
    4) Julia Aleksandrova, Russland 7.36,57, 5) Georgina Douglas, Australia 7.37,88, 6) Sonia Waddell, New Zealand 7.43,71.
  • Toer uten styrkvinne:
    Gull
    : Georgeta Damian/Doina Ignat, Romania 7.11,00,
    sølv: Rachael Taylor/Kate Slatter, Australia 7.12,56,
    bronse: Melissa Ryan/Karen Kraft, USA 7.13,00,
    4) Emma Robinson/Theresa Luke, Canada 7.15,48, 5) Helen Margaret Fleming/Colleen Jill Orsmond, Sør-Afrika 7.16,84, 6) Lenka Wech/Claudia Barth, Tyskland 7.20,08.
  • Dobbeltsculler:
    Gull
    : Jana Thieme/Kathrin Boron, Tyskland 6.55,44,
    sølv: Pieta van Dishoeck/Eeke van Nes, Nederland 7.00,36,
    bronse: Birute Sakickiene/Kristina Poplavskaja, Litauen 7.01,71,
    4) Carol Skricki/Ruth Davidon, USA 7.02,61, 5) Elisabeta Lipa/Veronica Cochela, Romania 7.05,05, 6) Marina Hatzakis/Bronwyn Roye, Australia 7.05,35.
    SKYTING:
  • Rifle, helmatch menn:
    Gull
    . Rajmond Debevec, Slovenia 1275,1 (1177),
    sølv: Juha Hirvi, Finland 1270,5 (1171),
    bronse: Harald Stenvaag, Norge 1268,6 (1175),
    4) Artem Khadibekov, Russland 1268,4 (1173), 5) Arthur Ajvazijan, Ukraina 1266,6 (1170), 6) Christian Bauer, Tyskland 1266,0 (1169), 7) Jevgenij Alejnikov, Russland 1265,5 (1166), 8) Jozef Gonci, Slovakia 1261,3 (1165).
    Ikke til finale: 12) Espen Berg-Knutsen, Norge 1162.
    44 skyttere fikk plassering.
  • Lerdueskyting, skeet menn:
    Gull
    : Mykola Miltsjev, Ukraina 150 (125),
    sølv: Petr Malek, Tsjekka 148 (124),
    bronse: James Graves, USA 147 (123),
    4) Hennie Dompeling, Nederland 146 (122), 5) Andrea Benelli, Italia 146 (122), 6) Nasser S. Alattiya, Qatar 146 (122).
    Ikke til finale: 23) Harald Jensen, Norge 119.
    49 skyttere fikk plassering.
    STUP:
  • 10 m synkronstup menn:
    Gull
    : Igor Lukasjin/Dmitrij Sajutin, Russland 365,04,
    sølv: Hu Jia/Tian Liang, Kina 358,74,
    bronse: Jan Hempel/Heiko Meyer, Tyskland 338,88,
    4) Leon Taylor/Peter Waterfield, Storbritannia 335,34, 5) Mathew Helm/Robert Newbery, Australia 333,24, 6) Oleksander Skrypnik/Roman Volodikov, Ukraina 332,22, 7) David Pichler/Mark Ruiz, USA 321,69, 8) Gilles Emptoz-Lacote/Frederic Pierre, Frankrike 314,94.
  • 3 m synkronstup kvinner:
    Gull
    : Vera Iljina/Julia Pakhalina, Russland 332,64,
    sølv: Fu Mingxia/Guo Jingjing, Kina 321,60,
    bronse: Ganna Sorokina/Olena Zjupina, Ukraina 290,34,
    4) Chantelle Michell/Loudy Tourky, Australia 283,05, 5) Eryn Bulmer/Blythe Hartley, Canada 279,00, 6) Maria Jose Alcala/Jashia Luna, Mexico 273,84, 7) Dörte Lindner/Conny Schmalfuss, Tyskland 263,76, 8) Catherine Maliev-Aviolat/Jacqueline Schneider, Sveits 256,20.
    SVØMMING:
  • Menn, 1500 m fri:
    Gull
    : Grant Hackett, Australia 14.48,33,
    sølv: Kieren Perkins, Australia 14.53,59,
    bronse: Chris Thompson, USA 14.56,81,
    4) Aleksej Filipets, Russland 14.56,88, 5) Ryk Neethling, Sør-Afrika 15.00,48, 6) Erik Vendt, USA 15.08,61, 7) Igor Tsjervijnskij, Ukraina 15.08,80, 8) Heiko Hell, Tyskland 15.19,87.
  • 4 x 100 m medley:
    Gull
    : USA 3.33,73/v-rek (Lenny Krayzelburg, Ed Moses, Ian Crocker, Gary Hall jr.),
    sølv: Australia 3.35,27 (Matthew Welsh, Regan Harrison, Geoff Huegill, Michael Klim),
    bronse: Tyskland 3.35,88 (Stev Theloke, Jens Kruppa, Thomas Rupprath, Torsten Spanneberg),
    4) Nederland 3.37,53 (Klaas-Erik Zwering, Marcel Wouda, Joris Keizer, Pieter van den Hoogenband, 5) Ungarn 3.39,09 (Peter Horvath, Karoly Guttler, Zsolt Gaspar, Attila Zubor), 6) Canada 3.39,88 (Chris Renaud, Morgan Knabe, Michael Mintenko, Craig Hutchison), 7) Frankrike 3.40,02 (Simon Dufour, Hugues Duboscq, Franck Esposito, Frederic Bousquet), 8) Storbritannia 3.40,19 (Neil Willey, Darren Mew, James Hickman, Sion Brinn).
  • Kvinner, 50 m fri:
    Gull
    : Inge de Bruijn, Nederland 24,32,
    sølv: Therese Alshammar, Sverige 24,51,
    bronse: Dara Torres, USA 24,63,
    4) Amy van Dyken, USA 25,04, 5) Martina Moravcova, Slovakia 25,24, 6) Sandra Völker, Tyskland 25,27, 7) Alison Sheppard, Storbritannia 25,45, 8) Sumika Minamoto, Japan 25,65.
  • 4 x 100 m medley:
    Gull
    : USA 3.58,30/v-rek (B.J. Bedford, Megan Quann, Jenny Thompson, Dara Torres),
    sølv: Australia 4.01,59 (Dyana Calub, Leisel Jones, Petria Thomas, Susie O'Neill),
    bronse: Japan 4.04,16 (Mai Nakamura, Masami Tanaka, Junko Onishi, Sumika Minamoto),
    4) Tyskland 4.04,33 (Antje Buschschulte, Sylvia Gerasch, Franziska van Almsick, Katrin Meissner), 5) Sør-Afrika 4.05,15 (Charlene Wittstock, Sarah Poewe, Mandy Loots, Helene Muller), 6) Canada 4.07,55 (Kelly Stefanyshyn, Christin Petelski, Jen Button, Marianne Limpert), 7) Storbritannia 4.07,61 (Katy Sexton, Heidi Earp, Susan Rolph, Karen Pickering), 8) Kina 4.07,83 (Zhan Shu, Qi Hui, Liu Limin, Han Xue).
    TERRENGSYKLING:
  • Rundbaneritt kvinner:
    Gull
    : Paola Pezzo, Italia 1.49.24,38,0,
    sølv: Barbara Blatter, Sveits 0.27,0 min. bak,
    bronse: Margarita Fullana, Spania 0.33,0,
    4) Alla Epifanova, Russland 1.21,0, 5) Alison Sydor, Canada 2.55,9, 6) Mary Grigson, Australia 3.58,1, 7) Alison Dunlap, USA 4.29,6, 8) Chrissy Redden, Canada 4.43,0, 9) Sabine Spitz, Tyskland 5.22,1, 10) Ruth Matthes, USA 5.52,7,
    ... 22) Ragnhild Kostøl, Norge 12.27,8.
    TURN:
  • Trampoline menn:
    Gull
    : Aleksander Moskalenko, Russland 41,70,
    sølv: Jim Wallace, Australia 39,30,
    bronse: Mathieu Turgeon, Canada 39,10,
    4) David Martin, Frankrike 38,80, 5) Dmitrij Polijarusj, Hviterussland 38,10, 6) Lee Brearley, Storbritannia 37,90, 7) Alan Villafuerte, Nederland 27,60, 8) Oleksander Tsjernonos, Ukraina 7,50.
    VANNPOLO:
  • Kvinner:
    Gull
    : Australia,
    sølv: USA,
    bronse: Russland,
    4) Nederland, 5) Canada, 6) Kasakhstan.
    Finale: Australia - USA 4-3 (2-1, 1-0, 0-1, 1-1)
    Bronsekamp: Russland - Nederland 4-3 (2-0, 1-1, 1-0, 0-2)
    MENN 85 KG:
  • Gull: Pyrros Dimas, Hellas 390,0 (175-215),
    sølv: Marc Huster, Tyskland 390,0 (177,5-212,5),
    bronse: George Asanidze, Georgia 390,0 (180-210),
    4) Krzysztof Siemion, Polen 380,0 (167,5-212,5, 5) Gagik Khachatryan, Armenia 380,0 (175-205), 6) Sergo Chakhoyan, Australia 377,5 (175-202,5), 77,5, 7) Khristos Spyrou, Hellas 375 (170-205), 8) Ernesto Quiroga, Cuba 375,0 (165-210).
    Når flere har samme totalresultat, går løftere med lavere kroppsvekt foran.