OL-finaler 25. september

Det ble utdelt medaljer i 18 øvelser mandag. Her er finaleresultatene.

BORDTENNIS:

  • Menn single:
    Gull:
    Kong Linghui, Kina,
    sølv: Jan-Ove Waldner, Sverige,
    bronse: Liu Guoliang, Kina,
    4) Jörgen Persson, Sverige, 5) Jörg Rosskopf, Tyskland, Werner Schlager, Østerrike, Liu Guozheng, Kina, Vladimir Samsonov, Hviterussland.
    Finale: Kong - Waldner 3-2 (21-16, 21-19, 17-21, 14-21, 21-13).
    Bronsekamp: Liu - Persson 3-1 (21-18, 19-21, 21-14, 21-13).

    FRIIDRETT:

  • Menn:
  • 400 m:
    Gull
    : Michael Johnson, USA 43,84,
    sølv: Alvin Harrison, USA 44,40,
    bronse: Gregory Haughton, Jamaica 44,70,
    4) Sanderlei Claro Parrela, Brasil 45,01, 5) Robert Mackowiak, Polen 45,14, 6) Hendrick Mokganyetsi, Sør-Afrika 45,26, 7) Antonio Pettigrew, USA 45,42, 8) Danny McFarlane, Jamaica 45,55.
  • 10 000 m:
    Gull
    : Haile Gebrselassie, Etiopia 27.18,20,
    sølv: Paul Tergat, Kenya 27.18,29,
    bronse: Assefa Mezgebu, Etiopia 27.19,75,
    4) Patrick Ivuti, Kenya 27.20,44, 5) John Korir, Kenya 27.24,75, 6) Said Berioui, Marokko 27.37,83, 7) Toshinari Takaoka, Japan 27.40,44, 8) Karl Keska, Storbritannia 27.44,09, 9) Aloys Nizigama, Burundi 27.44,56, 10) Abdihakim Abdirahman, USA 27.46,17, 11) Girma Tolla, Etiopia 27.49,75, 12) Mebrahtom Keflezighi, USA 27.53,63.
  • 110 m hekk:
    Gull
    : Anier Garcia, Cuba 13,00,
    sølv: Terrence Trammell, USA 13,16,
    bronse: Mark Crear, USA 13,22,
    4) Allen Johnson, USA 13,23, 5) Colin Jackson, Storbritannia 13,28, 6) Florian Schwarthoff, Tyskland 13,42, 7) Dudley Dorival, Haiti 13,49, 8) Robert Kronberg, Sverige 13,61.
  • Tresteg:
    Gull
    : Jonathan Edwards, Storbritannia 17,71,
    sølv: Yoel Garcia, Cuba 17,45,
    bronse: Denis Kapustin, Russland 17,46,
    4) Yoelbi Quesada, Cuba 17,37, 5) Onochie Achike, Storbritannia 17,29, 6) Phillips Idowu, Storbritannia 17,08, 7) Robert Howard, USA 17,05, 8) Paolo Camossi, Italia 16,96, 9) Rostislav Dimitrov, Bulgaria 16,95, 10) Andrew Murphy, Australia 16,80, 11) Walter Davis, USA 16,61.
    Charles Friedek, Tyskland noterte ikke resultat. Ketill Hanstveit klarte ikke å kvalifisere seg til finalen.
  • Diskos:
    Gull
    : Virgilijus Alekna, Litauen 69,30,
    sølv: Lars Riedel, Tyskland 68,50,
    bronse: Frantz Kruger, Sør-Afrika 68,19,
    4) Vasilij Kaptjukh, Hviterussland 67,59, 5) Adam Setliff, USA 66,02, 6) Jason Tunks, Canada 65,80, 7) Vladimir Dubrovsjtsjik, Hviterussland 65,13, 8) Jürgen Schult, Tyskland 64,41, 9) Aleksander Tammert, Estland 63,25, 10) Michael Möllenbeck, Tyskland 63,14, 11) Dmitrij Sjevtsjenko, Russland 62,65, 12) Anthony Washington, USA 59,87.
  • Kvinner:
  • 400 m:
    Gull
    : Cathy Freeman, Australia 49,11,
    sølv: Lorraine Graham, Jamaica 49,58,
    bronse: Katharine Merry, Storbritannia 49,72,
    4) Donna Fraser, Storbritannia 49,79, 5) Ana Guevara, Mexico 49,96, 6) Heide Seyerling, Sør-Afrika 50,05, 7) Falilat Ogunkoya, Nigeria 50,12, 8) Olga Kotlijarova, Russland 51,04.
  • 800 m:
    Gull
    : Maria Mutola, Mosambik 1.56,15,
    sølv: Stephanie Graf, Østerrike 1.56,64,
    bronse: Kelly Holmes, Storbritannia 1.56,80,
    4) Brigita Langerholc, Slovenia 1.58,51, 5) Helena Fuchsova, Tsjekkia 1.58,56, 6) Zulia Calatayud, Cuba 1.58,66, 7) Hazel Clark, USA 1.58,75, 8) Hasna Benhassi, Marokko 1.59,27.
  • 5000 m:
    Gull
    : Gabriela Szabo, Romania 14.40,79,
    sølv: Sonia O'Sullivan, Irland 14.41,02,
    bronse: Gete Wami, Etiopia 14.42,23,
    4) Ayelech Worku, Etiopia 14.42,67, 5) Irina Mikitenko, Tyskland 14.43,59, 6) Lydia Cheromei, Kenya 14.47,35, 7) Worknesh Kidane, Etiopia 14.47,40, 8) Olga Jegorova, Russland 14.50,31, 9) Jelena Celnova-Prokopcuka, Latvia 14.55,46, 10) Daniela Jordanova, Bulgaria 14.56,95, 11) Rose Cheruiyot, Kenya 14.58,07, 12) Jo Pavey, Storbritannia 14.58,27, 13) Tatjana Tomasjova, Russland 15.01,28, 14) Vivian Cheruiyot, Kenya 15.33,66.
  • Stav:
    Gull
    : Stacy Dragila, USA 4,60,
    sølv: Tatiana Grigorieva, Australia 4,55,
    bronse: Vala Flosadottir, Island 4,50,
    4) Daniela Bartova, Tsjekkia 4,50, 5) Nicole Humbert, Tyskland 4,45, 6) Yvonne Buschbaum, Tyskland 4,40, 7) Monika Pyrek, Polen 4,40, 8) Marie Bagger Rasmussen, Danmark 4,35, 9) Doris Auer, Østerrike 4,25, 10) Gao Shuying, Kina 4,15, 11) Kellie Suttle, USA 4,00.
    Uten resultat: Anzjela Balakhonova, Ukraina, Elmarie Gerryts, Sør-Afrika.

    SANDVOLLEYBALL:

  • Kvinner:
    Gull
    : Natalie Cook/Kerri Pottharst, Australia,
    sølv: Adriana Behar/Shelda Bede, Brasil,
    bronse: Adriana Samuel/Sandra Pires, Brasil,
    4) Yukiko Takahashi/Mika Saiki, Japan, 5) Jennifer Jordan/Annett Davis (USA), Tania Gooley/Pauline Manser, Australia, Laura Bruschini/Annamaria Solazzi, Italia og Holly McPeak/Misty May (USA).
    Finale: Cook/Pottharst, Australia - Behar/Bede 12-11, 12-10.

    SEILING:

  • 49er (etter 16 seilaser):
    Gull
    : Thomas Johanson/Jyrki Jarvi, Finland 55,00,
    sølv: Ian Barker/Simon Hiscocks, Storbritannia 60,00,
    bronse: Jonathan McKee/Charlie McKee, USA 64,00,
    4) Santiago Lopez-Vazquez/Javier de la Plaza, Spania 79,00, 5) Marcus Baur/Philip Barth, Tyskland 81,00, 6) Chris Nicholson/Daniel Phillips, Australia 86,00, 7) Afonso Domingos/Diogo Cayolla, Portugal 93,00, 8) Daniel Slater/Nathan Handley, New Zealand 99,00, 9) Michael Hestbæk/Jonatan Aage Persson, Danmark 108,00, 10) Rodion Luka/Georgij Leontsjuk, Ukraina 122,00,
    ... 13) Christoffer Sundby/Vegard Arnhoff, Norge 142,00.

    TURN:

  • Menn:
  • Sprang:
    Gull
    : Gervasio Deferr, Spania 9,712,
    sølv: Aleksej Bondarenko, Russland 9,587,
    bronse: Leszek Blanik, Polen 9,475,
    4) Aleksej Nemov, Russland 9,456, 5) Sergej Fedortsjenko, Kasakhstan 9,399, 6) Blaine Wilson, USA 9,362, 7) Ioannis Melissanidis, Hellas 9,262, 8) Dieter Rehm, Sveits 9,006.
  • Skranke:
    Gull
    : Li Xiaopeng, Kina 9,825,
    sølv: Lee Joo-hyung, Sør-Korea 9,812,
    bronse: Aleksej Nemov, Russland 9,800,
    4) Jung Jin-soo, Sør-Korea 9,787, 5) Ivan Ivankov, Hviterussland 9,775, 6) Yann Cucherat, Frankrike 9,725, 7) Huang Xui, Kina 9,650, 8) Marius Urzica, Romania 8,887.
  • Svingstang:
    Gull
    : Aleksej Nemov, Russland 9,787,
    sølv: Benjamin Varonian, Frankrike 9,787,
    bronse: Lee Joo-hyung, Sør-Korea 9,775,
    4) Aleksej Bondarenko, Russland 9,762, 5) Oleksander Beresj, Ukraina 9,750, 6) Ilia Giorgadze, Georgia 9,625, 7) Dieter Rehm, Sveits 8,925, 8) Naoya Tsjukahara, Japan 8,825.
  • Kvinner:
  • Bom:
    Gull
    : Liu Xuan, Kina 9,825,
    sølv: Jekaterina Lobaznijuk, Russland 9,787,
    bronse: Jelena Prodounova, Russland 9,775,
    4) Claudia Presacan, Romania 9,750, 5) Tetjana Jarosj, Ukraina 9,712, 6) Maria Olaru, Romania 9,700, 7) Ling Jie, Kina 9,675, 8) Elise Ray, USA 9,387.
  • Frittstående:
    Gull
    : Jelena Zamolodtsjikova, Russland 9,850,
    sølv: Svetlana Khorkina, Russland 9,812,
    bronse: Simona Amanar, Romania 9,712,
    4) Esther Moya, Spania 9,700, 5) Yang Yun, Kina 9,637, 6) Dong Fangxiao, Kina 9,537, 7) Andrea Raducan, Romania 9,275, 8) Lisa Skinner, Australia 9,012.

    VEKTLØFTING:

  • Menn, 105 kg:
    Gull
    : Hossein Tavakoli, Iran 425,0 (190-235),
    sølv: Alan Tsagajev, Bulgaria 422,5 (187,5-235),
    bronse: Said Said Asaad, Qatar 420,0 (190-230),
    4) Igor Razorjonov, Ukraina 420,0 (192,5-227,5), 5) Jevgenij Tsjigujitsjejev, Russland 415,0 (190-225), 6) Aleksandru Bratan, Moldova 410,0 (190-220), 7) Florin Vlad, Romania 405,0 (180-225), 8) Grzegorz Kleszcz, Polen 405,0 (185-220).
    Når flere har samme totalresultat, går løftere med lavere kroppsvekt foran.