OL-finaler 28. september

Det ble utdelt medaljer i 15 øvelser i dag. Norge tok gull i fotball og sølv i kappgang. Her er alle finale-resultatene.

FOTBALL:

  • Kvinner, sluttstilling:
    Gull : Norge,
    sølv
    : USA,
    bronse: Tyskland,
    4) Brasil, 5) Kina, 6) Sverige, 7) Australia, 8) Nigeria.
    Finale: Norge - USA 3-2 Golden Goal.
    Bronsekamp: Tyskland - Brasil 2-0.
    Semifinaler: Norge - Tyskland 1-0, USA - Brasil 1-0.
    FRIIDRETT, MENN:
  • 200 m:
    Gull
    : Konstantinos Kenteris, Hellas 20,09,
    sølv: Darren Campbell, Storbritannia 20,14,
    bronse: Ato Boldon, Trinidad og Tobago 20,20,
    4) Obadele Thompson, Barbados 20,20, 5) Christian Malcolm, Storbritannia 20,23, 6) Claudinei da Silva, Brasil 20,28, 7) Coby Miller, USA 20,35, 8) John Capel jr., USA 20,49.
  • Lengde:
    Gull
    : Ivan Pedroso, Cuba 8,55,
    sølv: Jai Taurima, Australia 8,49,
    bronse: Roman Tsjurenko, Ukraina 8,31,
    4) Oleksej Lukasjevitsj, Ukraina 8,26, 5) Kofi Amoah Prah, Tyskland 8,19, 6) Peter Burge, Australia 8,15, 7) Luis Meliz, Cuba 8,08, 8) Dwight Phillips, USA 8,06, 9) Bogdan Tarus, Romania 8,00, 10) Carlos Calado, Portugal 7,94, 11) Petar Datsjev, Bulgaria 7,80, 12) Vladimir Maljavin, Russland 7,67.
  • Tikamp:
    Gull: Erki Nool, Estland 8641 (10,68-7,76-15,11-2,00-46,71-14 ,48-43,66-5,00-65,82-4.29,48),
    sølv: Roman Sebrle, Tsjekkia 8606 (10,92-7,62-15,22-2,12-48,20 -13,87-44,39-4,80-64,04-4.28,79),
    bronse: Chris Huffins, USA 8595, (10,48-7,71-15,27-2,09-48,31-13 ,91-49,55-4,70-56,62-4.38,71),
    4) Dean Macey, Storbritannia 8567, 5) Tom Pappas, USA 8425, 6) Tomas Dvorak, Tsjekkia 8385, 7) Frank Busemann, Tyskland 8351, 8) Attila Zsivoczky, Ungarn 8277, 9) Stefan Schmid, Tyskland 8206, 10) Henrik Dagard, Sverige 8,178,
    11) Zsolt Kurtosi, Ungarn 8149, 12) Lev Lobodin, Russland 8071, 13) Jiri Ryba, Tsjekkia 8,056, 14) Raul Duany, Cuba 8054, 15) Oleksandr Jurkov, Ukraina 7993.
    KVINNER:
  • 200 m:
    Gull
    : Marion Jones, USA 21,84,
    sølv: Pauline Davis-Thompson, Bahamas 22,27,
    bronse: Susanthika Jayasinghe, Sri Lanka 22,28,
    4) Beverly McDonald, Jamaica 22,35, 5) Debbie Ferguson, Bahamas 22,37, 6) Melinda Gainsford-Taylor, Australia 22,42, 7) Cathy Freeman, Australia 22,53, 8) Zjanna Pintusevitsj, Ukraina 22,66.
  • Kule:
    Gull
    : Janina Koroltsjik, Hviterussland 20,56,
    sølv: Larisa Pelesjenko, Russland 19,92,
    bronse: Astrid Kumbernuss, Tyskland 19,62,
    4) Svetlana Kriveleva, Russland 19,37, 5) Krystyna Danilczyk-Zabawska, Polen 19,18, 6) Yumileidi Cumba, Cuba 18,70, 7) Kalliopi Ouzouni, Hellas 18,63, 8) Nadine Kleinert-Schmitt, Tyskland 18,49, 9) Lieja Koeman, Nederland 17,96, 10) Olga Rijabinkina, Russland 17,85, 11) Cheng Xiaoyan, Kina 17,85, 12) Valentina Fedjuschina, Østerrike 17,14.
  • 20 km kappgang:
    Gull
    : Wang Liping, Kina 1.29.05,
    sølv: Kjersti Tysse Plätzer, Norge 1.29.33,
    bronse: Maria Vasco, Spania 1.30.23,
    4) Erica Alfridi, Italia 1.31.25, 5) Guadalupe Sanchez, Mexico 1.31.33, 6) Norica Cimpean, Romania 1.31.50, 7) Kerry Saxby-Junna, Australia 1.32.02, 8) Tatjana Gudkova, Russland 1.32.35, 9) Natalja Misjulja, Hviterussland 1.33.08, 10) Gillian O'Sullivan, Irland 1.33.10, 11) Athina Papagianni, Hellas 1.33.14, 12) Valentina Savtsjuk, Ukraina 1.33.22, 13) Ana Maria Groza, Romania 1.33.38, 14) Susana Feitor, Portugal 1.33.53, 15) Yu Fang Yuan, Malaysia 1.34.19.
    45 utøvere fikk plassering.
    RIDNING:
  • Sprangridning, lag:
    Gull
    : Tyskland 15,00 (Ludger Beerbaum, Lars Nieberg, Marcus Ehning, Otto Becker),
    sølv: Sveits 16,00 (Markus Fuchs, Beat Mändli, Lesley McNaught, Willi Melliger),
    bronse: Brasil 24,00 (Rodrigo Pessoa, Luiz Felipe De Azevedo, Alvaro Miranda Neto, André Johannpeter) etter omhopping,
    4) Frankrike 24,00, 5) Nederland 32,00, 6) USA 36,00, 7) Sverige 36,75, 8) Storbritannia 40,50.
    14 lag deltok.
    SEILING:
  • 470 menn (etter 11 seilaser):
    Gull
    : Tom King/Mark Turnbull, Australia 38,00,
    sølv: Paul Foerster/Bob Merrick, USA 42,00,
    bronse: Javier Conte/Juan de la Fuente, Argentina 57,00,
    4) Nicholas Rogers/Joe Glanfield, Storbritannia 58,00, 5) Alvaro Marinho/Miguel Nunes, Portugal 67,00, 6) Evhen Braslavets/Igor Matvijenko, Ukraina 72,00, 7) Simon Cooke/Peter Nicholas, New Zealand 76,00, 8) Andreas Kosmatopoulos/Konstantinos Trigkonis, Hellas 78,00, 9) Tomaz Copi/Mitja Margon, Slovenia 78,00, 10) Gustavo Martinez/Tunte Cantero, Spania 81,00.
  • 470 kvinner (etter 11 seilaser):
    Gull
    : Jenny Armstrong/Belinda Stowell, Australia 33,00,
    sølv: J.J. Isler/Pease Glaser, USA 47,00,
    bronse: Ruslana Taran/Olena Pakholtsjik, Ukraina 48,00,
    4) Shani Kedmi/Anat Fabrikant, Israel 50,00, 5) Nicola Birkner/Wibke Bülle, Tyskland 54,00, 6) Natalia Via Dufresne/Sandra Azon, Spania 55,00, 7) Federica Salva/Emanuela Sossi, Italia 60,00, 8) Yumiko Shige/Yurie Alicia Kinoshita, Japan 66,00, 9) Lena Carlsson/Agneta Engström, Sverige 71,00, 10) Susanne Ward/Michaela Ward, Danmark 71,00,
    ... 16) Carolina Toll/Jeanette Lunde, Norge 105,00.
    STUP:
  • 3 m, kvinner:
    Gull
    : Fu Mingxia, Kina 609,42,
    sølv: Guo Jingjing, Kina 597,81,
    bronse: Dörte Lindner, Tyskland 574,35,
    4) Julia Pakhalina, Russland 570,42, 5) Anna Lindberg, Sverige 559,17, 6) Vera Jilina, Russland 555,15, 7) Chantelle Michell, Australia 550,68, 8) Jenny Keim, USA 534,18, 9) Jirina Vijguzova, Kasakhstan 528,33, 10) Blythe Hartley, Canada 523,05, 11) Ganna Sorokina, Ukraina 512,97, 12) Michelle Davison, USA 510,48.
  • Synkronstup 3 m, menn:
    Gull
    : Xiao Hailiang/Xiong Ni, Kina 365,58,
    sølv: Alexander Dobroskok/Dmitrij Sajutin, Russland 329,97,
    bronse: Robert Newbery/Dean Pullar, Australia 322,86,
    4) Troy Dumais/David Pichler, USA 320,91, 5) Fernando Platas/Eduardo Rueda, Mexico 317,70, 6) Gilles Emptoz-Lacote/Frederic Pierre, Frankrike 310,08, 7) Tony Ally/Mark Shipman, Storbritannia 296,64, 8) Nicola Marconi/Donald Miranda, Italia 286,38.
  • Synkronstup 10 m, kvinner:
    Gull
    : Li Na/Sang Xue, Kina 345,12,
    sølv: Emilie Heymans/Anne Montminy, Canada 312,03,
    bronse: Rebecca Gilmore/Loudy Tourky, Australia 301,50,
    4) Marion Reiff/Anja Richter-Libiseller, Østerrike 294,00, 5) Jenny Keim/Laura Wilkinson, USA 291,42, 6) Jevgenija Olsjevskaja/Svetlana Timotsjinina, Russland 288,30, 7) Odile Arboles-Souchon/Julie Danaux, Frankrike 277,14, 8) Maria José Alcala/Azul Almazan, Mexico 264,30.
    TAEKWONDO:
  • Menn, 68 kg:
    Gull
    : Steven Lopez, USA,
    sølv: Sin Joon-sik, Sør-Korea,
    bronse: Hadi Saeibonehkohal, Iran,
    4) Tuncay Caliskan, Østerrike, 5) Carlo Massimino, Australia, 6) Aziz Acharki, Tyskland.
    Finale: Lopez - Sin 1-0.
    Bronsekamp: Saeibonehkohal - Caliskan 4-2.
  • Kvinner, 57 kg:
    Gull
    : Jung Jae-eun, Sør-Korea,
    sølv: Hieu Ngan Tran, Vietnam,
    bronse: Hamide Bikcin, Tyrkia,
    4) Virginia Laurens, Nederland, 5) Jasmin Strachan, Filippinene, 6) Cristiana Corsi, Italia.
    Finale: Jung - Tran 3-0.
    Bronsekamp: Bikcin - Laurens 7-5
    TENNIS:
  • Menn, single:
    Gull
    : Jevgenij Kafelnikov, Russland,
    sølv: Thomas Haas, Tyskland,
    bronse: Arnaud Di Pasquale, Frankrike,
    4) Roger Federer, Sveits, 5) Gustavo Kuerten, Brasil, Max Mirnji, Hviterussland, Juan Carlos Ferrero, Spania og Karim Alami, Marokko.
    Finale: Kafelninov - Haas 7-6 (7-4), 3-6, 6-2, 4-6, 6-3.
    Bronsekamp: Di Pasquale - Federer 7-6 (7-5), 4-7 (7-9), 6-3.
  • Kvinner, double:
    Gull
    : Serena Williams/Venus Williams, USA,
    sølv: Kristie Boogert/Miriam Oremans, Nederland,
    bronse: Dominique Van Roost/Els Callens, Belgia,
    4) Olga Barabansjikova/Natasja Zvereva, Hviterussland, 5) Julie Halard-Decugis/Amelie Mauresmo, Frankrike, Benjamas Sangaram/Tamarine Tanasugarn, Thailand, Milagros Sequera/Maria Alejandra Vento, Venezuela og Petra Mandula/Katalin Marosi-Aracama, Ungarn.
    Finale: Williams/Williams - Boogert/Oremans 6-1, 6-1.
    Bronsekamp: van Roost/Callens - Barabansjikova/Zvereva 4-6, 6-4, 6-1.