OL-finaler 29. september

Det er delt ut medaljer i 12 øvelser i dag. Norge fikk sølv i taekwondo.

FRIIDRETT:

  • Menn:
  • 1500 m:
    Gull
    : Noah Ngeny, Kenya 3.32,07,
    sølv: Hicham El Guerrouj, Marokko 3.32,32,
    bronse: Bernard Lagat, Kenya 3.32,44,
    4) Medhi Baala, Frankrike 3.34,14, 5) Kevin Sullivan, Canada 3.35,50, 6) Daniel Zegeye, Etiopia 3.36,78, 7) Andres Diaz, Spania 3.37,27, 8) Juan Carlos Higuero, Spania 3.38,91, 9) John Mayock, Storbritannia 3.39,41, 10) Jason Pyrah, USA 3.39,84, 11) Driss Maazouzi, Frankrike 3.45,46, 12) Youssef Baba, Marokko 3.56,08.
  • 3000 m hinder:
    Gull
    : Reuben Kosgei, Kenya 8.21,43,
    sølv: Wilson Boit Kipketer, Kenya 8.21,77,
    bronse: Ali Ezzine, Marokko 8.22,15,
    4) Bernard Barmasai, Kenya 8.22,23, 5) Luis Miguel Martin, Spania 8.22,75, 6) Eliseo Martin, Spania 8.23,00, 7) Brahim Boulami, Marokko 8.24,32, 8) Günther Weidlinger, Østerrike 8.26,70, 9) Jim Svenøy, Norge 8.27,20, 10) Khamis A. Saifeldin, Qatar 8.30,89, 11) Laid Bessou, Algerie 8.33,07, 12) Simon Vroemen, Nederland 8.37,87, 13) Manuel Silva, Portugal 8.38,63, 14) Gael Pencreach, Frankrike 8.41,19, 15) Damian Kallabis, Tyskland 9.09,78.
  • Stav:
    Gull
    : Nick Hysong, USA 5,90,
    sølv: Lawrence Johnson, USA 5,90,
    bronse: Maksim Tarasov, Russland 5,90,
    4) Michael Stolle, Tyskland 5,90, 5) Viktor Chistiakov, Australia 5,80, Dmitriy Markov, Australia 5,80, 7) Okkert Brits, Sør-Afrika 5,80, 8) Daniel Ecker, Tyskland 5,80, 9) Montxu Miranda, Spania 5,70, 10) Alexander Averbukh, Israel 5,50, Giuseppe Gibilisco, Italia 5,50 og Jevgenij Smirjagin, Russland 5,50, 13) Tim Lobinger, Tyskland 5,50
  • 50 km kappgang:
    Gull
    : Robert Korzeniowski, Polen 3.42.22,
    sølv: Aigars Fadejevs, Latvia 3.43.40,
    bronse: Joel Sanchez, Mexico 3.44.36,
    4) Valenti Massana, Spania 3.46.01, 5) Nikolai Matjukhin, Russland 3.46.37, 6) Nathan Deakes, Australia 3.47.29, 7) Miguel Angel Rodriguez, Mexico 3.48.12, 8) Roman Magdziarczyk, Polen 3.48.17, 9) Modris Liepins, Latvia 3.48.36, 10) Yang Yongjian, Kina 3.48.42, 11) Aleksandar Rakovic, Jugoslavia 3.49.16, 12) Jesus Angel Garcia, Spania 3.49.31.
  • Kvinner:
  • Lengde:
    Gull
    : Heike Drechsler, Tyskland 6,99,
    sølv: Fiona May, Italia 6,92,
    bronse: Marion Jones, USA 6,92,
    4) Tatjana Kotova, Russland 6,83, 5) Olga Rubleva, Russland 6,79, 6) Susen Tiedtke, Tyskland 6,74, 7) Jackie Edwards, Bahamas 6,59, 8) Tunde Vaszi, Ungarn 6,59, 9) Ljudmila Galkina, Russland 6,56, 10) Elva Goulbourne, Jamaica 6,43, 11) Dawn Burrell, USA 6,38, 12) Olena Sjekhovtsova, Ukraina 6,37.
  • Slegge:
    Gull
    : Kamila Skolimowska, Polen 71,16,
    sølv: Olga Kuzenkova, Russland 69,77,
    bronse: Kirsten Münchow, Tyskland 69,28,
    4) Yipsi Moreno, Cuba 68,33, 5) Debbie Sosimenko, Australia 67,95, 6) Ljudmila Gubkina, Hviterussland 67,08, 7) Dawn Ellerbe, USA 66,80, 8) Amy Palmer, USA 66,15, 9) Lorraine Shaw, Storbritannia 64,27, 10) Svetlana Sudak, Hviterussland 64,21, 11) Ivana Brkljacic, Kroatia 63,20, 12) Sini Poyry, Finland 62,49.
    LANDHOCKEY, KVINNER:
    Gull
    : Australia,
    sølv: Argentina,
    bronse: Nederland,
    4) Spania, 5) Kina, 6) New Zealand, 7) Tyskland, 8) Storbritannia, 9) Sør-Korea, 10) Sør-Afrika..
    Finale: Australia - Argentina 3-1.
    Bronsekamp: Nederland - Spania 2-0.
    SEILING:
  • Europajolle kvinner (etter 11 seilaser):
    Gull
    : Shirley Robertson, Storbritannia 37,00,
    sølv: Margriet Matthysse, Nederland 39,00,
    bronse: Serena Amato, Argentina 51,00,
    4) Neus Garriga, Spania 61,00, 5) Sari Multala, Finland 61,00, 6) Min Dezillie, Belgia 68,00, 7) Lenka Smidova, Tsjekkia 75,00, 8) Larissa Nevierov, Italia 75,00, 9) Sarah Macky, New Zealand 79,00, 10) Kristine Roug, Danmark 84,00,
    ... 19) Siren Sundby, Norge 131,00.
  • Laser (etter 11 seilaser):
    Gull
    : Ben Ainslie, Storbritannia 45,00,
    sølv: Robert Scheidt, Brasil 46,00,
    bronse: Michael Blackburn, Australia 62,00,
    4) Serge Kats, Nederland 76,00, 5) Andreas Geritzer, Østerrike 80,00, 6) Karl Suneson, Sverige 85,00, 7) Gustavo Lima, Portugal 85,00, 8) Maciej Grabowski, Polen 88,00, 9) Diego Negri, Italia 92,00, 10) Gareth Blanckenberg, Sør-Afrika 96,00.
    ... 11) Peer Moberg, Norge 97,00.
    SYNKRONSVØMMING:
  • Tropp:
    Gull
    : Russland 99,146 (Jelena Azarova, Olga Brusnikina, Maria Kisseleva, Olga Novoksjtsjenova, Jirina Pertsjina, Jelena Soja, Julia Vasilijeva, Olga Vassijukova),
    sølv: Japan 98,860 (Ayano Egami, Raika Fujii, Yoko Isoda, Rei Jimbo, Miya Tachibana, Miho Takeda, Yoko Yoneda, Yuko Yoneda),
    bronse: Canada 97,357 (Lyne Beaumont, Claire Carver-Dias, Erin Chan, Catherine Garceau, Fanny Letourneau, Kirstin Normand, Jacinthe Taillon, Reidun Tatham).,
    4) Frankrike 96,467, 5) USA 96,104, 6) Italia 95,177, 7) Kina 94,593, 8) Australia 89,493.
    TAEKWONDO:
  • Kvinner, 67 kg:
    Gull
    : Lee Sun-hee, Sør-Korea,
    sølv: Trude Gundersen, Norge,
    bronse: Yoriko Okamata, Japan,
    4) Sarah Stevenson, Storbritannia, 5) Mirjam Mueskens, Nederland, 6) Kirsimarja Koskinen, Finland.
    Finale: Lee - Gundersen 6-3.
    Bronsekamp: Okamata - Stevenson 6-5.
    Semifinale: Gundersen - Stevenson 2-2, (overlegenhet), Lee - Mueskens 4-1.
    Kvartfinale: Gundersen - Okamoto 7-4, 1. runde: Gundersen w.o.
  • Menn, 80 kg:
    Gull
    : Angel Valodia Matos Fuentes, Cuba,
    sølv: Faissal Ebnoutalib, Tyskland,
    bronse: Victor Manuel Estrada Garibay, Mexico
    4) Roman Livaja, Sverige, 5) Sebastien N'Guessan Konan, Elfenbeinskysten, 6. Warren Hansen, Australia.
    Finale: Matos Fuentes - Ebnoutalib 3-1.
    Bronsekamp: Estrada Garibay - Livaja 2-1.