OL-guide: 19/2

OL-fakta for tirdag 19. februar, fem medaljeavgjørelser:

LANGRENN, SPRINT KVINNER

  • Øvelsen avvikles i Soldier Hollow tirdag 19. februar kvalifisering fra 17.00-18.00 og finaler fra 20.30-22.30.
  • På OL-programmet første gang i Salt Lake City - 2002.

    Norske deltakere:

    Vibeke Skofterud

    Anita Moen

    Hilde G. Pedersen

    Maj Helen Sorkmo

    LANGRENN, SPRINT MENN


  • Øvelsen avvikles i Soldier Hollow tirdag 19. februar kvalifisering fra 17.00 og finaler fra 20.30..
  • På OL-programmet første gang i Salt Lake City - 2002.

    Norske deltakere:

    Håvard Bjerkeli

    Trond Iversen

    Trond E. Elden

    Tor Arne Hetland

    1500 METER SKØYTER MENN


  • Øvelsen avvikles i Utah Olympic Oval tirsdag 19. februar 21.00-23.30.
  • På OL-programmet første gang i Chamonix - 1924.

    Norske deltakere:

    Ådne Søndrål

    Petter Andersen

    Tidligere vinnere (med norske plasseringer i parentes):

    1924: Clas Thunberg, Finland 2.20,8 (2-3-5-6)

    1928: Clas Thunberg, Finland 2.21,1 (2-3-4-12)

    1932: John A. Shea, USA 2.57,5 - fellesstart (ingen norske i finalen)

    1936: Charles Mathiesen, Norge 2.19,2 (1-2-7-8)

    1948: Sverre Farstad, Norge 2.17,6 (1-3-10-16)

    1952: Hjalmar Andersen, Norge 2.20,4 (1-3-8-15)

    1956: Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen og Jurij Mikhailov, Sovjetunionen

    2.08,6 (9-10-16-24)

    1960: Roald Aas, Norge og Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen 2.10,4 (1-11-39-b)

    1964: Ants Antson, Sovjetunionen 2.10,3 (3-6-9-16)

    1968: Kees Verkerk, Nederland 2.03,4 (2-4-5-7)

    1972: Ard Schenk, Nederland 2.02,96 (2-4-11-13)

    1976: Jan Egil Storholt, Norge 1.59,38 (1-11-15)

    1980: Eric Heiden, USA 1.55.44 (2-3-6).

    1984: Gaetan Boucher, Canada 1.58,36 (12-17-19)

    1988: Andre Hoffmann, DDR 1.52,06 (21-33)

    1992: Johann Olav Koss, Norge 1.54,81 (2-8-29)

    1994: Johann Olav Koss, Norge 1.51,29 (1-4-14-18)

    1998: Ådne Søndrål, Norge 1.47,87 (1-28-29)

    Norske medaljevinnere: Charles Mathiesen gull i -36, Sverre Farstad gull i -48, Hjalmar Andersen gull i -52, Roald Aas gull i -60 (delt) og bronse i -52, Jan Egil Storholt gull i -76, Johann Olav Koss gull i -92 og -94, Ådne Søndrål gull i -98 og sølv i -92, Roald Larsen sølv i -24, Sigurd Moen bronse i -24, Bernt Evensen sølv i -28, Ivar Ballangrud sølv i -36 og bronse i -28, Odd Lundberg bronse i -48, Villy Haugen bronse i -64, Ivar Eriksen sølv (delt) i -68, Roar Grønvold sølv i -72, Kai Arne Stenshjemmet sølv i -80, Terje Andersen bronse i -80

    Slik gikk det i Nagano-OL:

    Gull: Ådne Søndrål, Norge 1.47,87,

    sølv: Ids Postma, Nederland 1.48,13,

    bronse: Rintje Ritsma, Nederland 1.48,52,

    4) Jan Bos, Nederland 1.49,75, 5) KC Boutiette, USA 1.50,04, 6) Martin Hersman, Nederland 1.50,31, 7) Hiroyuki Noake, Japan 1.50,49,

    Øvrige norske: 28) Steinar Johansen 1.52,88, 29) Brigt Rykkje1.52,91. 44 utøvere fikk plassering.

    Rekordene:

    Verdensrekord: Lee Kyu-Hyuk, Sør-Korea 1.45,20 (Calgary -00)

    Norsk rekord: Ådne Søndrål 1.45,68 (Calgary -01)

    Olympisk rekord: Søndrål 1.47,87 (Nagano -98)

    TOERBOB KVINNER


  • Øvelsen avvikles i Utah Olympic Park med to omganger fra 00.30-02.30.
  • På OL-programmet første gang i Salt Lake City - 2002.

    Norske deltakere:

    Ingen.

    KUNSTLØP KVINNER


  • Øvelsen avvikles i Salt Lake Ice Center og starter med kortprogram onsdag tirsdag 19. februar 01.15-06.00 og avsluttes med friløp torsdag 21. februar 02.45-05.30.
  • På OL-programmet første gang i London - 1908 (sommerleker).

    Norske utøvere:

    Ingen.

    Tidligere vinnere (med norske plasseringer i parentes):

    1908: Madge Syers, Storbritannia

    1920: Magda Julin-Mauroy, Sverige (5-6)

    1924: Herma Planck-Szabo, Østerrike (8)

    1928: Sonja Henie, Norge (1-13-16)

    1932: Sonja Henie, Norge (1)

    1936: Sonja Henie, Norge (1-b)

    1948: Barbara Scott, Canada (23)

    1952: Jeanette Altwegg, Storbritannia (24-b)

    1956: Tenley Albright, USA (ingen)

    1960: Carol Heiss, USA (ingen)

    1964: Sjouke Ros. Dijkstra, Nederland (28-30)

    1968: Peggy Fleming, USA (ingen)

    1972: Trixi Schuba, Østerrike (ingen)

    1976: Dorothy Hamill, USA (ingen)

    1980: Anett Pötzsch, DDR (ingen)

    1984: Katarina Witt, DDR (ingen)

    1988: Katarina Witt, DDR (ingen)

    1992: Kristi Yamaguchi, USA (ingen)

    1994: Oksana Baijul, Ukraina (ingen)

    1998:: Tara Lipinski, USA (ingen)

    Norske medaljevinnere : Gull til Sonja Henie i -28, i -32 og i -36. Øvrige poengplasseringer: Margot Moe 5. plass i -20, Ingrid Gulbrandsen 6.plass i -20.

    Slik gikk det i Nagano-OL:

    Gull: Tara Lipinski, USA 2,0,

    sølv: Michelle Kwan, USA 2,5,

    bronse: Chen Lu, Kina 5,0,

    4) Maria Butirskaja, Russland 5,5, 5) Jirina Slutskaja, Russland 7,5, 6) Vanessa Gusmeroli, Frankrike 10,0. 24 utøvere fikk plassering.