Raskest, lengst og høyest

Alle rekordene i friidrett.

Tittelforsvarerne (T), verdens- (V) og norgesrekordene (N) foran VM i friidrett i Osaka, Japan 25. august – 2. september:

Menn:

100 m: T: Justin Gatlin, USA 9,88. V: 9,77 (Asafa Powell – 14/6-05). N: 10,07 Jaysuma Saidy Ddure 7/8-07)

200 m: T: Justin Gatlin, USA 20,04. V: 19,32 (Michael Johnson – 1/8-96). N: 20,17 (Geir Moen 1/9-96)

400 m: T: Jeremy Wariner, USA 43,93. V: 43,18 (Michael Johnson – 28/9-99). N: 46,11 (Quincy Douglas 30/6-99)

800 m: T: Rashid Ramzi, Bahrain 1.44,24. V: 1.41,11 (Wilson Kipketer – 24/8-97). N: 1.42,58 (Vebjørn Rodal 31/8-96)

1500 m: T: Rashid Ramzi, Bahrain 3.37,88. V: 3.26,00 (Hicham El Guerrouj – 14/7-98). N: 3.37,4 (Lars Martin Kaupang 30/6-76)

5000 m: T: Benjamin Limo, Kenya 13.32,55. V: 12.37.35 (Kenenisa Bekele – 31/5-04). N: 13.06,39 (Marius Bakken 2/7-04)

NORSK REKORD I OL: Vebjørn Rodals seierstid fra Atlanta står fortsatt som norsk rekord. Foto: Scanpix
NORSK REKORD I OL: Vebjørn Rodals seierstid fra Atlanta står fortsatt som norsk rekord. Foto: Scanpix Vis mer

10.000 m: T: Kenenisa Bekele, Etiopia 27.08,33. V: 26.17,53 (Kenenisa Bekele – 26/8-05). N: 27.32,52 (Are Nakkim 14/7-90)

110 m hekk: T: Ladji Doucoure, Frankrike 13,07. V: 12,88 (Liu Xiang – 11/7-06). N: 13,62 (Gaute M. Gundersen 14/6-97)

400 m hekk: T: Bershawn Jackson, USA 47,30. V: 46,78 (Kevin Young – 6/8-92). N: 50,67 (Atle McAdam 31/5-03)

3000 m hinder: T: Saif Saaeed Shaaheen, Qatar 8.13,31. V: 7.53,63 (Saif Saaeed Shaaheen – 3/9-04). N: 8.12,05 (Jim Svenøy 22/8-97)

Lengde: T: Dwight Phillips, USA 8,60. V: 8,95 (Mike Powell – 30/8-91). N: 8,02 (Kristen Fløgstad 4/8-73)

Tresteg: T: Walter Davis, USA 17,57. V: 18,29 (Jonathan Edwards – 7/8-95). N: 17,27 (Ketill Hanstveit 7/8-99)

Høyde: T: Jurij Krymarenko, Ukraina 2,32. V: 2,45 (Javier Sotomayor – 27/7-93). N: 2,36 (Steinar Hoen 1/7-97)

Stav: T: Rens Blom, Nederland 5,80. V: 6,14 (Sergej Bubka – 31/7-94). N: 5,72 (Trond Barthel 21/7-96)

Kule: T: Adam Nelson, USA 21,73. V: 23,12 (Randy Barnes – 20/5-90). N: 21,22 (Lars Arvid Nilsen 6/6-86)

Diskos: T: Virgilijus Alekna, Litauen 70,17. V: 74,08 Jürgen Schult – 6/6-86). N: 69,62 (Knut Hjeltnes 25/5-85)

Slegge: T: Ivan Tisjon, Hviterussland 83,89. V: 86,74 (Jurij Sedjukh – 30/8-86). N: 74,46 (Richard Olsen 14/6-80)

Spyd: T: Andrus Värnik, Estland 87,17. V: 98,48 (Jan Zelezny – 25/5-96). N: 91,59 (Andreas Thorkildsen 2/6-06)

Ti-kamp: T: Bryan Clay, USA 8732. V: 9026 (Roman Sebrle – 27/5-01). N: 8160 (Benjamin Jensen 1/8-99)

4 x 100 m: T: Frankrike 38,08. V: 37,40 (USA – 8/8-92). N: 38,96 (landslag 21/6-97)

4 x 400 m: T: USA 2.56,91. V: 2.54,20 (USA – 22/7-98). N: 3.06,67 (Landslaget 14/8-71)

Maraton: T: Jaoaud Gharib, Marokko 2.10.10. V: 2.04.55 (Paul Tergat – 28/9-03). N: 2.10.17 (Geir Kvernmo 10/5-87)

20 km kappgang: T: Jefferson Perez, Ecuador 1.18.35. V: 1.17.21 (Jefferson Perez – 23/8-03).

50 km kappgang: T: Sergej Kirdjapkin, Russland 3.38.08. V: 3.35.47 (Nathan Deakes – 2/12-06).

Kvinner:
100 m:
T: Lauryn Williams, USA 10,93. V: 10,49 (Florence Griffith-Joyner – 16/7-88). N: 11,41 Ingvild Larsen 18/8-95)

200 m: T: Allyson Felix, USA 22.16. V: 21,34 (Florence Griffith-Joyner – 29/9-88). N: 23,31 (Mona Evjen 22/8-82)

400 m: T: Tonique Williams-Darling, Bahamas 49,55. V: 47,60 (Marita Koch – 6/10-85). N: 52,45 (Sølvi Olsen Meinseth 4/9-91)

800 m: T: Zulia Calatayud, Cuba 1.58,82. V: 1.53,28 (Jarmila Kratochvilova – 26/7-83). N: 2.01,7 (Randi Langøigjelten Bjørn 28/8-81)

1500 m: T: Tatjana Tomasjova, Russland 4.00,35. V: 3.50,46 (Qu Yunixa – 11/9-93). N: 4.00,55 (Grethe Waitz 3/9-78)

5000 m: T: Tirunesh Dibaba, Etiopia 14.38,59. V: 14.16,63 (Meseret Defar – 15/6-07). N: 14.37,33 (Ingrid Kristiansen 5/8-86)

10.000 m: T: Tirunesh Dibaba, Etiopia 30.24,02. V: 29.31,78 (Wang Junxia – 8/9-93). N: 30.13,74 (Ingrid Kristansen 5/7-86)

100 m hekk: T: Michelle Perry, USA 12,66. V: 12,21 (Jordanka Donkova – 20/8-88). N: 12,94 (Lena Solli Reimann 24/5-96)

400 m hekk: T: Julia Nosova, Russland 52,90. V: 52,34 (Julia Petsjonkina – 8/3-03). N: 56,33 (Hilde Fredriksen 20/8-83)

3000 m hinder: T: Docus Inzikuru, Uganda 9.18,24. V: 9.01,59 (Gulnara Samitova-Galkina – 4/7-04). N: 9.33,19 (Karoline Bjerkeli Grøvdal 2/6-07)

Lengde: T: Tianna Madison, USA 6,89. V: 7,52 (Galina Tsjistijakova – 11/6-88). N: 6,56 (Berit Berthelsen 10/9-68)

Tresteg: T: Trecia Smith, Jamaica 15,11. V: 15,50 (Inessa Kravets – 10/8-95). N: 13,83 (Lene Espegren 5/6-99)

Høyde: T: Kajsa Bergqvist, Sverige 2,02. V: 2,09 (Stefka Kostadinova – 30/8-87). N: 2,01 (Hanne Haugland 13/8-97)

Stav: T: Jelena Isinbajeva, Russland 5,01. V: 5,01 (Jelena Isinbajeva – 12/8-05). N: 4,21 Cathrine Larsåsen 3/8-07)

Kule: T: Nadezjda Ostaptsjuk, Hviterussland 20,51. V: 22,63 (Natalja Lisovskaja – 7/6-86). N: 17,11 (Katarina Sederholm 4/7-98)

Diskos: T: Franka Dietzsch, Tyskland 66,58. V: 76,80 (Gabriele Reinsch – 9/7-88). N: 69,68 (Mette Bergman 27/5-95)

Slegge: T: Olga Kuzenkova, Russland 75,10. V: 78,61 (Tatjana Lysenko – 26/5-07). N: 67,80 (Mona Holm 19/5-07)

Spyd: T: Osleidys Menendez, Cuba 71,70. V: 71,70 (Osleidys Menendez – 14/8-05). N: 69,48 (Trine Hattestad 28/7-00)

Sju-kamp: T: Carolina Klüft, Sverige 6887. V: 7291 (Jackie Joyner-Kersee – 24/9-88). N: 6085 (Anne Brit Skjærveland 31/5-92)

4 x 100 m: T: USA 41,78. V: 41,37 (Øst-Tyskland – 6/10-85). N: 44,91 (Landslaget 11/6-04)

4 x 400 m: T: Russland 3.20,95. V: 3.15,17 (Sovjet – 1/10-88). N: 3.32,76 (Landslaget 31/8-91)

Maraton: T: Paula Radcliffe, Storbritannia 2.20,57. V: 2.15.25 (Paula Radcliffe – 13/4-03). N: 2.21.06 (Ingrid Kristiansen 21/4-85)

20 km kappgang: T: Olimpiada Ivanova, Russland. V: 1.25.41 (Olimpiada Ivanova – 7/8-05)

(NTB)

USLÅELIG? Ingen sprintere har vært i nærheten av 19.32 siden Michael Johnsons fantomløp i 1996.