Schmitt vant i Oberstdorf

OBERSTDORF/OSLO: Tyskeren Martin Schmitt vant det første rennet i hoppuka etter et kjempehopp på 133 meter i finaleomgangen. Morten Solem ble beste nordmann på 15. plass.

Det ble en helsvart norsk dag i Oberstdorf. Morten Solem, Morten Ågheim og Tommy Ingebrigtsen kvalifiserte seg for finaleomgangen, men bare Morten Solem innfridde forventningene og endte på en 15. plass. Tommy Ingebrigtsen endte 25. plass etter hopp på 101,5 og 113 meter. Morten Ågheim ble nummer 28. Ågheim hoppet 104,5 i 1. omgang og 103,5 i finalen.

Tyskeren Martin Schmitt har nærmest gjort det for vane å vinne i Oberstdorf. I dag gjorde Schmitt som han har gjort de to siste årene og endte øverst på seierspallen etter et kjempehopp på 133 meter - hoppet er ny bakkerekord i Oberstdorf.

Japaneren Noriaki Kasai endte på 2. plass, landsmannen Masahiko Harada ble nummer tre.

Finaleomgangen:

1 Schmitt, Martin GER (119-133 (bakkrek.)/268,6)

2 Kasai, Noriaki JPN (116,5-128,5/263,5)

3 Harada, Masahiko JPN (119,5-128/259,5)

4 Malysz, Adam POL (116,5-132,5 (bakkerek.)/257,7)

5 Hannawald, Sven GER (121/122/252,4)

6 Horngacher, Stefan AUT (115,5-127,5 (bakkerek.)/249,4)

7 Kaiser, Stefan AUT (115-120,5/239,4)

8 Herr, Alexander GER (115-116,5/233,7)

9 Ahonen, Janne FIN (111-119/233,5)

10 Duffner, Christof GER (115,5-117,5/231,4)

11 Hautamaeki, Matti FIN (112,5-117/227,6)

12 Zonta, Peter SLO (111-116,5/225,0)

13 Soininen, Jani FIN (112,5-115/224,5)

14 Loitzl, Wolfgang AUT (110-115,5/224,4)

15 Solem, Morten NOR (111,5-113,5/221,0)

16 Urh-Zupan, Primoz SLO (113-110/214,4)

17 Skupien, Wojciech POL (114-109/213,4)

18 Miyahira, Hideharu JPN (110,5-111/213,2)

19 Goldberger, Andreas AUT (109,5-110/207,6)

20 Lindstroem, Veli-Matti FIN (109,5-109,5/205,2)

21 Kantee, Ville FIN (110,5-104-/204,8)

22 Radelj, Jure SLO (111-107,5/204,8)

23 Vassiliev, Dmitri RUS (107-112/204,2)

24 Loeffler, Frank GER (104-112/201,8)

25 Ingebrigtsen, Tommy NOR (101,5-113/197,1)

26 Uhrmann, Michael GER (106-107/192,9)

27 Jussilainen, Risto FIN ()

28 Aagheim, Morten NOR (104,5-103,5/188,4)

29 Jaekle, Hansjoerg GER (101,5-105/180,2)

Stillingen etter 1. omgang

1 Hoellwarth, Martin AUT (126/131,3)

2 Hannawald, Sven GER (121/125,8)

3 Harada, Masahiko JPN (119,5/124,6)

4 Schmitt, Martin GER (119/122,7)

5 Kasai, Noriaki JPN (116,5/120,7)

6 Malysz, Adam POL (116,5/116,7)

7 Herr, Alexander GER (115/115,5)

8 Kaiser, Stefan AUT (115/115)

9 Horngacher, Stefan AUT (115,5/114,4)

10 Duffner, Christof GER (115,5/113,9)

11 Skupien, Wojciech POL (114/111,2)

12 Hautamaeki, Matti FIN (112,5/110)

13 Urh-Zupan, Primoz SLO (113/109,4)

14 Soininen, Jani FIN (112,5/109)

15 Ahonen, Janne FIN (111/108,3)

16 Solem, Morten NOR (111,5/108,2)

17 Zonta, Peter SLO (111/106,8)

18 Loitzl, Wolfgang AUT (110/106,5)

19 Miyahira, Hideharu JPN (110,5/106,4)

20 Radelj, Jure SLO (111/105,8)

21 Kantee, Ville FIN (110,5/104,9)

22 Goldberger, Andreas AUT (109,5/103,1)

23 Lindstroem, Veli-Matti FIN (109,5/102,6)

24 Vassiliev, Dmitri RUS (107/97,1)

25 Uhrmann, Michael GER (106/95,8)

26 Aagheim, Morten NOR (104,5/95,1)

27 Loeffler, Frank GER (104/92,7)

28 Jaekle, Hansjoerg GER (101,5/86,7)

29 Ingebrigtsen, Tommy NOR (101,5/86,7)

30 Jussilainen, Risto FIN (102/86,6)

Startoppstillingen, med parene:

26 Lindstroem, Veli-Matti FIN 109,5 meter/102,6 poeng (vinner)

25 Reichel, Frank GER 102,0 m. / 86,1 p.

27 Uhrmann, Michael 106,0 / 95,8 (vinner)

24 Moellinger, Michael GER 100,5 / 84,9

28 Pieper, Stefan GER 95,0 / 74,5

23 Jussilainen, Risto FIN 102,0 / 86,6 (vinner)

29 Dønnem, Olav Magne NOR 107,0 / 97,6 p.

22 Goldberger, Andreas AUT 109,5 m./103,1 p. (vinner)

30 Aagheim, Morten NOR 104,5 m./ 95,1 p. (vinner)

21 Munters, Johan SWE 103,5 m./ 92,3p.

31 Soininen, Jani FIN 112,5 m./109,0 p.

20 Hautamaeki, Matti FIN 112,5 m./ 110,0 p. (vinner)

32 Ingebrigtsen, Tommy NOR 101,5 m./86,7 p. (vinner)

19 Widhoelzl, Andreas AUT 83,0 m./44,9 p.

33 Zonta, Peter SLO 111 m./106,8 p. (vinner)

18 Dessum, Nicolas FRA 106 m./95,8 p.

34 Steinauer, Marco SUI 95,5 m./75,4 p.

17 Skupien, Wojciech POL 114 m./111,2 p. (vinner)

35 Kuettel, Andreas SUI 104,0 m./92,7 p.

16 Urh-Zupan, Primoz SLO 113 m./109,4 p. (vinner)

36 Kaiser, Stefan AUT 115 m./115 p. (vinner)

15 Miyahira, Hideharu JPN 110,5 m./106,4p.

37 Ottesen, Lasse NOR 102 m./88,6 p.

14 Kasai, Noriaki JPN 116,5 m./120,7 (vinner)

38 Loeffler, Frank GER 104 m./92,7 p. (vinner)

13 Fras, Damjan SLO 102/

39 Vassiliev, Dmitri RUS 107 m./ 97,1 p. (vinner)

12 Ljøkelsøy, Roar NOR 99,5/81,6 p.

40 Nakamura, Kazuhiro JPN 99,5 p./86,1 p.

11 Ahonen, Janne FIN 111 m./108,3 (vinner)

41 Loitzl, Wolfgang AUT 110 m./106,5 p. (vinner)

10 Nieminen, Toni FIN 109,5 m./104,1 p.

42 Hautamaeki, Jussi FIN 108 m./100,4 p.

9 Hannawald, Sven GER 121 m./125,8 p. (vinner)

43 Dolezal, Michal CZE 104 m./91,2 p.

8 Hoellwarth, Martin AUT 126,0 m. (bakkerekord)/131,3 p.

44 Duffner, Christof GER 115 m./113,9

7 Herr, Alexander GER 115 m./115,5 p. (vinner)

45 Hornschuh, Ronny GER 84 m./46,2 p.

6 Jaekle, Hansjoerg GER 101,5/87,2 p. (vinner)

46 Neumayer, Michael GER 103,5 m./90,3 p.

5 Horngacher, Stefan AUT 115,5 m./114,4 p. (vinner)

47 Radelj, Jure SLO 111,0 m./105,8 p.

4 Solem, Morten NOR 111,5 m./108,2 (vinner)

48 Kantee, Ville FIN 110,5 m./104,9 p.

3 Schmitt, Martin GER 119 m./122,7 p. (vinner)

49 Koch, Martin AUT 106 m./95,8 p.

2 Harada, Masahiko JPN 119,5/124,6 (vinner)

50 Cecon, Roberto ITA 101 m./85,3 p.

1 Malysz, Adam POL 116,5 m./116,7 p.