Sarpsborg 08 mot Lillestrøm

Senket Lillestrøm etter ti minutter

Lillestrøm klarte ikke å slå tilbake etter at Jørgen Strand Larsen satte ballen i nettmaskene.

SEIER: Sarpsborg-spillere jubler for 1-0-ledelse etter at Jørgen Strand Larsen scoret i kampen mellom Sarpsborg 08 og Lillestrøm på Sarpsborg stadion. Foto: Christoffer Andersen / NTB scanpix
SEIER: Sarpsborg-spillere jubler for 1-0-ledelse etter at Jørgen Strand Larsen scoret i kampen mellom Sarpsborg 08 og Lillestrøm på Sarpsborg stadion. Foto: Christoffer Andersen / NTB scanpix Vis mer
Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

En tidlig scoring fra Jørgen Strand Larsen sørget for at alle poengene ble hjemme i Sarpsborg etter søndagens 1-0-seier over Lillestrøm.

Lillestrøm var fryktelig svake på bortebane i fjorårssesongen, og også i årets eliteserie har det gått trått for de gule og svarte. Strand Larsens scoring etter ti minutter var kampens eneste og sikret tre poeng for Sarpsborg.

Østfoldingene ligger dermed på 5.-plass med fem poeng på to kamper.

Lillestrøm skapte den første sjansen ved Kristoffer Ødemarksbakken, men det var Sarpsborg som fikk den aller beste åpningen. Etter elleve minutter førte Steffen Lie Skålevik ballen langs dødlinjen ved LSK-målet. 26-åringen spilte perfekt inn til Jørgen Strand Larsen, som bredsidet inn 1-0.

Snaue kvarteret senere fikk hjemmelagets Kristoffer Zachariassen en kjempemulighet da ballen ble liggende på hjørnet av femmeteren foran LSK-keeper Marko Maric. Avslutningen fra midtbanespilleren gikk rett på Maric, som ga retur. Zachariassen fikk hodet på den, men headet utenfor.

Sarpingene var det førende laget. Da Lillestrøms Alex Dyer mistet ballen i farlig posisjon, fikk Skålevik fyre av fra inne i sekstenmeteren. Markkryperen gikk dog i stanga.

Sarpsborg fortsatte å kjøre på og like etter hvilen kunne det stått 2-0, men Ole Jørgen Halvorsen headet utenfor. Ti minutter senere var LSK nære utligning, men Nicolai Næss' heroiske klarering hindret scoring etter å ha hamret ballen via egen krysstang.

Hjemmelaget kunne på ny doblet ledelsen da Matti Lund Nielsen fikk en enorm sjanse like før slutt, men avslutning fra ti meters hold gikk rett på keeper Maric.

Etter en spennende kamp endte det med kun én scoring og sesongens første trepoenger for Sarpsborg.

Lillestrøm har fire poeng og ligger på 8.-plass.

Fakta

Eliteserien fotball menn søndag, 3. runde:

Bodø/Glimt – Molde 3-2 (2-0) 3240 tilskuere Mål: 1-0 Ulrik Saltnes (21), 2-0 Vegard Bergan (38), 3-0 Martin Bjørnbak (selvmål 72), 3-1 Ohi Omoijuanfo (str. 83), 3-2 Leke James (86).

Dommer: Sigurd Smehus Kringstad, Valder.

Gult kort: Erlend Dahl Reitan, Bodø/Glimt, Kristoffer Haugen, Ruben Gabrielsen, Molde.

Lagene: Bodø/Glimt (4-3-3): Ricardo Friedrich – Erlend Dahl Reitan, Vegard Bergan, Marius Lode, Fredrik André Bjørkan – Vegard Leikvoll Moberg, Ulrik Saltnes, Morten Konradsen (Felix Myhre fra 77.) – Håkon Evjen, Geir André Herrem (Jens Petter Hauge fra 84.), Amor Layoni (Philip Zinckernagel fra 63.).

Molde (4-3-3): Andreas Linde – Kristoffer Haraldseid, Martin Bjørnbak, Ruben Gabrielsen, Kristoffer Haugen – Martin Ellingsen (Leke James fra 84.), Fredrik Aursnes, Magnus Wolff Eikrem – Eirik Hestad (Eirik Ulland Andersen fra 72.), Ohi Omoijuanfo, Mattias Moström (Erling Knudtzon fra 56.).

Odd – Kristiansund 2-0 (1-0) 4608 tilskuere Mål: 1-0 Elbasan Rashani (19), 2-0 Torgeir Børven (56).

Dommer: Trygve Kjensli, Nesodden.

Gult kort: Amidou Diop, Kristoffer Hoven, Kristiansund, Fredrik Oldrup Jensen, Fredrik Nordkvelle, Odd.

Lagene: Odd (4-3-3): Sondre Rossbach – Espen Ruud, Fredrik Semb Berge, Steffen Hagen, Birk Risa – Fredrik Nordkvelle, Fredrik Oldrup Jensen, Vebjørn Hoff – Elbasan Rashani, Torgeir Børven (Markus André Kaasa fra 88.), Sander Svendsen (Jone Samuelsen fra 77.).

Kristiansund (4-3-3): Sean McDermott – Aliou Coly, Christophe Psyché, Dan Peter Ulvestad, Christoffer Aasbak – Andreas Hopmark, Amidou Diop (Jesper Isaksen fra 69.), Pål Erik Ulvestad (Liridon Kalludra fra 61.) – Sondre Sørli (Torgil Gjertsen fra 61.), Kristoffer Hoven, Bendik Bye.

Ranheim – Haugesund 0-2 (0-0)

1353 tilskuere

Mål: 0-1 Martin Samuelsen (88), 0-2 Ibrahima Wadji (90).

Dommer: Tommy Skjerven, Kaupanger.

Gult kort: Christian Grindheim, Haugesund.

Lagene: Ranheim (4-3-3): Even Barli – Øyvind Alseth, Ivar Furu, Daniel Kvande, Aleksander Foosnæs – Mads Reginiussen, Eirik Valla Dønnem, Adrià Mateo López (Magnus Blakstad fra 62.) – Ola Solbakken (Erlend Sørhøy fra 72.), Michael Karlsen (Ivar Rønning fra 78.), Øyvind Storflor.

Haugesund (4-4-1-1): Helge Sandvik – Mikkel Desler, Jan Douglas Bergqvist, Benjamin Hansen, Alexander Stølås – Torbjørn Kallevåg, Sondre Tronstad, Joakim Våge Nilsen, Thore Pedersen (Kristoffer Velde fra 86.) – Christian Grindheim (Martin Samuelsen fra 80.) – Ibrahima Wadji (Kevin Krygaard fra 90.).

Sarpsborg – Lillestrøm 1-0 (1-0)

5567 tilskuere

Mål: 1-0 Jørgen Strand Larsen (11).

Dommer: Espen Eskås, Bækkelaget.

Gult kort: Frode Kippe, Simen Rafn, Lillestrøm, Steffen Lie Skålevik, Joachim Thomassen, Jørgen Strand Larsen, Sarpsborg.

Lagene: Sarpsborg (4-4-2): Aleksandr Vasyutin – Jon-Helge Tveita, Jørgen Horn, Nicolai Næss, Joachim Thomassen – Ole Jørgen Halvorsen, Matti Lund Nielsen, Kristoffer Zachariassen, Jonathan Lindseth – Jørgen Strand Larsen (Sheldon Bateau fra 90.), Steffen Lie Skålevik (Lars Jørgen Salvesen fra 75.).

Lillestrøm (4-4-2): Marko Maric – Mats Haakenstad, Tobias Sahlquist, Frode Kippe, Simen Rafn (Sheriff Sinyan fra 88.) – Daniel Gustavsson (Fredrik Krogstad fra 73.), Alex Dyer, Daniel Pedersen, Kristoffer Ødemarksbakken – Thomas Lehne Olsen, Ebiye Moses (Erik Brenden fra 46.).

Stabæk – Rosenborg 3-1 (1-1)

4521 tilskuere

Mål: 1-0 Emil Bohinen (29), 1-1 Tore Reginiussen (42), 2-1 Ola Brynhildsen (56), 3-1 Franck Boli (67).

Dommer: Trond Ivar Døvle, Fjellhamar. Gult kort: Alexander Søderlund, Even Hovland, Rosenborg.

Lagene: Stabæk (4-4-1-1): Marcus Sandberg – Ronald Hernandez, Madis Vihmann, Vadim Demidov, Andreas Hanche-Olsen – Emil Bohinen (Nikolaj Kirk fra 87.), Luc Kassi (Kristoffer Askildsen fra 88.), Tobias Borchgrevink Boerkeeiet, Ola Brynhildsen – Hugo Vetlesen – Franck Boli.

Rosenborg (4-2-3-1): André Hansen – Vegar Eggen Hedenstad (Djordje Denic fra 73.), Tore Reginiussen, Even Hovland, Birger Meling – Anders Konradsen (Nicklas Bendtner fra 83.), Mike Jensen – Pål André Helland, Gjermund Åsen, Yann-Erik de Lanlay (Babajide Akintola fra 60.) – Alexander Søderlund.

- - - Senere kampstart: Vålerenga – Tromsø (20.00).

ELITESERIEN
Viking33006-19
Bodø/Glimt330010-69
Molde421110-57
Odd32106-37
Sarpsborg31203-25
Haugesund31115-44
Strømsgodset31116-64
Lillestrøm31113-34
Brann41126-74
Stabæk31114-54
Tromsø21012-33
Mjøndalen31027-93
Kristiansund41033-63
Vålerenga31023-63
Rosenborg30122-61
Ranheim30032-60
Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer