OSLO/DOHA (Dagbladet): Det som startet som et godt løp av alle tre, endte etter hvert med at både Jakob og Filip hang med før de siste to rundene.
Det ble et taktisk løp som etiopierne styrte, men Jakob Ingebrigtsen var fryktelig nære å levere det helt store. 200 meter før mål sa det imidlertid stopp.
Muktar Edris, verdensmesteren fra London i 2017, gjentok bedriften og vant gullet på tida 12.58.85.
- Jeg tenkte ja, ja, ja, au, au, au. Det var ekstremt tungt. Jeg ga alt og gikk for gull. Slik som det ble i dag så kunne det ikke blitt noe bedre. Jeg kunne gjort noe annerledes med en bedre plassering, oppsummerer Jakob Ingebrigtsen til Dagbladet.
- Jeg kunne nok gått litt senere. Jeg tror med min kunnskap er det sånn jeg måtte gjøre for å vinne. Nå må jeg hjem og jobbe, komme tilbake og prøver en gang til for å ta gull, fortsetter han.
- Hadde du holdt helt inn om dufortsatt hadde hengt med rundt svingen?
- Jeg vet ikke hvordan det ble til slutt. Jeg må hjem og se løpet, for nå er jeg bare sliten. Det er ikke for ingenting at jeg kjører det tempoet.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger