Norge - Romania 2-2

Svensk skadefryd

Sverige fester grepet om andreplassen i EM-kvaliken. Spillerne gleder seg over at Norge tapte poeng mot Romania.

LEI SEG: Martin Ødegaard fortvilte etter 2-2 mot Romania på Ullevaal. Norge hadde seieren i sin hule hånd, men kollapset i sluttfasen. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix
LEI SEG: Martin Ødegaard fortvilte etter 2-2 mot Romania på Ullevaal. Norge hadde seieren i sin hule hånd, men kollapset i sluttfasen. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpixVis mer
  • Norge - Romania 2-2

ULLEVAAL (Dagbladet): - Det er positivt for oss. Selvfølgelig er det skjønt.

Det sier Sveriges landslagsspiller Mikael Lustig til Aftonbladet etter at Norge mistet seieren mot Romania i går kveld. 2-0 ble til 2-2, hvilket ikke går upåaktet hen i Sverige.

Selv gjorde svenskene sin del av jobben i EM-kvaliken og slo Malta 3-0 hjemme. Spania leder nå gruppa og har 9 poeng. På de neste plassene følger Sverige med 7 poeng, Romania 4 poeng, Malta 3 poeng, Norge 2 poeng og Færøyene 0 poeng.

TRIUMF: Sverige slo Malta 3-0 på Friends Arena. Foto: NTB scanpix
TRIUMF: Sverige slo Malta 3-0 på Friends Arena. Foto: NTB scanpix Vis mer

De to beste lagene kvalifiserer seg til EM-sluttspillet i 2020. Sverige ser på Norge som den største utfordreren til andreplassen. Derfor ble 2-2-resultatet på Ullevaal tatt godt imot på Friends Arena i Stockholm i går kveld.

- Blågult drømmeresultat - Norge kollapset, skriver Expressen.

- Ingen skader, ingen utestengelser og Norge tapte poeng. Det er positivt, sier venstrebacken Ludwig Augustinsson.

- Vi kriger først og fremst mot dem og Romania. Så det var positivt at begge lagene tapte poeng.

Stortalentet Alexander Isak påpeker:

- Klart det var et viktig poengtap for vår del. Norge er en god motstander. Selvfølgelig er det bra for oss.

- Et perfekt resultat, sier Marcus Berg.

På samme måte som i 3-3-kampen mot Sverige i mars, kollapset Norge i sluttfasen:

- Vi spilte feil de siste 15-20 minuttene. De spiller dessverre helt uten hode. Slik kan man ikke spille siste kvarteret. Spillerne og vi ledere må se oss i speilet. Vi fikk åpenbart ikke ut budskapet vårt, sier trener Lars Lagerbäck.

KRITIKK: Etter kampen mot Romania fredag forklarte Martin Ødegaard kritikken mot Ada Hegerberg. Video: Fredrik N. Filtvedt Vis mer

To poeng på tre kamper har gitt Lagerbäck en åpning langt under forhåpningene.

- Vi får håpe Spania vinner alle sine kamper. Gjør de det, kan vi ha sjansen fortsatt.

Norge reiser i ettermiddag til Færøyene for å forberede seg til mandagens kamp mot bunnlaget i gruppa.

Joshua King mener Norge skulle vært mer kyniske. I pressesonen etterpå sa han:

- Vi er altfor snille, mentaliteten er for snill. Den må endres. Vi leder 2-0 etter 75 minutter. Punkt én: Bruk mye lengre tid på å feire når vi scorer etter 70 minutter. Det er ikke lett å score i fotball, så nyt den følelsen. Vi brukte halvannet minutt. Bruk tre i stedet!

ROTET DET BORT: Norge lå an til å ta tre poeng på Ullevaal, men det endte 2-2 mot Romania. Joshua King mener at Norge var for snille med motstanderen. Video: Fredrik N. Filtvedt Vis mer

- Seint tap av poeng ble norsk ulykke, glede for Sverige, melder SVT.

- Naturligvis er det sånn at uavgjort var et bra resultat for oss, sier trener Janne Andersson.

Norges returkamp mot Sverige spilles i Stockholm 8. september.

EM-kvalik
Spania33008-29
Sverige32108-47
Romania31117-54
Malta31022-63
Norge30216-72
Færøyene30033-100